10 nowych miast na mapie Polski od 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 17:38
Od 1 stycznia 2021 roku na mapie Polski pojawi się 10 nowych miast - Kamieniec Ząbkowicki, Goraj, Kamionka, Solec nad Wisłą, Sochocin, Wiskitki, Dubiecko, Wodzisław, Budzyń i Koźminek.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/untitled

Posłuchaj
02:34 Jedynka/EJ 29.12.2020 r. 16.24 nowe miasta.mp3 10 nowych miast na mapie Polski od 2021 roku (Ekspres Jedynki)

 

Najwięcej miast w województwie mazowieckim

29 grudnia 2020 roku premier Mateusz Morawiecki wręczył akty nadania statusu miasta dziesięciu miejscowościom. Najwięcej z nich powstanie w województwie mazowieckim (Wiskitki, Solec nad Wisłą i Sochocin). Co ważne, wszystkie trzy wsie ponownie zostaną miastami. Były nimi przez kilka wieków, aż do drugiej połowy XIX wieku. - Bardzo się cieszę, że w wielu przypadkach udało się naprawić błędy przeszłości i krzywdy historii - mówił premier podczas uroczystości wręczenia włodarzom miast stosownych dokumentów. - W kilku przypadkach to jest przywrócenie praw miejskich, odebrane po powstaniu styczniowym nakazem carskim, dlatego, że Polacy walczyli o niepodległość, a więc jest to akt sprawiedliwości dziejowej - dodał. 


Wodzisław z prawami miejskimi 

Wśród nowych miast jest Wodzisław w województwie świętokrzyskim. Oficjalny dokument przywracający prawa miejskie odebrał w Warszawie wójt gminy Wodzisław Dominik Łukasik. Jak powiedział, "to dziejowe wydarzenie, które będzie wspominane przez kolejne pokolenia". "Czuję się wyróżniony, że mam zaszczyt odebrania długo wyczekiwanego dokumentu przywracającego prawa miejskie dla Wodzisławia. Na pewno kolejne pokolenia będą wspominały ten czas. Jak dzisiejszy dzień wpłynie na życie mieszkańców Wodzisławia i jego rozwój, będzie można ocenić po pewnym czasie" - podkreślił wójt Łukasik. W podziękowaniu do Warszawy wójt zabrał rycinę kościoła świętego Marcina w Wodzisławiu, którą wykonał lokalny artysta malarz Zbigniew Kasprzak.

Dubiecko nowym miastem 

Podkarpacie również będzie miało nowe miasto. Stanie się nim Dubiecko w powiecie przemyskim. 
Dla Dubiecka, które z wsi staje się miastem, oznacza to większe możliwości pozyskiwania pieniędzy na inwestycje i rozwój. Warto wiedzieć, że Dubiecko posiadało już prawa miejskie nadane w 1407 przywilejem króla Władysława II Jagiełły, a utraciło je w 1934 wyniku zmian administracyjnych i tworzenia tak zwanych gmin zbiorowych. 

Czytaj również: 

Liczba mieszkańców 

Formalnie, aby dana miejscowość uzyskała status miasta, wymagana jest określona liczba mieszkańców (co najmniej 2 tysiące), ale nie jest to jedyne kryterium. Z różnych względów, np. historycznych, od tej zasady robi się wyjątki. - Często charakter tych miejscowości był miejski, niezależnie od liczby mieszkańców - podkreślił Mateusz Morawiecki. - Historia, tradycje, aspiracje i charakter urbanistyczny powinien decydować o tym, jaki ten status ma być - oznajmił. 

Od 2021 roku na mapie Polski znajdować się będą 954 miasta. 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadzi: Grzegorz Frątczak 

Materiał: Dawid Grygorcewicz 

Data emisji: 29.12.2020 r.

Godzina emisji: 16.22 

IAR/ans 


Czytaj także

"Polityka społeczna zostanie utrzymana". Premier o projekcie budżetu na 2021 rok

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 15:33
- 2021 rok będzie rokiem odbicia gospodarczego - zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Rząd na dzisiejszym posiedzeniu przyjął projekt budżetu na przyszły rok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polacy są niesamowicie pracowici, odporni i zaradni". Premier o przyczynach wzrostu gospodarczego

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 16:05
- Skorygowany wzrost gospodarczy na poziomie 4,5 proc. za 2019 r. to świetny wynik, który z pewnością pomoże nam szybciej uporać się z kryzysem - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do danych GUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktorska rodzina zachęca do szczepień przeciw COVID-19. Nowa kampania prozdrowotna

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 16:33
Stanisław Banasiuk i Mateusz Banasiuk – aktorzy, ojciec i syn, występują w tych rolach także w spocie zachęcającym do szczepień przeciw COVID-19, przygotowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
rozwiń zwiń