NFZ rozpoczął finansowanie rehabilitacji ozdrowieńców po COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 16:28
Rozpoczął się program rehabilitacji ozdrowieńców przygotowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na przykład do Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego w Nałęczowie trafili dziś (22.04) pierwsi pacjenci, którzy bezpłatnie będą mogli skorzystać z zabiegów.  Wprawdzie Zakład Leczniczy "Uzdrowisko Nałęczów" od kilku miesięcy oferuje już tego typu wsparcie, ale można było z niego skorzystać prywatnie. Teraz za każdy dzień leczenia NFZ zapłaci 188 złotych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Dmytro Zinkevych

słuch ucho lekarz FREE 1200.jpg
Ozdrowieńcy narzekają na problemy ze słuchem. "Zmiany mogą być poważne"

Nie ma jednolitego zestawu zabiegów dla wszystkich pacjentów. Powikłań po zakażeniu koronawirusem jest bardzo dużo i są one bardzo rozległe, stąd każdy pacjent jest wnikliwie badany i każdemu przepisuje się indywidualnie dostosowane do jego ułomności zabiegi.


Posłuchaj
03:11 Jedynka-22-04-2021-ekspers-jedynki.mp3 Rehabilitacja pocovidowa w ramach NFZ (Ekspres Jedynki)

 


szczepionka 1200.jpg
Szczepionka przeciwko COVID-19 a dodatni wynik badania na Odczyn Waalera-Rosego. Co trzeba wiedzieć?

Marcin Trembowicz, kierownik Działu Rehabilitacji "Uzdrowiska Nałęczów", wyjaśnia, że każdy pacjent jest szczegółowo badany przez specjalistów, takich jak neurolog czy pulmonolog, a także poddany badaniom fizjoterapeutycznym, które określają, jakie dana osoba ma deficyty. - Na podstawie tych badań dostosowujemy indywidualnie procesy kinezyterapii, pracy z psychologiem, a nawet elementy żywieniowe - mówi.

W "Uzdrowisku Nałęczów" leczono już kilkaset osób na powikłania pocovidowe. - Zainteresowanie jest bardzo duże, bo i potrzeby są duże - podkreśla. Zauważa, że powikłania po trzeciej fali zakażeń są poważniejsze niż wcześniej, więc i potrzeby rehabilitacji są większe.

Małgorzata Bartoszek, rzecznik lubelskiego oddziału NFZ, precyzuje, że turnus rehabilitacyjny po przechorowaniu COVID-19 może trwać od dwóch do sześciu tygodni. Decydują o tym lekarze. Pacjenci polepszą kondycję ruchową, oddechową i wydolnościową. - Do programu będzie można dołączyć w okresie do 12 miesięcy od momentu zakończenia leczenia związanego z COVID-19 - mówi.

Jerzy Wawerek, dyrektor Kolejowego Szpitala  Uzdrowiskowego w Nałęczowie, przyznaje, że przyjęto właśnie pierwszych pacjentów. Oczekuje, że w miesiącu osób takich będzie około stu. - Już troszkę poznaliśmy, będąc jako szpital pocovidowy 2. stopnia, jakie są objawy i powikłania - podkreśla. Szpital ma opracowany program rehabilitacji, ma również możliwość konsultowania pacjentów ze specjalistami.

Wśród jedenastu placówek na Lubelszczyźnie świadczących tego typu usługi znajdziemy po trzy z Lublina i Nałęczowa, ale takie miejsca są również w Łęcznej, Radzyniu Podlaskim, Bełżycach, Siedliszczach i Smoligowie.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Materiał: Łukasz Grabczak (PR Lublin)

Data emisji: 22.04.2021

Godzina emisji: 15.20

ag


Czytaj także

Otworzą się fryzjerzy i salony urody. Dotyczy to tylko części kraju

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 16:44
Fryzjerzy, i branża beauty od 26 kwietnia wznowi działalność w 11 województwach. W pięciu pozostałych (śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim, opolskim) obostrzenia pozostają bez zmian.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety karmiące piersią a szczepienie przeciw COVID-19. Czy są przeciwskazania?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 13:30
Niewiele wiemy na temat szczepienia przeciw COVID-19 u grupy kobiet karmiących piersią. Nie oznacza to jednak, że szczepionka jest przeciwwskazana. - Badania są prowadzone. Wiemy, że zarówno kobiety w ciąży, jak i kobiety karmiące piersią w momencie szczepienia podlegały szczególnemu procesowi obserwacji - mówi lekarz Bartosz Fiałek. 
rozwiń zwiń