Weekend pod znakiem kultury. Jakie premiery w teatrach?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 13:09
Kultura złapała drugi oddech po pandemicznej izolacji. Na afiszach teatrów pojawiają się sprawdzone spektakle, ale dominują nowości.
Teatr Współczesny w Warszawie
Teatr Współczesny w WarszawieFoto: Mateusz Wlodarczyk / Forum

Czytaj też:
Arnold_Szyfman_profil.jpg
Arnold Szyfman – stworzył Teatr Polski

Swoje podwoje dla widzów otworzyły teatry dramatyczne, lalkowe i muzyczne. Wybór jest duży, a oferta każdego z teatrów - bogata. Stołeczne sceny stawiają na połączenie repertuarowej klasyki i nowości.


Posłuchaj
04:22 PR1_AAC 2021_05_26-15-42-35(1).mp3 Bogata oferta warszawskich teatrów

 

"Wstyd" w Teatrze Współczesnym w Warszawie

Spektakl Marka Modzelewskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata jest doskonale znany warszawskiej publiczności. Decyzją dyrekcji "Wstyd" powraca jednak na deski teatru. To pełna humoru, ale zarazem goryczy opowieść o relacji przyszłych teściów. Tajemnica, która nieoczekiwanie wychodzi na jaw, uruchamia prawdziwą lawinę wydarzeń.

- Zawodowo i towarzysko było to jedno z najwspanialszych moich doświadczeń. Jestem dumna z Marka, że napisał taką rzecz. Nareszcie teatr się otworzył. Mimo tego reżimu, który wciąż obowiązuje, to jest to coś niezwykłego - mówi Izabela Kuna, odtwórczyni roli Małgorzaty. W obsadzie zobaczymy również Agnieszkę Suchorę, Mariusz Jakusa i Jacka Braciaka.

YouTube/Teatr Współczesny w Warszawie

"Baba - Dziwo", propozycja Teatru Polskiego w Warszawie

W sobotę na Dużej Scenie w warszawskim Teatrze Polskim odbędzie się premiera spektaklu zrealizowanego na podstawie tragifarsy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej z 1938 roku. To przepełniona groteską opowieść o zapędach władzy w reżyserii Ewy Domańskiej. Nawet po upływie ponad osiemdziesięciu lat utwór nie traci na aktualności.

- To jest bardzo nietypowy utwór jak na Pawlikowską-Jasnorzewską, ponieważ znamy tę poetkę z lirycznych, onirycznych, miłosnych wierszy, a tutaj powstał spektakl, który mówi o totalitaryzmie, o faszyzmie, o manipulacji psychicznej - mówi Anna Cieślak, odtwórczyni roli baronowej. Poza tym w spektaklu wystąpią m.in. Ewa Makomaska, Dominik Łoś i Hanna Skarga.

YouTube/Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

Czytaj też:
Anna Cieślak 1200.jpg
Wokół prawdy i mitu. "Żeglarz" Szaniawskiego

"Król Lear" współcześnie

Również w sobotę, na deskach Teatru Dramatycznego, będzie miała miejsce długo wyczekiwana premiera "Króla Leara" Williama Shakespeare'a w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Akcja klasycznej tragedii zostaje przeniesiona do nieokreślonej przyszłości, dzięki czemu opowieść o żądzy władzy staje się jeszcze bardziej uniwersalna.

- To spojrzenie na ludzką kondycję, jeśliby dotyczyło tylko tego, co my teraz mamy, to byłoby trochę ograniczone. Wyjście do przodu mówi nam o tym, że człowiek dalej będzie się tak zachowywał, że to będzie nas ciągle dotykać, ponieważ taka jest natura ludzka - mówi Halina Łabonarska, odtwórczyni roli tytułowej.

Fb/Teatr Dramatyczny

To nie wszystko

Ponadto w Teatrze Narodowym obejrzeć można będzie "Piknik nad wiszącą skałą" w reżyserii Leny Frankiewicz, w Teatrze Ateneum "Uciekinierki" w reżyserii Wojciecha Adamczyka, a w Teatrze Żydowskim "Noc Walpurgi" w reżyserii Agaty Biziuk.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzący: Daniel Wydrych

Materiał: Martyna Podolska

Data emisji: 26.05.2021

Godzina emisji: 15:42

mg

Czytaj także

PESTKA 2021. Wielkie święto sztuki awangardowej

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 10:40
W Jeleniej Górze (28 kwietnia) rozpoczął się XII Międzynarodowy Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej "Pestka". W tym roku wydarzenie potrwa nie kilka dni, a prawie dwa miesiące. I choć otwarcie miało charakter online, to pod koniec maja chętni będą mogli brać udział w festiwalu na żywo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ida Kamińska - pierwsza Polka nominowana do Oscara

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 05:40
21 maja 1980 roku w Nowym Jorku zmarła aktorka Ida Kamińska. Jej żywiołem był teatr, w którym występowała od szóstego roku życia. Pojawiała się również w filmach - za swoją rolę w "Sklepie przy głównej ulicy" została nominowana do amerykańskiej Nagrody Akademii Filmowej w kategorii najlepszych aktorek pierwszoplanowych. 
rozwiń zwiń