Dzik jest dziki, dzik jest zły. Spotkanie z dzikiem może być niebezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 17:15
Jan Brzechwa napisał kiedyś wierszyk, który zna niemal każdy: "Dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły". Jednak patrząc od lat na nagrania i zdjęcia ludzi dokarmiających dziki z ręki, robiąc zdjęcia, czy - co gorsza - szczujący zwierzęta swoimi psami, chyba zapominamy o tym, że jest to zwierzę bardzo silne, które w ostateczności potrafi być śmiertelnie niebezpieczne.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/WildMedia

1200_dzik_shutterstock.jpg
Dzik jest dziki, ale coraz rzadziej szczerzy kły

Żeby spotkać dzika, nie trzeba być wybitnym tropicielem, jak książkowy Winnetou. Rozrost miast sprzyja bliskim spotkaniom, bo pod budownictwo zabierane są tereny, gdzie żyją dzikie zwierzęta, w tym dziki. A one z kolei nauczyły się, że nie ma lepszej stołówki niż miejskie śmietniki. Ale wiosną, kiedy lochy prowadzą młode na żerowiska, ryzyko bliskiego spotkania jest większe, bo dzicza mama potrafi skutecznie bronić potomstwa.


Posłuchaj
03:36 Jedynka-20-04-2021-ekspres-jedynki-dziki.mp3 Jak zachować się podczas spotkania z dzikami (Ekspres Jedynki)

 


dzik jest dziki zwierze shutterstock 1200.jpg
Dziki w mieście. Jest się czego bać?

Andżelika Gackowska z Lasów Miejskich w Warszawie wyjaśnia, że dziki nie są związane wyłącznie z terenami leśnymi. - One częściej przebywają na obszarach pomiędzy terenami leśnymi a terenami zurbanizowanymi - mówi. W Warszawie taką zwierzęcą autostradą jest Wisła, której prawy, praski brzeg jest nieuregulowany i dziki i łączy tereny rolno-leśne na południowych granicach miasta i na północy.

Dr hab. Paweł Nasiadka z Instytutu Nauk Leśnych SGGW radzi, żeby w kwietniu, a także na majówkę nie wchodzić do gęstych młodników, bo jest duże prawdopodobieństwo napotkania lochy, która niedawno urodziła małe warchlaki. W 99 przypadkach na sto matka zachowa spokój albo wyprowadzi potomstwo. - Natomiast ten kontakt może nastąpić w takiej odległości, że dzik nie podejmie decyzji o ucieczce czy wycofaniu się i wtedy może dojść do zaatakowania - ostrzega naukowiec. A dzik jest bardzo szybki, odyniec ma kły, a locha ostre zęby i to jest niebezpieczne, bo zwierzęta mogą kłuć, ciąć i gryźć.

Dlatego psy w okolicach terenów leśnych i w lasach trzeba prowadzić na smyczy, czego wymagają zresztą przepisy. A ludzie powinni zachowywać się głośno, żeby uprzedzić zwierzęta o swej obecności. Kiedy jednak dojdzie do spotkania, należy spokojnie się oddalić.

TVP3 Rzeszów/Youtube

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Materiał: Maciek Walecki

Data emisji: 20.04.2021

Godzina emisji: 16.19

ag

Czytaj także

Uwaga! Zwierzak na drodze!

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 17:00
Prawdopodobnie każdy z nas miał sytuację, w której dzikie zwierzę przecięło nam drogę. Udało Ci się wyjść bez szwanku? Jeśli tak, to masz szczęście. Czy jednak wiesz, jak powinieneś zachować się w momencie kolizji np. z dzikiem czy jeleniem? Gdzie najczęściej dochodzi do wypadków? Czy możesz tak po prostu odjechać? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce": witamy wiosnę w lesie w okolicach Celestynowa

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 09:10
Zima, przynajmniej ta astronomiczna i meteorologiczna, za nami, więc sprawdzimy, co robią zwierzęta na wiosnę. Mimo nawrotu niewielkiego mrozu razem z leśnikami obserwujemy przygotowania natury do kolejnej pory roku. "Jedyne takie miejsce" odwiedziło Celestynów i tamtejsze Centrum Edukacji Leśnej. W trakcie audycji powitaliśmy astronomiczną wiosnę, a razem ze słuchaczami rozpoznawaliśmy głosy ptaków.
rozwiń zwiń