Skontrolowano ponad 1300 autobusów szkolnych. Inspektorzy sprawdzają też maseczki

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 17:00
Główna Inspekcja Transportu Drogowego podsumowała wyniki wrześniowych kontroli szkolnych autobusów. Okazuje się, że ich wynik jest lepszy niż jeszcze roku temu. - Inspektorzy zatrzymali mniej dowodów rejestracyjnych. Jest mniej zakazów jazdy o kilkanaście procent i mniej nałożonych mandatów karnych na kierowców - wylicza Alvin Gajadhur, szef GITD.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Syda Productions/shutterstock

Posłuchaj
02:13 PR1_MPLS 2020_10_09-15-26-12.mp3 GITD skontrolował autobusy szkolne (Ekspres Jedynki)

W ubiegłym miesiącu skontrolowano ponad 1300 autobusów. Według przedstawionych danych 36 kontroli zakończyło się wystawieniem mandatów, natomiast 78 zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych. - Na szczęście nie zatrzymaliśmy żadnego kierowcy, który prowadziłby pojazd w stanie po spożyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości - dodaje Alvin Gajadhur.

Kierowcy: takie akcje są potrzebne

Najwięcej kontroli przeprowadzono na Mazowszu, Podlasiu i w Wielkopolsce. Kierowcy przyznają, że takie akcje są potrzebne, aby móc weryfikować działania przewoźników.

- Pierwszy raz mam taką kontrolę. Jestem nowym kierowcą, ponieważ jeżdżę od miesiąca. Wypadła dobrze i nie trwała długo - ocenia jeden z kierowców.

- Kontrola wypadła bardzo dobrze. Odpowiadamy przecież za bezpieczeństwo wielu ludzi - dopowiada drugi.

Na czym polegają kontrole?

Podczas kontroli inspektorzy sprawdzają m.in. stan techniczny autobusów. Najczęstsze usterki to problemy z układem kierowniczym lub hamulcowym, ale również wycieki płynów eksploatacyjnych. Zdarzają się też zużyte bieżniki opon, uszkodzone lusterka czy niesprawne światła cofania. Inspektorzy mają także dodatkowe zadania w związku z pandemią.

- Informują kierowców o obowiązku noszenia maseczek przez podróżnych. Każdorazowo sprawdzamy, czy dzieci mają maseczki - zauważa Alvin Gajadhur.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Mateusz Drozda

Autor materiału: Paweł Mytlewski

Data emisji: 9.10.2020 

Godzina emisji: 15.26

DS

Czytaj także

Uczniowie po wielu miesiącach wrócili do szkół i... pojawił się problem z dyscypliną

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 11:00
Jak dyscyplinować niesfornych uczniów? Jakie szkoła ma możliwości, narzędzia? 
rozwiń zwiń