Przeciwciała przeciw COVID-19. Jaka powinna być ich ilość?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 17:43
- Robiłem badania na przeciwciała i nie wiem czy mam ich mało czy dużo. Jaki poziom przeciwciał jest potrzebny, aby nasz organizm był odporny przed koronawirusem? - pyta Słuchacz radiowej Jedynki. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/angellodeco

szczepionka leki medycyna 1200 free
Po co nam szczepionki, gdy trwają prace nad polskim lekiem na COVID-19?

Przeciwciała to specjalne białka produkowane przez organizm, które pomagają zwalczać zakażenia. Mogą one być produkowane nawet wtedy, gdy dana osoba ma kilka objawów lub w ogóle nie ma. 

Czasami przeciwciała chronią nas przed powtórnym zakażeniem, ale na razie nie wiadomo, czy tak dzieje się w przypadku COVID-19. Na razie też nie wiemy, jak szybko po zakażeniu COVID-19 produkowane są przeciwciała oraz jakie są różnice w ilości i rodzajach przeciwciał produkowanych przez ludzi w odpowiedzi na zakażenie. - Jeżeli chodzi o ilość przeciwciał, możemy mieć bardzo różną - wyjaśnia dr Łukasz Durajski, pediatra. - Musimy wziąć pod uwagę, że w testach trzeba rozróżnić czy są to przeciwciała, które oznaczają, że przechorowaliśmy COVID-19 albo że aktualnie jesteśmy chorzy, bo też będą inne - dodaje. 


Posłuchaj
02:06 Jedynka/EJ poradnik koronawirus 6.01.2021.mp3 Przeciwciała przeciw COVID-19. Jaka powinna być ich ilość? (Ekspres Jedynki)

 

Nieoznaczony poziom przeciwciał 

- W większości przypadków wiemy, jaki poziom przeciwciał jest wymagany. (...) W przypadku koronawirusa nie wyznaczono takiego poziomu i nie wiemy jaki poziom jest potrzebny, aby nasz organizm był odporny przed koronawirusem - tłumaczy dr Łukasz Durajski. - Dlatego zaleca się, aby osoby, które przechorowały COVID-19 się zaszczepiły, bo nie wiadomo czy poziom przeciwciał jest wystarczający czy zbyt niski, żeby organizm sobie poradził. Nie ma takiej granicy, która by nam powiedziała, że pacjent jest bezpieczny - dopowiada ekspert. 

Specjalista chorób zakaźnych, prof. Anna Boroń - Kaczmarska zaznacza, że nie ma skali, która mówi o dużej ilości przeciwciał. - Te, które są generowane w sposób naturalny na ogół nie osiągają wysokich stężeń - wyjaśnia. 

Czytaj również: 

Rodzaje testów 

Wyróżniamy testy genetyczne, które określane są mianem molekularnych, antygenowe, które są mniej dokładne, za to tańsze i szybsze oraz testy serologiczne, które stwierdzają tylko obecność przeciwciał wytworzonych przez układ odpornościowy w odpowiedzi na niego. Najbardziej wiarygodne, rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia są testy genetyczne.  

Samodzielnie w domu można wykonać test kasetkowy. Wystarczy nakłucie palca, aby pobrać potrzebną do tego krew. Co więcej, dzięki zastosowaniu metody immunochromatograficznej wynik jest gotowy po zaledwie kilkunastu minutach.


testy kasetkowe  

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Małgorzata Abgarowicz 

Data emisji: 6.01.2021 r. 

Godzina emisji: 15.37

ans 

Czytaj także

Ekspert: wyścig do szczepionki na COVID-19 wciąż trwa. To raczej maraton niż sprint

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 07:14
Mimo ostatnich pozytywnych wiadomości, wyścig o skuteczną szczepionkę na COVID-19 jeszcze się nie skończył. To jest raczej maraton, a nie bieg na setkę - stwierdził dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepienia przeciw grypie i COVID-19. Czy można je przyjąć jednocześnie?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 15:18
- Szczepionki są tak opracowane, że można w tym samym czasie zaszczepić się przeciw grypie oraz SARS-CoV-2 - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, ordynator oddziału z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Kleiber: chaos medialny podczas pandemii jest odzwierciedleniem natłoku informacji, z którym się mierzymy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 14:11
- Myślę, że pandemia jest w pewnym sensie podsumowaniem chaosu medialnego, który od dawna panuje w przestrzeni publicznej także w innych sprawach - powiedział prof. Michał Kleiber. Odniósł się w ten sposób do natłoku sprzecznych informacji dotyczących problemów związanych z koronawirusem.
rozwiń zwiń