I edycja festiwalu filmowego "Europe's Memory"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 16:05
8 grudnia 2020 r. rozpoczął się trzydniowy festiwal filmowy "Europe's Memory" ("Pamięć Europy"). Prezentowane w internecie filmy mają być podstawą do szerszej dyskusji o pamięci Europy i przyszłości Unii Europejskiej w kontekście XX-wiecznych doświadczeń państw Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej.
Festiwal polskiego kina w Nowym Jorku ruszy 30 kwietnia
Festiwal polskiego kina w Nowym Jorku ruszy 30 kwietniaFoto: shutterstock.com

Europe's Memory film Festival narodził się jako kontynuacja Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, który zakończył się pod koniec września 2020 r. Podczas pierwszej edycji prezentowane są cztery filmy pokazywane na NNW w Gdyni. - To są trzy filmy dokumentalne, jeden film fabularmy - mówi dyrektor artystyczny festiwalu Arkadiusz Gołębiewski. 


Posłuchaj
03:15 _PR1_AAC 2020_12_09-15-45-18.mp3 I edycja festiwalu filmowego "Europe's Memory" (Ekspres Jedynki)

 

Jednym z panelistów festiwalu jest eurodeputowany PiS profesor Zdzisław Krasnodębski. Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy europoseł jest współorganizatorem trzydniowego festiwalu. 

Dyskusja o dzisiejszej Europie 

Jednym z wyświetlanych filmów jest dokument "Cała prawda o Wacławie Felczaku" w reżyserii Beaty Netz, który będzie można obejrzeć w czwartek 10 grudnia o godz. 19.00. - Chcemy pokazać film o Wacławie Felczaku, wyjątkowej postaci, który był kurierem w okresie II Wojny Światowej, ale również był ważną postacią dla opozycji węgierskiej lat 80. - mówi Arkadiusz Gołębiewski. - Te film będzie zwieńczeniem trzydniowych pokazów, dobrym punktem wyjścia do dyskusji o Unii Europejskiej w kontekście XX-wiecznych doświadczeń narodów Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej - dodaje. 

źródło: Festiwal Filmowy NWW/Youtube

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Joanna Sławińska 

Data emisji: 9.12.2020 r.

Godzina emisji: 16.44

IAR/ansbbb

Czytaj także

Arkadiusz Gołębiewski: dojrzewaliśmy do tego, aby Festiwal gościł również filmy fabularne

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 09:50
4 dni artystycznych wrażeń, 5 kategorii konkursowych i ponad 100 produkcji. Trwa XII Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". W tym roku po raz pierwszy poza dokumentami pokazywane są filmy fabularne. - Uważam, że to jest ciekawa propozycja nie tylko dla widzów, ale również dla twórców - mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekcje filmów, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne. Rusza festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 03:25
Projekcje ok. 100 filmów fabularnych i dokumentalnych, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne, wystawy czy promocje książek związanych z polską historią - to najważniejsze wydarzenia XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Festiwal, którego ideą jest prezentacja filmów o tematyce historycznej, rozpoczyna się dziś w Gdyni. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Polskie Radio.
rozwiń zwiń