Masz internet lub telefon na abonament? Sprawdź nowe przepisy

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 16:54
Od tego poniedziałku klienci firm telekomunikacyjnych mają prawo do rozwiązywania umów poprzez wysłanie e-maila, natomiast operatorzy zostali zobowiązani do informowania klientów o automatycznym przedłużeniu umowy na czas nieokreślony. Takie zapisy wprowadza obowiązująca od dziś nowelizacja prawa telekomunikacyjnego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Izera twitter free 1200.jpg
Już w 2024 roku powstanie pierwszy polski samochód elektryczny
Posłuchaj
03:06 PR1_MPLS 2020_12_21-15-48-40.mp3 Nowe przepisy dotyczące świadczenia usług telekomunikacyjnych (Ekspres Jedynki)

Nowe prawo dotyczy osób, które mają telefon lub internet na abonament. Jedna ze zmian m.in. umożliwi abonentom zdalne wypowiadanie umów na świadczenie usług telekomunikacyjnych.

- Jeżeli będziemy chcieli wypowiedzieć taką umowę, nie będziemy musieli nawet wychodzić z domu. Wystarczy, że zrobimy to mailem. Zniknie konieczność wypełnienia papierowych dokumentów i wysłania tego pismem poleconym. Jednocześnie operator telekomunikacyjny będzie miał obowiązek zawiadomienia klienta o otrzymaniu oświadczenia o wypowiedzeniu umowy oraz potwierdzenia przyjęcia takiego oświadczenia woli, czyli nie będzie takiej sytuacji, w której będzie można tłumaczyć się, że nie otrzymałem maila - mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Operatorzy będą informować

Inna zmiana dotyczy przedłużenia umowy. Dotąd operator nie musiał informować klienta, że jego dotychczasowa umowa zostanie automatycznie przedłużona na czas nieokreślony.

- Nowe przepisy wprowadzają taki obowiązek i operator nie później niż 30 dni przed upływem okresu, na który została zawarta umowa, będzie zobowiązany nas powiadomić o tym, że ten okres upływa. Dodatkowo przed automatycznym przedłużeniem umowy operatorzy będą musieli poinformować nas o sposobach jej rozwiązania, a także o najkorzystniejszych oferowanych przez siebie pakietach taryfowych - twierdzi Marek Zagórski.

Łatwiejsza zmiana operatora

Usprawniona zostanie również możliwość zmiany operatora.

- Będzie jeszcze łatwiej, jeśli chodzi o chęć przeniesienia dotychczasowego numeru z jednej sieci do innej. Będzie na to więcej czasu, a dokładniej nie krócej niż miesiąc od daty rozwiązania umowy, czyli nie będziemy pod presją, że musimy podejmować decyzję już w tej chwili. Wreszcie bardzo istotna zmiana w przypadku zmiany operatora, który świadczy nam usługi dostępu do internetu, tj. nie będziemy mieli przerwy. Nowy dostawca będzie miał obowiązek aktywować usługi w najkrótszym możliwym terminie, jednak nie później niż w 1 dzień roboczy po zakończeniu umowy z dotychczasowym dostawcą - dodaje Marek Zagórski.

Czytaj także:

    ***

    Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

    Prowadził: Grzegorz Frątczak

    Autor materiału: Arkadiusz Augustyniak

    Data emisji: 21.12.2020 

    Godzina emisji: 15.48

    DS

    Czytaj także

    Chińczycy mają elektrycznego malucha. Kosztuje niewiele ponad 4 tys. dolarów

    Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 18:43
    Samochód Wuling Hong Guang MINI EV, wytwarzany przez  General Motors wraz z chińskimi partnerami: SAIC Motor Corp. i Guangxi Automobile Group, był w sierpniu najlepiej sprzedającym się samochodem elektrycznym w Chinach.
    rozwiń zwiń

    Czytaj także

    Ustawa antyprzemocowa. W jaki sposób zabezpiecza najmłodszych?

    Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 13:20
    Realna i skuteczna pomoc osobom pokrzywdzonym jest możliwa dzięki ustawie antyprzemocowej, która weszła w życie 30 listopada 2020 roku. Nowe przepisy usprawniają postępowanie wobec sprawców przemocy w rodzinie. W jaki sposób ustawa pozwoli lepiej chronić dzieci? 
    rozwiń zwiń