Polaków portret własny? Mija 19 lat od premiery "Dnia świra"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 10:48
W roku 2002 miała miejsce premiera filmu "Dzień świra" w reżyserii Marka Koterskiego. To opowieść o dniu z życia sfrustrowanego polonisty - rozwodnika, Adasia Miauczyńskiego.
Michał i Marek Koterscy
Michał i Marek KoterscyFoto: Artur Chmielewski / Forum

Czytaj też:
shutterstock angelina jolie 1200.jpg
Portret gwiazdy - Angelina Jolie kończy 46 lat

"Ale ja właściwie nie mam czasu ani miejsca na kobietę życia w moim życiu. Marzę o niej, ale nie mam miejsca ani czasu". To jedno ze zdań wypowiadanych przez głównego bohatera "Dnia świra". I choć utarło się określać ten film mianem komedii, to coraz więcej widzów odbiera go jako komediodramat, a nawet dramat.

Posłuchaj
04:09 PR1_AAC 2021_06_07-15-36-47(1).mp3 Mija 19 lat od premiery "Dnia świra" (Ekspres Jedynki/Jedynka)

 

Początki Adasia

Adaś Miauczyński to bohater całego cyklu filmów Marka Koterskiego. Najczęściej, trzykrotnie, wcielał się w niego Marek Kondrat. Tak było również w "Dniu świra". A co o tej kreacji myśli sam Marek Koterski? - Twórca najmniej wie o prawdziwych przyczynach i swojej twórczości. Zwykle u źródeł tworzenia i po drodze, jest wiele przypadków, które są nieprzypadkowe. Potem, kiedy człowiek stara się to zredagować w sensowną wypowiedź, to wygładza to i oddala się od prawdy - uważa reżyser.

Marek Koterski przyznaje, że bliska jest mu maksyma św. Augustyna: "Jeśli nikt mnie o to nie pyta, wiem. Jeśli pytającemu usiłuję wytłumaczyć, nie wiem". Wspomina też, że podczas pierwszego dnia zdjęciowego uświadomił sobie, że nie pomyślał o muzyce do filmu. - Na szczęście miałem świetną drugą reżyserkę, która powiedziała: "Może zadzwonię do Satanowskiego" - przyznaje Koterski. I rzeczywiście, twórcą muzyki do "Dnia świra" został wybitny polski kompozytor, Jerzy Satanowski.

Czytaj też:
Clint Eastwood FREE 1200.jpg
Clint Eastwood kończy 91 lat. Skąd bierze się jego fenomen?

Próba czasu

O tym, jak aktualnym filmem, mimo upływu kolejnych dekad, jest "Dzień świra", świadczy choćby ilość kultowych już powiedzonek, które na stałe weszły do popkultury i życia codziennego Polaków. - Naprawdę jestem nieodrodnym dzieckiem swoich czasów, czyli z jednej strony dwa fakultety, z drugiej strony w gruncie rzeczy niedouczony - podsumowuje na antenie Polskiego Radia Marek Koterski.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzący: Patryk Michalski

Materiał: Małgorzata Raducha

Data emisji: 7.06.2021

Godzina emisji: 15:36

mg

Czytaj także

"Śniegu już nigdy nie będzie" i inne premiery filmowe

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 11:09
To kolejny już weekend, w którym możemy - dzięki złagodzeniu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa - wybrać się do kin. W "Magazynie bardzo filmowym" przyjrzeliśmy się filmom, które obecnie są wyświetlane.
rozwiń zwiń