Odpocznij na "Łące Leśmiana" - wyjątkowa propozycja Muzeum POLIN

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 09:28
Gdzie najlepiej spędzić upalny, wakacyjny dzień? Na łące. A gdy w dodatku jest to jeszcze "Łąka Leśmiana", to nasz odpoczynek zyskuje liczne walory kulturalne. Zadba o to Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w WarszawieFoto: Rainer Mahlamäki/shutterstock

Czytaj też:
Bolesław Leśmian NAC 1200.jpg
Leśmian znany i nieznany

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz czwarty już zaprasza na "Łąkę Leśmiana". W ramach projektu, na lipiec i sierpień, zaplanowano liczne warsztaty, koncerty, pokazy filmów czy wydarzenia literackie. Całość odbywać się będzie na terenach zielonych przed gmachem Muzeum, a inauguracja już w sobotę 26 czerwca.


Posłuchaj
03:54 PR1_AAC 2021_06_24-16-47-10.mp3 Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na "Łąkę Leśmiana" ("Ekspres Jedynki"/Jedynka)

 

Atrakcje dla całej rodziny

Na początek zaplanowano warsztaty ogrodnicze. Chętni bliżej poznają rośliny, o których w swoich wierszach pisał Bolesław Leśmian. - Na spotkaniu o kwiatach jednorocznych, na pewno zajmiemy się takimi kwiatami, które teraz kwitną, a o których wspominał Leśmian. To maki, kąkole, bławatki i inne rośliny łąkowe - mówi Łukasz Skop, bloger i ogrodnik, który poprowadzi warsztaty.

Osoby, które lubią się pośmiać, będą za to mogły wziąć udział w trzech stand-upach. - Każdy będzie poświęcony trzem czy czterem osobom takim jak Janusz Korczak czy Singer. W taki wesoły, komediowy sposób Agnieszka Matan i Grzegorz Uznański przybliżą nam te sylwetki - zapowiada koordynatorka "Łąki Leśmiana", Marta Sarnowska.

Fb/Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Organizatorzy przewidzieli również wydarzenia dla dzieci: to weekendowe warsztaty. - Tego wcześniej nie było, ale stwierdziliśmy, że to jest super propozycja letnia, na świeżym powietrzu właśnie dla rodzin bądź dla dzieci z opiekunami. W tym roku zapraszamy do lokomotywy i będziemy spędzać czas na warsztatach z poezją Juliana Tuwima i Jana Brzechwy - tłumaczy Jolanta Gumula, wicedyrektor Muzeum POLIN.

Czytaj też:
shutterstock muzeum polin 1200.jpg
Z wizytą w Muzeum POLIN. "Opowieść o tysiącu lat historii polskich Żydów"

Łąka rozbrzmiewać będzie muzyką

Na inaugurację i zakończenie "Łąki Leśmiana" wystąpi zespół "Tęskno". Oba koncerty odbędą się online i będą transmitowane w mediach społecznościowych Muzeum POLIN. 27 czerwca, podczas koncertu otwarcia o godzinie 20, wybrzmią utwory z pierwszej i drugiej płyty zespołu. Na zakończenie wakacji "Tęskno" podzieli się muzycznym materiałem zapowiadającym płytę numer trzy - premierowymi aranżacjami wierszy Zuzanny Ginczanki.

- Była niesamowicie zdolna i płodna literacko, dlatego tych wierszy powstało dużo. Bardzo się cieszę, że wpadłam na tę artystkę, że dowiedziałam się o niej i dzięki temu również będzie mógł odbyć się ten koncert na "Łące Leśmiana". Chcę, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o osobie Ginczanki i jej twórczości, bo to są wiersze ponadczasowe i niezwykle aktualne - mówi Joanna Longić, wokalistka zespołu "Tęskno".

Fb/Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Zobacz też:

Szczegóły projektu można znaleźć TUTAJ.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzący: Patryk Michalski

Materiał: Katarzyna Ingram

Data emisji: 24.06.2021

Godzina emisji: 16:47

mg

Czytaj także

Krajobraz po Zagładzie. Wystawa "Taki pejzaż" Wilhelma Sasnala w Muzeum POLIN

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 09:32
17 czerwca w Muzeum Historii Żydów Polskich zostanie otwarta wystawa jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych – Wilhelma Sasnala. Zbiór około 60 obrazów i rysunków, z których kilka zostało stworzonych specjalnie na potrzeby ekspozycji, nosi nazwę "Taki pejzaż" i jest indywidualnym spojrzeniem artysty na kwestię naszej współczesnej pamięci o polskich Żydach i Zagładzie. 
rozwiń zwiń