Pomoc dla bezdomnych. "To jest ciężki czas dla tych osób"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 21:40
Jak co roku Caritas Polska dociera wspólnie z warszawską strażą miejską do osób bezdomnych, które przebywają poza schroniskami. - Oprócz gorącej zupy, ciepłych skarpet, wełnianych koców i innych rzeczy z odzieży, staramy się realizować indywidualne "zamówienia". Jeżeli potrzebna jest kurtka, to tę kurtkę kupimy - mówi Janusz Sukiennik, koordynator akcji "Trochę ciepła dla bezdomnego".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Photographee.eu

Posłuchaj
03:45 PR1_MPLS 2020_11_26-17-22-36.mp3 Pomoc dla bezdomnych (Ekspres Jedynki)

Już po raz szósty Caritas Polska zorganizował akcję "Trochę ciepła dla bezdomnego". W jej ramach stołeczni strażnicy miejscy docierają z pomocą przygotowaną przez Caritas Polska do osób, które koczują w pustostanach lub na działkach.

senior telefon shutterstock_585622256 1200.jpg
W Wałbrzychu powróciła pomoc zakupowa dla seniorów

- Do tej pory ta akcja oznaczała pomoc w przeżyciu przez ten najtrudniejszy dla bezdomnych okres, kiedy nie tylko jest zimno, ale również ciemno, wilgotno i odnawiają się wszystkie nieleczone urazy i choroby. Jest to bardzo ciężki czas dla bezdomnych - przekazuje Janusz Sukiennik.

Mało miejsc w schroniskach

W poprzednich latach bezdomni mogli liczyć na gorącą zupę, ale także na koce i śpiwory. Tegoroczna akcja jest jednak inna, ponieważ odbywa się w czasach pandemii, przez co pojawiły się całkiem nowe wyzwania.

- Musieliśmy podzielić naszą pomoc pomiędzy taką jałmużniczą pomoc polegającą na przeżyciu kolejnego dnia, tygodnia czy miesiąca, a z drugiej strony cały wysiłek powinien iść w tym kierunku, żeby pomóc skontaktować się z ośrodkami, które posiadają realne możliwości wyprowadzenia z bezdomności. W tym roku wszystko to skomplikowało się, bo przede wszystkim w schroniskach jest bardzo mało miejsc i procedury ich otrzymania są bardzo skomplikowane - wyjaśnia Janusz Sukiennik.

Czytaj także:

Indywidualna pomoc

W dalszym ciągu Caritas Polska przygotowuje dla bezdomnych gorącą zupę, jak i przekazuje ciepłą odzież. Wykonywane są też indywidualnie "zamówienia", np. na buty czy kurtki. - Współpraca ze strażą miejską umożliwiła takie podejście, ponieważ patrole straży miejskiej znają miejsca przebywania bezdomnych czy ich całych skupisk. Okazało się, że pojawiają się także potrzeby, które do tej pory nie przychodziły mi do głowy, np. do dwóch siedlisk bezdomnych zostaną przewiezione dwie wersalki - słyszymy.

- To jest ogromne wyzwanie dla nas wszystkich, żeby mieć otwarte oczy na ulicy, gdzie znajduje się bezdomny człowiek, który w tych trudnych warunkach może nie przeżyć. Zachęcam wtedy do zawiadomienia straży miejskiej i spojrzenia, czy w miarę możliwości można pomóc temu człowiekowi, zachowując wszystkie rygory sanitarne - apeluje Janusz Sukiennik.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadziła: Karolina Rożej

Materiał: Wojciech Urban

Data emisji: 26.11.2020 

Godzina emisji: 17.22

DS

Czytaj także

Z infolinii skorzystało już 3,5 tys. osób. Marlena Maląg o Solidarnościowym Korpusie Wsparcia Seniorów

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 12:20
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas konferencji prasowej podała, że do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów swój akces zgłosiło kolejnych 50 organizacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsultacje, recepty, środki dezynfekujące. Polska Fundacja Narodowa wspiera seniorów podczas pandemii

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 15:55
Polska Fundacja Narodowa i Fundacja Pomocy na rzecz Żołnierzy Armii Krajowej im. Gen. Bryg. Leopolda Okulickiego ps. "Niedźwiadek" wspierają seniorów oraz warszawskich kombatantów w czasie pandemii.
rozwiń zwiń