Radio Solidarność - symbol oporu przeciwko komunistycznej władzy

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 14:18
Radio Solidarność powołał w 1982 roku zdelegalizowany wraz z wprowadzeniem stanu wojennego związek Solidarność. Próby nadawania odbywały się już wcześniej, ale pierwszą oficjalną audycję wyemitowano w Warszawie 12 kwietnia 1982 roku. Stacja była jedyną w ówczesnych państwach socjalistycznych niezależną radiofonią.
Nadajnik z jakich nadawano audycję podziemnego Radia Solidarność. Pierwsza została nadana z dachu  budynku przy ulicy Grójeckiej w Warszawie
Nadajnik z jakich nadawano audycję podziemnego Radia Solidarność. Pierwsza została nadana z dachu budynku przy ulicy Grójeckiej w WarszawieFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Radio_Solidarność_663_364.jpg
Radio Solidarność – głos wolnej Polski

Historyk Grzegorz Majchrzak z IPN podkreśla, że Radio Solidarność było dla PRL-owskich władz niebezpieczne dlatego, że w przeciwieństwie do podziemnej prasy, docierało nie tylko do zadeklarowanych zwolenników Solidarności, ale też do ludzi obojętnych, a nawet jej przeciwników. Jego twórcami w Warszawie byli Zofia i Zbigniew Romaszewscy. To oni, we współpracy z Januszem Klekowskim i Markiem Rasińskim, przygotowali pierwszą audycję.


Posłuchaj
03:06 Jedynka-15-04-2021-ekspres-jedynki.mp3 Radio Solidarność było fenomenem lat 80. w PRL (Ekspres Jedynki)

 

Zmarły w 2014 roku Zbigniew Romaszewski wspominał, że audycje nadawano z pomieszczeń dźwigowych mieszczących się na dachach budynków, których zaletą był dostęp do zasilania elektrycznego i właśnie wysokie umiejscowienie. Aby się przekonać, czy są słyszalni, zaapelowali, aby słuchający zapalali i gasili światło. - Jak nasi koledzy stali na tym dachu i zobaczyli Warszawę migającą aż po horyzont, to się po prostu popłakali - mówił w Polskim Radiu.

W kolejnych latach Radio Solidarność nadawało również w innych miastach. Grzegorz Majchrzak podkreśla, że na tle państw tzw. demokracji ludowej byliśmy wyjątkiem. - W żadnym innym państwie taka radiofonia nie działała w kilkudziesięciu ośrodkach w całym kraju - mówi. Przypomina, że podobna działała jedynie w Czechosłowacji w 1968 roku, ale została zlikwidowana po wkroczeniu do tego kraju wojsk Układu Warszawskiego.

Podziemne Radio Solidarność działało do upadku PRL-u. Ostatnią audycję nadano w Warszawie 22 czerwca 1989 roku. 


Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Autorka materiału: Joanna Sławińska

Data emisji: 14.02.2021 

Godzina emisji: 16.43

ag


Czytaj także

"To był największy twardziel Rzeczpospolitej"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 23:29
Tak o Zbigniewie Romaszewskim mówi Paweł Badzio, prezes Stowarzyszenia Podziemnego Radia Solidarność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożegnanie Zbigniewa Romaszewskiego - twórcy podziemnego Radia Solidarność

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 11:20
Zbigniew Romaszewski - były senator, legenda opozycji demokratycznej i "Solidarności". Działacz polityczny i obrońca praw człowieka. Kawaler Orderu Orła Białego. Zmarł 13 lutego 2014 roku.
rozwiń zwiń