"Tajemnica miecza". Powstał pierwszy komiks wydany przez Zamek Królewski na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 19:41
Jego historia sięga wczesnego średniowiecza, a teraz zdecydował się na wydanie pierwszego komiksu. Mowa o Zamku Królewskim na Wawelu. Wydawnictwo przeznaczone jest nie tylko dla dzieci i ma na celu przybliżenie najciekawszych faktów i historii z dziejów zamku. 
okładka komiksu
okładka komiksu Foto: mat. prasowe

Nowo powstały komiks nosi tytuł "Tajemnica miecza". - Opowiada on o dziejach regaliów koronnych (czyli klejnotów koronnych) od momentu pojawienia się ich przy okazji koronacji króla Władysława Łokietka poprzez dalsze burzliwe dzieje aż do ich zniszczenia w XVIII wieku - mówi scenarzysta komiksu Artur Wabik. 


Posłuchaj
03:15 EJ komiks.mp3 "Tajemnice miecza". Powstał pierwszy komiks wydany przez Zamek Królewski na Wawelu (Ekspres Jedynki)

 

Bohaterami komiksu jest dwójka młodych ludzi - Karol i Karolina, którzy podczas wycieczki szkolnej, zwiedzając Zamek Królewski, podróżują w czasie. - W tajemniczy sposób przedostają się do XIV wieku, później do końca XVI wieku, a następnie do końcówki XVIII wieku - podkreśla Piotr Rabiej z Zamku Królewskiego na Wawelu.  - Motywem przewodnim jest tajemnica cennego miecza, ponieważ jest to jedyne insygnium królewskie, które zachowało się w Skarbcu Koronnym i pozostało do naszych czasów - dodaje. 

Czytaj również: 

Bez smoka wawelskiego 

- Podczas pierwszego mojego spotkania z zespołem odpowiedzialnym za produkcję tego komiksu padło zdanie, że nie robimy smoka wawelskiego - mówi Artur Wabik. - Ten temat jest mocno ograny. Smok jest obecny w krakowskich legendach, w ikonografii miejskiej i pojawia się często w różnych elementach kultury więc uznaliśmy, że ten smok nie jest nam potrzebny. Chcieliśmy skupić się na autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce na Zamku Królewskim na Wawelu - dodaje. 

"Wszystkie arrasy króla. Powroty"

Jak zaznacza dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej stworzenie komiksu ma na celu otworzenie nowych ścieżek komunikacji. - To jest naprawdę niesamowita droga dotarcia do najmłodszej publiczności - stwierdza dyrektor instytucji. 

Andrzej Betlej zapowiedział ukazanie się następnego tomu jesienią przyszłego roku, tym razem opowiadającego o wawelskich arrasach. Partnerem obu wydawnictw jest Tauron.

18 marca 2021 roku na Wawelu zostanie otwarta wystawa "Wszystkie arrasy króla. Powroty"

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Paweł Pawlica 

Data emisji: 15.12.2020 r. 

Godzina emisji: 16.26

ans 

Czytaj także

Porcelana na Wawelu. "Była przedmiotem pożądania władców"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 23:59
- Porcelana na początku była przedmiotem pożądania, głównie władców, ponieważ była na tyle kosztowna, że nikt inny nie śmiał o niej marzyć - powiedziała w Polskim Radiu 24 Dorota Gabryś, kuratorka wystawy "Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uwięziony geniusz". Wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 12:11
Grafiki Giovanniego Battisty Piranesiego z cyklu "Carceri", uważane za najbardziej interesującą kreację artysty, obejmują szesnaście akwafort
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tydzień Patriotyczny" na Zamku Królewskim na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 16:45
Zamek Królewski na Wawelu w tym roku uczci Narodowe Święto Niepodległości "Tygodniem patriotycznym". W ramach wydarzenia zaplanowano szereg działań, w których będzie mógł uczestniczyć każdy. Od warsztatów, poprzez konkursy, aż do wspaniałego koncertu. Wszystko oczywiście w nieco odmiennej niż za zazwyczaj formie, bo online.
rozwiń zwiń