Jelenie na rykowisku. "To jest nasz wielki skarb narodowy"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 11:50
Jeleń samiec podczas rykowiska
Jeleń samiec podczas rykowiskaFoto: Giedriius/shutterstock

Posłuchaj
03:49 2020_09_22 15_39_12_PR1_Ekspres_Jedynki.mp3.mp3 Jelenie rozpoczęły rykowisko (Ekspres Jedynki)

Na początku trzeba wystraszyć rywala. Jeśli jednak to się nie powiedzie, wtedy może dojść do pojedynku o dominację nad łaniami. O co chodzi? Jelenie rozpoczęły właśnie rykowisko, czyli sezon na… randkowanie.

- Rykowisko ma miejsce, co roku i jest to po prostu sezon godowy jeleni. Jelenie samce przestają przyjmować pokarm, kręcą się wokół łań, zaganiają sobie harem i odbywa się prokreacja - tłumaczy Wiktor Markoni z Polskiego Związku Łowiectwa z Jeleniej Góry.


Jelenie mylone z niedźwiedziami

Piotr Markiewicz zdradza, że turyści często mylą rykowisko z odgłosami niedźwiedzi. - Jelenie są w stanie poznać po głosie, czy konkurent jest mocny. Najsilniejszy byk, który dominuje na rykowisku, jeżeli słyszy mocnego konkurenta, wtedy dąży do konfrontacji, żeby go przepędzić - dodaje ekspert Jedynki.

- Byk idzie za łaniami, żeby je przypilnować, ponieważ wywalczył je sobie. Zdarza się też tak, że byk wraca do tej samej chmary jeleni, którą miał w zeszłym roku czy 2-3 lata temu. Młode byki, które nie mają łań, szukają i wydobywają głos po prostu z takim utęsknieniem, żeby odezwał się byk, który ma łanie - opowiada Dariusz Kuś.

"Liczą się tylko ci, którzy mają samice"

Żeby jednak doszło do rykowiska, musi zostać zachowana odpowiednia proporcja między łaniami, a bykami. Jeżeli na samca przypada 1,2 samicy, statycznie istnieje duża szansa, że dojdzie do walki pomiędzy samcami. Warto wiedzieć, że doświadczone byki rzadko odpowiadają na zaczepki młodzików. - Liczą się tylko ci, którzy mają samice - twierdzi Piotr Markiewicz.

- Byki do 3 lat nie stanowią zagrożenia dla mocnego samca. Są tylko satelitami, przyglądają się i kręcą wokół aż ich czas nadejdzie - mówi Wiktor Markoni. - To jest przepiękna melodia lasu, kiedy ten byk ryczy. Rykowisko zazwyczaj odbywa się w całej Polsce, tam, gdzie mamy duże kompleksy leśne. W Alpach, Apeninach czy Pirenejach tego nie mają, więc cieszmy się, bo to jest nasz wielki skarb narodowy - dodaje nasz gość.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Mateusz Drozda

Autor materiału: Piotr Słowiński (Radio Wrocław)

Data emisji: 22.09.2020 

Godzina emisji: 15.39

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przemyt zwierząt. Internetowe przestępstwa nieuczciwych hodowców

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 18:47
- Nieuczciwi hodowcy przemycają zwierzęta, narażają ich życie i zdrowie, łamią przepisy dotyczące hodowli czy dopuszczają się fałszowanie dokumentacji - to najważniejsze wnioski, które wynikają z opublikowanego właśnie raportu Towarzystwa Ochrony Zwierząt. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zostań łowcą obcych. Pomóż oczyścić polskie wody

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 16:47
Fundacja Epicrates zachęca do odławiania inwazyjnych gatunków obcych z polskich wód i przekazywania ich do ośrodków rehabilitacji zwierząt. Tam m.in. rak marmurkowy czy sumik karłowaty zostaną wykorzystane na… pokarm. - Jest to bardzo wartościowy pokarm szczególnie dla bocianów, ptaków krukowatych czy ssaków - tłumaczy Bartłomiej Gorzkowski, prezes fundacji.
rozwiń zwiń