Historia opowiedziana przez świadków - wyjątkowy projekt IPN-u

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 09:18
Losy zwykłych ludzi tworzą wielką historię. Możemy się o tym przekonać dzięki najnowszej inicjatywie Instytutu Pamięci Narodowej. Jej początki sięgają jednak roku 2006, kiedy to rozpoczął ją śp. Janusz Kurtyka.
Instytut Pamięci Narodowej
Instytut Pamięci NarodowejFoto: Andrzej Hulimka / Forum

Czytaj też:
Władysław Sikorski NAC 1200.jpg
"Nurt hipotez i domysłów został przecięty". Jest film IPN o śledztwie ws. śmierci gen. Sikorskiego

O to, by najważniejsze zagadnienia polskiej historii XX wieku przedstawione zostały zajmująco i wiarygodnie, zadbał IPN, uruchamiając serwis opowiedziane.ipn.gov.pl. Na razie odnajdziemy tam ponad sto godzin nagrań i relacji świadków historii.


Posłuchaj
03:21 PR1_AAC 2021_06_08-16-19-33.mp3 Instytut Pamięci Narodowej uruchomił wyjątkowy serwis, w którym o historii opowiadają jej świadkowie (Ekspres Jedynki/Jedynka)

 

Intuicyjna obsługa

Na sto godzin nagrań składają się relacje siedemdziesięciu świadków historii. Posłuchać możemy opowieści syna rotmistrza Witolda Pileckiego - Andrzeja - czy Andrzeja Kołodzieja, jednego z liderów opozycji antykomunistycznej. Interesujące nas materiały możemy odnaleźć w wyszukiwarce lub wśród specjalnie opracowanych kategorii.

- Mamy player, gdzie możemy zapoznać się z samym nagraniem. W playerze wgrane są napisy, ale one pojawiają się też w blokach pod nagraniami. Tak naprawdę nie trzeba przesłuchiwać całego nagrania, możemy sczytywać napisy i po kliknięciu w interesujący nas fragment zostaniemy do niego przerzuceni - tłumaczy Konrad Starczewski z Biura Edukacji Narodowej IPN.


Czytaj też:
szczątki 1200 .jpg
Warszawa: IPN odnalazł w lesie masowy grób z II wojny światowej. Szczątki należą m.in. do dzieci i niemowląt

Zostań świadkiem historii

Zakres historii opowiedzianej w serwisie Instytutu Pamięci Narodowej obejmuje XX wiek: od okresu dwudziestolecia międzywojennego, przez II wojnę światową, aż po działania opozycji w PRL-u. Co ważne, świadkiem historii może zostać każdy z nas. Umożliwia to specjalna zakładka, nazwana "Opowiedz nam".

- W tej zakładce zachęcamy naszych użytkowników, żeby zgłaszali siebie lub osoby, które znają, poprzez wypełnienie prostego formularza. My z pewnością na te zgłoszenia odpowiemy - zapewnia Konrad Starczewski. Organizatorzy podkreślają, że młode osoby mogą zaangażować w akcję swoich dziadków.

YouTube/IPNtvPL

Stały rozwój

Materiały, które już można odnaleźć w serwisie, to dopiero początek. W zbiorach Instytutu Pamięci Narodowej zgromadzono dużą ilość relacji, które udostępniane będą stopniowo. - W tej chwili, w zasobach IPN-u, tych relacji mamy ponad dwa tysiące. Kwestią czasu było to, żebyśmy przeszli do ujawniania, przekazywania na zewnątrz tych opowieści - mówi szef Biura Edukacji Narodowej IPN, Adam Hlebowicz.

Zobacz też:

Zbiór historii opowiedzianych to źródło, z którego czerpać mogą nie tylko historycy. Organizatorzy zapraszają nauczycieli, pasjonatów, uczniów, a nawet filmowców. Wśród dostępnych zagadnień odnajdziemy: "ZWZ AK", "Holocaust", "Gdańsk", "Więzienie", "Stan wojenny" czy "Relacje polsko-żydowskie". Dotąd historie udostępnione w serwisie stały się fundamentem takich filmów dokumentalnych jak "Zapora" czy "Fort".

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzący: Patryk Michalski

Materiał: Karol Darmoros

Data emisji: 8.06.2021

Godzina emisji: 16:19

mg

Czytaj także

Sejm zatwierdził kandydata na szefa IPN. Tadeusz Płużański: to najbardziej odpowiednia osoba

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 21:10
- Jest to osoba jak najbardziej odpowiednia, żeby wrócić do swojej macierzystej instytucji. To się nie podoba, ponieważ pan dyrektor znacznie poprawił ekspozycję stałą w Muzeum II Wojny Światowej - powiedział o kandydacie Sejmu na prezesa IPN Tadeusz Płużański, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maja Berezowska. Malarka i ilustratorka z karą śmierci za karykatury Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 05:35
43 lata temu, 31 maja 1978 roku, zmarła Maria Berezowska, malarka i ilustratorka o pseudonimie artystycznym 'Ditto". Jeszcze w 1977 roku, w jednym z wywiadów deklarowała, że "Bez miłości nie byłoby życia. Dla mnie nie ma nic wspanialszego niż ciało ludzkie i póki żyję, będę je rysować. Jak najpiękniej!".
rozwiń zwiń