Para prezydencka w Dniu Osób Niepełnosprawnych: pomagajmy tym, którzy pomocy potrzebują, ale rzadko o nią proszą
- Bardzo tego chciałam i marzyłam o statuetce Guttmanna, ale nie spodziewałam się, że aż tak daleko to zajdzie. Jestem bardzo szczęśliwa, że jako reprezentantka szermierki na wózkach mogłam wygrać ten plebiscyt - mówi laureatka.
02:56 Niepełnosprawna dróżdż 3-12-2020.mp3 2.Plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego (Ekspres Jedynki)
Kinga Dróżdż chciałaby, aby szermierka na wózkach była bardziej popularnym sportem niż obecnie. Przy okazji zachęca wszystkich do uprawiania szermierki sportowo lub rekreacyjnie. - Bo to jest sport, który wymaga ruchu i myślenia - wyjaśnia.
Akcja "Pracodawca z sercem". Niepełnosprawny może być dobrym pracownikiem
Zdobywczyni tytułu Sportowca Roku przyznaje, że namawiano ją na pierwszy trening kilka lat, więc teraz zachęca wszystkich, aby tak długo nie zwlekali. Przyznaje, że sportowcy na treningach nie są sami, dlatego ma pełen szacunek dla jej trenerów, fizjoterapeutów, psychologa sportowego, a dziękuje przede wszystkim rodzinie.
Prezes Polskiego Związku Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga podkreśla, że związek stara się promować paraolimpijczyków tak, żeby stawali się bardziej znani. - Bo ich sukcesy z pewnością zasługują na to - mówi. W jego ocenie Kinga Dróżdż jest osobą, która stoi na początku kariery sportowej, a ma już na koncie szereg sukcesów.
A oto laureaci Nagród Guttmanna w pozostałych kategoriach:
Trenerem 2019 Roku został Zbigniew Lewkowicz, trener sekcji lekkoatletycznej Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych "Start" oraz kadry narodowej i trener koordynator kadry paraolimpijskiej.
Wydarzeniem 2020 Roku głosami Kapituły i internautów wybrano 48. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski w Krakowie.
Organizacją 2020 Roku został Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start".
Sir Ludwig Guttmann był twórcą ruchu paraolimpijskiego, neurochirurgiem, który urodził się dokładnie 120 lat temu w Toszku koło Katowic. Przed wojną wyemigrował z Niemiec, a kiedy osiedlił się w Wielkiej Brytanii w 1948 roku zorganizował zawody sportowe dla weteranów II Wojny Światowej. 12 lat później w Rzymie odbyły się pierwsze w historii igrzyska paraolimpijskie.
Czytaj także:
Gala drugiego Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego odbyła się w warszawskim Muzeum Sportu.
Patronem medialnym drugiego Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, jest Program Pierwszy Polskiego Radia.
Materiał: Wojciech Urban
Data emisji: 3.12.2020
Godzina emisji: 16.35
ag