"Wiersze w mieście" - poezja buduje wspólnotę

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 08:09
20 wierszy z 20 krajów. Wspólnota będzie tematem przewodnim piątej edycji międzynarodowej akcji "Wiersze w mieście", która, z uwagi na pandemię koronawirusa, odbędzie się głównie w przestrzeni wirtualnej, dzięki czemu będzie dostępna także dla zainteresowanych mieszkających poza Warszawą. Projekt wystartuje już 15 kwietnia i potrwa miesiąc.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/Cristina Conti

Posłuchaj
04:08 Jedynka/Ekspres Jedynki - 12.04.2021 wiersze w mieście "Wiersze w mieście" - poezja buduje wspólnotę (Ekspres Jedynki)

 

"Wiersze w mieście" to poetycki wielogłos prezentowany w 20 europejskich miastach. W akcji bierze udział 20 wierszy poetów pochodzących z 20 krajów Europy. Jest wśród nich Polka - Maria Halber.

książki literatura 1200.jpg
"Moje książki" w Programie 1

- Co roku proponujemy, jako inspirację, inne motto. W tym roku jest to hasło "wspólnota". Nie ma chyba ważniejszego pojęcia w tych czasach, w czasach pandemii koronawirusa. Pojęcie wspólnota jest spajające, mówi nam o współodpowiedzialności - powiedziała w Programie 1 Dorota Swinarska, koordynatorka projektu "Wiersze w mieście" i koordynatorka projektów kulturalnych Goethe-Institut Warszawa.

Pandemia odcisnęła swoje piętno również na formule akcji. "Wiersze w mieście" pojawią się nie tylko na ulicach Warszawy, będą także - a może przede wszystkim - dostępne w sieci. 

- Warszawiacy będą mogli je zobaczyć na screenach w autobusach i tramwajach, w galerii w metrze. Będzie też - dostępna dla każdego - wystawa wierszy na wielkoformatowych plakatach na ogrodzeniu Ambasady Rumunii przy ulicy Chopina, w samym centrum Warszawy, nieopodal Łazienek Królewskich i Parku Ujazdowskiego - wyjaśniła gość radiowej Jedynki.


Czytaj także:


Akcja "Wiersze w mieście" opiera się na międzynarodowej wymianie. W każdym biorącym udział w niej kraju dokonano przekładów na lokalny język i w ten sposób wszędzie prezentuje się te same utwory 20 autorów.

- Wszystkie wiersze zostały przetłumaczone na język polski, ale wszędzie będą dostępne także w oryginale. W tym roku - to będzie jeden z najbardziej atrakcyjnych punktów programu - przygotowaliśmy też wideoklipy na tle warszawskich pejzaży - wskazała rozmówczyni Michała Montowskiego.

Atrakcji w tej edycji będzie więcej. - Będziemy zachęcać do pisania wiersza wspólnie z obserwatorami akcji. Blogerów będziemy zapraszać do udziału w "book tagu"o "Wierszach w mieście". W planach jest wyzwanie na kąciki czytelnicze - wymieniła Swinarska.

Informacje - jak przekazała gość audycji "Ekspres Jedynki" - dotyczące projektu znajdują się na fanpage'u "Wierszy w mieście" na Facebooku. Tam też pojawiać się będą miniakcje, prezentacje, zabawy. Z kolei na stronie www.wierszewmiescie.eu można przeczytać wszystkie wiersze.


Opublikowany przez Wiersze w mieście Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Mateusz Drozda

Autor materiału: Michał Montowski

Data emisji: 12.02.2021 

Godzina emisji: 15.40

kk

Czytaj także

Elżbieta Drużbacka - utalentowana praprababka Aleksandra Fredry

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 05:40
Nazywana była "Safoną Słowiańską" i "Muzą Sarmacką". Jej prace znał i cenił Ignacy Krasicki oraz Hugo Kołłątaj. Ten ostatni zresztą tak pisał o jej twórczości: "Utrzymała honor poezji polskiej i dzieła jej w późne wieki należeć będą do dobrej literatury w mowie naszej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poezja Szymborskiej w archiwum na Spitsbergenie. "Bardzo by się to jej podobało"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 11:00
- To dość literacka sytuacja: oto obok Globalnego Banku Nasion zostanie zdeponowana cała jej twórczość, zresztą zmikrofilmowana. Z drugiej strony to rzecz niezwykła, że jej poezja znajdzie się obok konstytucji wielu krajów i największych zdigitalizowanych dzieł sztuki światowej - mówił w Dwójce Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
rozwiń zwiń