Koronawirus: nie ma znaczenia, w którą rękę się szczepimy

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 20:08
Słuchacz, który ma amputowaną lewą rękę, zapytał, czy może zaszczepić się w prawą. Specjaliści są zgodni, że z medycznego punktu widzenia nie ma znaczenia, czy szczepionka jest podana w lewą, czy w prawą rękę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tumisu / pixabay

nowotwór free 1200.jpg
Czy osoba z nowotworem może zaszczepić się przeciwko COVID-19?

Dr Łukasz Durajski, lekarz, ekspert Światowej Organizacji Zdrowia, zwraca uwagę, że wybór ręki to bardzo umowna sprawa. Nie ma medycznych przeciwwskazań, jeśli chodzi o wybór ręki. Wyjaśnia, że zazwyczaj szczepi się w lewą rękę, gdyż większość ludzi jest praworęczna, więc lekarze nie chcą, aby w tej ręce był ewentualnie odczuwany ból po szczepieniu. - Ale osoby leworęczne szczepi się w prawą rękę – mówi.


Posłuchaj
01:31 jedynka-14-01-2021-ekspres-jedynki-poradnik-koronawirus.mp3 W którą rękę można się szczepić – w lewą, czy w prawą? (Ekspres Jedynki)

 


szczepienie medyków 1200.jpg
COVID-19. Będą ograniczenia dla osób niezaszczepionych?

Profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz, Krajowa Konsultant w Dziedzinie Epidemiologii, podkreśla, że szczepienia można dokonać wyłącznie, kiedy człowiek po amputacji doszedł już do siebie i nie ma np. gorączki. - Ważne jest, jak dawno był przeprowadzony zabieg i czy miejsce jest wygojone - mówi. Również potwierdza, że szczepionkę można przyjąć w prawe ramię. Lekarz zwraca jedynie uwagę, że zalecane jest, aby szczepić w mięsień ramienia, ale w którą rękę – nie ma znaczenia.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Przygotowała: Maria Mazurek

Data emisji: 14.01.2021 

Godzina emisji: 15.42

ag

Czytaj także

Dr Michał Sutkowski: do wakacji możemy zaszczepić nawet 30 proc. populacji

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 09:21
- Wydaje się, że jeśli tempo (szczepień) będzie w okolicach 2 mln w drugim kwartale, a jest szansa, że szczepionek będzie więcej w Polsce, to przy tym tempie osiągnęlibyśmy niezły - jeszcze nie zadowalający, ale niezły - poziom w granicach 30 proc. populacji zaszczepionej. To razem powoduje, że do wakacji byłoby już zdecydowanie lepiej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Farmakolog: szczepionka mRNA jest najlepiej poznaną spośród wszystkich szczepionek

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 19:07
Pandemia SARS-CoV-2 spowodowała konieczność opracowania szczepionek przeciwko wywoływanej przez tego koronawirusa chorobie COVID-19. Co najmniej dwie z nich bazują na technologii mRNA. Dr Leszek Borkowski wyjaśnia wszystkie zawiłości związane ze szczepionką mRNA - jej powstaniem, sposobem działania, a także konsekwencjami jej stosowania.
rozwiń zwiń