Rewolucja na poczcie. Z listów znikną znaczki

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 18:00
Już niedługo listy polecone będziemy wysyłać bez znaczków pocztowych. - Wniesienie opłaty za przesyłkę zostanie potwierdzone poprzez naklejenie nalepki "R" - wyjaśnia Justyna Siwek, rzecznik Poczty Polskiej. Czy powoli zbliża się koniec tradycyjnych znaczków?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sergey Ryzhov/shutterstock.com

Warszawa zima free 1200.jpg
Zima zawitała do Polski. "Niskie temperatury są sporym wyzwaniem"
Posłuchaj
03:18 Jedynka/Ekspres Jedynki - 12.01.2021 znaczki Znaczki znikają z listów poleconych (Ekspres Jedynki)

Od maja wystarczy, że zamiast przyklejenia znaczka, wypełnimy potwierdzenie nadania i przekażemy przesyłkę poleconą pracownikowi poczty, po czym opłata zostanie potwierdzona specjalną naklejką "R". Jak okazuje się, już teraz pocztowcy naklejają nalepki z kodem kreskowym na każdym liście poleconym. Powód? Jest on niezbędny, żeby taki list został zarejestrowany.

Poczta Polska nie rezygnuje ze znaczków

W końcu jednak kod kreskowy ma jednocześnie zastępować znaczki. Zdaniem pocztowców ta zmiana usprawni obsługę przesyłek. Jak zapewnia Justyna Siwek, znaczki będą nadal używane jako opłata listów zwykłych.

- Będziemy wydawać znaczki obiegowe, tj. w dużych, czasami wielomilionowych nakładach, które służą głównie opłacie pocztowej. Będziemy także wydawać, tak jak dotychczas, znaczki kolekcjonerskie, tj. w mniejszych nakładach 100-200 tys. egzemplarzy. Znaczkami kolekcjonerskimi można zapłacić za przesyłkę, ale są one głównie przeznaczone dla filatelistów i pasjonatów - tłumaczy Justyna Siwek. 

Co na to filateliści?

Zdaniem Wojciecha Gałeckiego ze sklepu filatelistycznego, decyzja Poczty Polskiej nie wpłynie na wartość znaczków na rynku. - Natomiast jeżeli chodzi o firmy filatelistyczne, takie jak mój sklep, to odczują bardzo silny cios. Jest bardzo prawdopodobne, że niektórzy tego nie przetrzymają - twierdzi przedstawiciel sklepu.

Na wartość kolekcjonerską znaczka wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest liczba wydanych egzemplarzy - im nakład jest mniejszy, tym znaczek ma większą wartość. Dla kolekcjonerów liczą się także walory artystyczne. - Polski znaczek w ubiegłym roku wygrał Europejski Konkurs Filatelistyczny i decyzją jurorów został uznany za najpiękniejszy w Europie - potwierdza Justyna Siwek.

Niemniej już teraz wiadomo, że w przyszłości samych filatelistów będzie jednak mniej. - Zbieranie znaczków zaczyna się z reguły od tego, że mamy z nimi kontakt na korespondencji, która przychodzi do naszego domu (…). Jeżeli nie będzie tego kontaktu, to po prostu nie będziemy widzieć znaczków na listach, które do nas przychodzą i prawdopodobieństwo, że ktoś zainteresuje się tą dziedziną kolekcjonerstwa, będzie małe - uważa Grzegorz Marzec, jeden z filatelistów.

Czytaj także:


***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 12.01.2021

Godzina emisji: 16.23

DS

Zobacz więcej na temat: Poczta Polska poczta listy

Czytaj także

"Stok powinien zostać zamknięty". Narciarze łamią obostrzenia?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 13:52
W ciągu trzech dni w Podstolicach koło Wieliczki mogło pojawić się nawet kilka tysięcy osób. Sprawą zainteresowała się policja - z głośników emitowano apel o zachowaniu dystansu społecznego i skontrolowano m.in. niewłaściwie zaparkowane samochody. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miliony Polaków wykluczone cyfrowo

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 17:39
Pandemia koronawirusa wymusiła przyspieszony proces cyfryzacji. Niespodziewanie okazało się, że możliwe jest załatwienie wielu spraw bez wychodzenia z domu, co jeszcze rok temu było nie do pomyślenia. Istnieje jednak duża grupa osób, które z tego powodu są wykluczone.
rozwiń zwiń