Kto ma szansę na statuetkę? Poznaj opinie członków przyznających Oscary

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 10:04
W nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego odbędzie się 93. ceremonia wręczenia najważniejszych filmowych nagród. Allan Starski i Łukasz Żal -  członkowie Amerykańskiej Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej - zastrzegli, że nie zdradzą jak głosowali, ale podzielili się z Joanną Sławińską opiniami o szansach nominowanych do Oscara w tym roku.
Oscary uchodzą za najcenniejszą statuetkę przyznawaną w świecie filmowym
Oscary uchodzą za najcenniejszą statuetkę przyznawaną w świecie filmowymFoto: Shutterstock/Featureflash Photo Agency

Oscary PAP-1200.jpg
Oscary po nowemu. Co się zmieniło?

Oscary to nagrody przyznawane przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) od 1929 roku. Nagrody te przyznawane są najwybitniejszym dziełom i twórcom kina. 

Ze względu na pandemię i obostrzenia tegoroczna ceremonia Oscarowa będzie nietypowa. W  Dolby Theatre w tym roku będą tylko występy artystyczne, a prezenterzy i nominowani będą obecni na słynnej stacji kolejowej Union Station w Los Angeles. Z tymi którzy dotrą na galę osobiście, odbędą się łączenia satelitarne z Londynu i Paryża, natomiast nie będzie łączeń przez zoom. 


Posłuchaj
03:08 EJ Oscary Alan Starski Łukasz Żal 23.04.mp3 Oscary 2021. Kto ma szansę na statuetkę? (Ekspres Jedynki)

 

Szanse na Oscara 

Allan Starski otrzymał Oscara w 1993 roku razem z Ewą Braun za scenografię do filmu "Lista Shindlera". Jego zdaniem, niemal wszystkie siedem filmów nominowanych w tym roku do nagrody głównej, zasłużyły na statuetkę. - To jest bardzo mocna siódemka - podkreślił. - Myślę, że "Ojciec" ma duże szanse jako film, ale być może większe szanse ma w kategorii najlepszy aktor (Anthony Hopkins) - ocenił. 

Zdaniem Allana Starskiego faworytem jest pełnometrażowa fabuła Chloe Zhao "Nomadland". - Ciekawy, nostalgiczny i bardzo prawdziwy. Świetnie pokazuje Amerykę mniej znaną u nas w Europie - zauważył. - Zawsze będę ciepło myślał o filmie "Mank", który mnie urzekł od strony plastycznej - dodał. 

 

Allan Starski zapytany o najbliższą mu kategorię, czyli scenografię, odpowiada, że najbardziej mu się podobała scenografia do "Manka" w reżyserii Davida Finchera. - Lata 30-40 zauroczył mnie ten film - zdradził. - Równocześnie podobała mi się scenografia w "Ojcu" , ponieważ jest inteligentnie i ciekawie zrobiona. 

źródło: Tylko hity/Youtube

Czy Polak ma szansę na nagrodę? 

Wśród wyróżnionych artystów znalazł się polski operator filmowy Dariusz Wolski, który został nominowany w kategorii najlepsze zdjęcia za film "Nowiny ze świata” w reżyserii Paula Greengrassa. Jest to pierwsza oscarowa nominacja Polaka. - Na pewno ma duże szanse - ocenił scenograf Allan Starski. - Bardzo lubię zdjęcia Dariusza i filmy, które robi - dodał. 

Czytaj również: 

Dwukrotnie nominowany w przeszłości do Oscara, autor zdjęć filmowych Łukasz Żal jest zdania, że statuetka za zdjęcia w tym roku powinna należeć do Joshua Jamesa Richardsa za "Nomadland". - Pięknie opowiada niezwykłą historię, ale też przy okazji operatorowi udało się złapać bardzo piękne, ulotne momenty. (...) Ten obraz pasuje do historii, świetnie opowiada i takie powinny być zdjęcia - wyjaśnił. 

źródło: SearchlightPictures/Youtube

Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Joanna Sławińska 

Data emisji: 23.04.2021 r. 

Godzina emisji: 16.24

ans 

Czytaj także

"Jeden z najlepszych aktorów w historii". 84. urodziny obchodzi Jack Nicholson

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 11:05
Bohaterem "Magazynu Bardzo Filmowego" był Jack Nicholson, amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Za role w filmach "Lot nad kukułczym gniazdem" w 1975 roku, "Czułe słówka" w 1983 i "Lepiej być nie może" w 1997 roku otrzymał trzy statuetki Oscara. Uznawany jest za jednego z najlepszych aktorów w historii. 
rozwiń zwiń