Lot w Kosmos. Ile kosztuje taka wycieczka?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 11:14
Trwa licytacja miejsca w kapsule Blue Origin, która już 20 lipca zabierze pasażerów na wysokość ponad 100 kilometrów nad Ziemią, czyli poza umowną granicę ziemskiej atmosfery. Według ekspertów jest to początek komercyjnej turystyki kosmicznej. Aktualnie cena takiej wycieczki wynosi prawie trzy miliony dolarów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Vadim Sadovski

Posłuchaj
04:25 Jedynka/Ekspres Jedynki - 24.05.2021 lot w Kosmos Zdaniem dr Mileny Ratajczak z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego taki lot będzie niezapomnianym i wyjątkowym przeżyciem (Jedynka/Ekspres Jedynki)

Poza granicą atmosfery kapsuła będzie przebywać tylko przez krótką chwilę. Dlatego też lot jest bezpieczny praktycznie dla każdego dorosłego człowieka.

Hermaszewski sojuz-30 pap 1200x660.jpg
Mirosław Hermaszewski o starcie w Kosmos: to był szczególny dzień

- Nie każdy może zostać astronautą Europejskiej Agencji Kosmicznej czy NASA, ponieważ loty w Kosmos trwają bardzo często pół roku i podczas nich trzeba wykonywać bardzo skomplikowane prace, w tym proces badawczy na orbicie. Z kolei w przypadku kosmicznej turystyki sprawa jest bardzo uproszczona, gdyż przeciążenia działające na takich kosmicznych turystów są trochę mniejsze - mówi Sebastian Soberski z Planetarium w Grudziądzu.

Nieważkość przez kilka minut

Zdaniem dr Mileny Ratajczak z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego taki lot będzie niezapomnianym i wyjątkowym przeżyciem.

- Astronauci i kosmiczny turysta będą mieli możliwość doświadczenia stanu nieważkości przez kilka minut czy też zobaczenia zakrzywienia Ziemi. Nie będzie to na pewno pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale to z kolei planuje Elon Musk i także zdarzy się w niedługim czasie - twierdzi dr Milena Ratajczak.

Finał licytacji 12 czerwca

Aktualna cena turystycznego lotu w Kosmos przekroczyła już 2,8 mln dolarów. Finał licytacji online, w której bierze udział około 5 tysięcy chętnych z ponad 130 krajów, zaplanowany jest na 12 czerwca. Według ekspertów w przyszłości ceny takich wycieczek jednak spadną.

- Docelowo koszt lotu w Kosmos takiego kosmicznego turysty to będzie około 200-300 tysięcy dolarów. I jest to realny koszt. Pamiętajmy, ile kosztuje w naszych czasach przy obecnym rozwoju technologii wyniesienie ładunku 1 kilograma na orbitę. Jest to około 2700 dolarów - wyjaśnia Sebastian Soberski.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Patryk Michalski

Materiał: Przemysław Lis

Data emisji: 24.05.2021

Godzina emisji: 16.45

DS

Zobacz więcej na temat: Patryk Michalski kosmos

Czytaj także

Komary i meszki - swędzący problem

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 10:20
Potrafią skutecznie zepsuć radość z przebywania na łonie natury. Komary i meszki co roku atakują odsłonięte części ludzkiego ciała. Jak nie dopuścić do ukąszenia, a jeśli już do niego dojdzie, to co zrobić, by zminimalizować skutki?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak korzystać z butli, żeby uniknąć wybuchu gazu?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 18:00
Nieszczelność połączenia butli gazowej z kuchenką była przyczyną wybuchu gazu w jednym z budynków w Łobaczewie Dużym w powiecie bialskim. W wyniku tego zdarzenia ucierpiała 61-letnia kobieta, która trafiła do szpitala z ciężkimi poparzeniami. Jak bezpiecznie użytkować butlę z gazem, aby uniknąć podobnej sytuacji?
rozwiń zwiń