44 lata temu powstał KOR. Młodzież pomagała represjonowanym robotnikom

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 15:33
Dokładnie 23 września mijają 44 lata od powstania Komitetu Obrony Robotników, który był intelektualną i organizacyjną podstawą dla NSZZ "Solidarność". KOR był również reakcją na represje, które w 1976 roku spotkały robotników z Radomia, Ursusa i Płocka. W jaki sposób polska młodzież pomagała robotnikom?
Instalacja upamiętniająca powstanie Komitetu Obrony Robotników KOR. PamięciRecollections autorstwa Michała Kempińskiego i Karola Jóźwiaka
Instalacja upamiętniająca powstanie Komitetu Obrony Robotników "KOR. Pamięci/Recollections" autorstwa Michała Kempińskiego i Karola JóźwiakaFoto: Radek Pietruszka/PAP

Posłuchaj
02:33 2020_09_23 15_33_14_PR1_Ekspres_Jedynki.mp3 44 lata od powstania Komitetu Obrony Robotników (Ekspres Jedynki)

- Chodziło o ochronę akcji pomocy, jaką polska młodzież rozpoczęła dla strajkujących, a później represjonowanych robotników. Dla ich matek, sióstr, żon, które zostały same, gdy mężowie strajkujący zostali wtrąceni do więzienia i katowani w sposób niebywale okrutny. Wtedy polska młodzież zaczęła im pomagać - mówi marszałek senior Sejmu Antoni Macierewicz.

Masowy ruch niepodległościowy

Jan Olszewski, który brał aktywny udział w obronie robotników, pisał, że KOR zapoczątkował masowy ruch niepodległościowy.

- Istotą tego ruchu było tworzenie jawnych instytucji społecznych, takich jak pisma, Uniwersytety Latające czy Związki Zawodowe. To właśnie z tej inicjatywy rozpoczęła się także budowa Niezależnych Związków Zawodowych i Wolnych Związków Zawodowych, zarówno na Śląsku, jak i na Wybrzeżu, które doprowadziły do Solidarności - wspomina Antoni Macierewicz.

Podnosili robotników na duchu

Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie jako harcerz brał udział w pomocy robotnikom. Akcja, w której uczestniczył, rozpoczęła się na przełomie czerwca i lipca 1976 roku.

- Zbiórka pieniędzy, która była organizowana równolegle do pomocy prawnej, owocowała podniesieniem ich na duchu, ale też przede wszystkim pomocą rodzinom. Zaczynaliśmy od uwięzionych i represjonowanych robotników Ursusa, było ich około 20. W połowie sierpnia akcja objęła już kilkaset osób - dodaje Wojciech Fałkowski.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Autorka materiału: Małgorzata Jędrzejczyk

Data emisji: 23.09.2020 

Godzina emisji: 15.33

DS


Czytaj także

Działacze opozycji demokratycznej w PRL: początkiem drogi do niepodległej Polski był KOR

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 15:16
- Budowa niezależnych instytucji stała się fundamentem, na którym powstała Solidarność, a następnie niepodległa Polska - mówili działacze opozycji demokratycznej w PRL Antoni Macierewicz oraz Piotr Naimski w rocznicę powstania KOR.
rozwiń zwiń