Festiwal Teatralny "Kontakt" w Toruniu. Dlaczego będzie "Na granicy"?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 15:13
W najbliższą sobotę w Toruniu rozpocznie się 25. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt". - Kulminacyjnym punktem festiwalu są produkcje na "zoomie", przygotowane w teatrach zarówno za naszą wschodnią, jak i zachodnią granicą - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Paszta, dyrektor artystyczny Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.
25. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
25. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt"Foto: Facebook/Teatr im. Wilama Horzycy

Czytaj też:
Szekspir 1200 ok.jpg
"Burza" Szekspira – spektakl z pogranicza filmu i baletu

W ramach festiwalu zaplanowano 27 pokazów, 14 spektakli, 23 spotkania, a oprócz tego koncert, wystawę i pokaz filmów. 25. edycja miała odbyć się w ubiegłym roku, ale z uwagi na pandemię COVID-19 przeniesiona została na rok 2021. - To będzie jubileusz na miarę czasów, w których przyszło nam tworzyć - zapowiadają sami artyści.

Posłuchaj
03:47 PR1_AAC 2021_05_17-15-41-48.mp3 W najbliższą sobotę rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt" w Toruniu (Ekspres Jedynki/Jedynka)

 

Czytaj też:
teatr witkacy 1200.jpg
Czy Witkacy chciał zginąć za cara?

"Na granicy"

Hasło festiwalu jest bardzo aktualne, choć zostało wymyślone dwa lata temu, kiedy nikt z nas nie słyszał jeszcze o koronawirusie. Zawiera w sobie również wiele znaczeń. - Można to rozumieć, myśląc o formie teatralnej i to pewnie będzie najbardziej wyraziste. Ta forma jest może nawet jeszcze bardziej teatralna, bo na "zoomie" możemy być bardzo blisko siebie, mimo że jesteśmy w innych miejscach świata - tłumaczy Paweł Paszta, dyrektor artystyczny Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Eksperymenty z formą będą stałym punktem festiwalu. - W jednym z monodramów, który realizuje teatr z Monachium, aktorka prosi widzów o włączenie swoich kamer i ma wyświetlone twarze widzów. W związku z tym, gra do widocznych twarzy, co w przypadku gry tradycyjnej na scenie jest niemożliwe, bo widzowie z reguły są wówczas w ciemności i ich nie widać - mówi Paweł Paszta i dodaje, że dzięki komputerowi, w teatrze nierzadko zyskujemy większą intymność.

Świat w zasięgu oczu

W ofercie znalazło się wiele wydarzeń o charakterze międzynarodowym. Zaplanowano pokazy spektakli z Niemiec, Chorwacji, USA czy Szwajcarii. Uczestnicy festiwalu będą mogli obejrzeć m.in. "Mewę" Antona Czechowa. - Kulminacyjnym punktem festiwalu są produkcje na "zoomie", przygotowane w teatrach zarówno za naszą wschodnią, jak i zachodnią granicą. Wyselekcjonowaliśmy kilka najciekawszych według nas zjawisk i przedsięwzięć, które stworzyły teatry w ubiegłym roku w czasie pandemii - dodaje Paweł Paszta.

YouTube/Teatr Horzycy

Chętni będą mogli zobaczyć również wystawę fotografii teatralnej, wziąć udział w czytaniu dramatów czy spotkaniach wokół książek. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt" potrwa do 12 czerwca. Udział prawie we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzący: Mateusz Drozda

Materiał: Martyna Podolska

Data emisji: 17.05.2021

Godzina emisji: 15.41

mg

Czytaj także

Drzewo Życia. Wizyta w kościele św. Jakuba

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 10:00
- W XIV wieku nie jest to często spotykany temat ikonograficzny. Pojawiają się malowidła przedstawiające Drzewo Życia, ale rzeźbiarska interpretacja, jaką oglądać możemy w Toruniu, to unikat - podkreślił historyk sztuki Przemysław Waszak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współczesny „Hamlet” na deskach Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 22:59
„Być, albo nie być – oto jest pytanie”. To jeden z najsłynniejszych monologów w historii literatury. Pojawia się on na kartach „Hamleta”, sławnego dramatu Williama Szekspira. 27 października odbyła się teatralna premiera arcydzieła w wydaniu Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu . Na temat przygotowań do spektaklu mówili Paweł Paszta, reżyser sztuki, a także Tomasz Mycan, odtwórca tytułowej roli.
rozwiń zwiń