Sezon na dynie. Okiem dietetyka: są źródłem witamin

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 17:00
Właśnie rozpoczął się sezon na dynie. - Podobnie jak wszystkie warzywa, dynie oczywiście również warto uwzględnić w swoimi jadłospisie - zapewnia dietetyk Katarzyna Barańska. Co w takim razie możemy przygotować z dyni?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Brian Van Sise/shutterstock

Posłuchaj
03:50 2020_09_25 15_38_13_PR1_Ekspres_Jedynki.mp3.mp3 Dlaczego warto jeść dynie? (Ekspres Jedynki)

Dynia podobno nadaje się do wszystkiego. Można ją gotować, ale również piec. Jest także popularnym elementem dekoracji.

- W swoim domu wykorzystuję dynie, które rosną na działce - mówi Irena Oleksy z Koła Gospodyń Wiejskich w miejscowości Krasne Potockie. - Robię z dyni dżemy na zimę: z jabłkiem, gruszką czy pomarańczą. Zimą przyda się do chlebka na śniadanie. Z dyni można też robić różne musy, ciasta albo placuszki. Wszystko według własnego uznania - dodaje.

Sporym zainteresowaniem u smakoszy cieszy się również zupa dyniowa.

Ile kosztuje dynia?

Handlarze przyznają, że z roku na rok coraz więcej osób kupuje dynie. Obecnie kilogram kosztuje po 4 zł, natomiast w przypadku większych dyń po 2 zł. - Dynie sadzę już kilkanaście lat. Zazwyczaj Bambino, są to jadalne danie, a mam też pastewne. Trochę tego jest, bo z pół hektara. Czasami jest, co udźwignąć, ale teraz nie mam tutaj takich dużych, bo klient nie poradziłby się, żeby unieść - opowiada jeden z sprzedawców.

Źródło: Opolanka Kasia w Kuchni/Placki z dyni

Dietetyk poleca

Katarzyna Barańska zwraca uwagę, że dynia jest warzywem niskokalorycznym, które warto uwzględnić w swoim jadłospisie. - Ma wiele wartości odżywczych, zarówno witamin, jak i minerałów. Jest źródłem witamin antyoksydacyjnych: A, C i E, które m.in. będą wzmacniały naszą odporność w sezonie jesienno-zimowym. Ponadto dynia jest źródłem takich związków jak: wapń, fosfor, ale również selen, cynk i magnes - tłumaczy dietetyk.

Warto wykorzystywać też pestki dyni, które działają pozytywnie na nasz układ sercowo-naczyniowy.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Mateusz Drozda

Data emisji: 25.09.2020 

Godzina emisji: 15.38

DS

Czytaj także

"Wesołe jest życie staruszka". Seniorzy dłużej aktywni

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 11:37
60 lat temu Jeremi Przybora napisał piosenkę, która miała ironiczny wydźwięk: "Wesołe jest życie staruszka, Wesołe jak piosnka jest ta, Gdzie stąpnie, zakwita mu dróżka, I świat doń się śmieje: ha ha". Ale czasy się zmieniły i staruszek sprzed lat, to nie taki sam staruszek, zgodnie z poprawnością nazywany obecnie seniorem, jak teraz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oszustwa w czasach pandemii. Złodzieje mają nowe metody

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 17:32
Pandemia niesie ze sobą wiele poważnych skutków. Do tych zdrowotnych mogą dojść także straty finansowe. Po metodzie wyłudzania pieniędzy "na wnuczka" przyszedł czas na przekręty, w których główną rolę gra koronawirus. Banki i policja przestrzegają, że przestępcy okazują się kreatywni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polacy są gotowi ograniczyć korzystanie z samochodów?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 13:20
Połowa Polaków uważa, że rzadsze korzystanie z samochodu w dużym stopniu przyczynia się do zapobiegania zmianom klimatu, a ponad 60 procent deklaruje gotowość ograniczania tej czynności. Tak wynika z najnowszego badania Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu (KOZK), wchodzącego w skład Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ-PIB).
rozwiń zwiń