Strażacy będą wyglądać zupełnie inaczej. Testowanie nowego umundurowania

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 09:25
Czarne ciężkie spodnie i kurtki, koszule z długim rękawem, szelki i wysokie buty. No i obowiązkowy pas. Tak wygląda umundurowanie polskich strażaków. Niedługo się to zmieni. Nowe mundury nie tylko będą wykonane z nowoczesnych materiałów, będą też... w innym kolorze. Jak będą prezentować się strażacy? 
Nowe umundurowanie strażaków
Nowe umundurowanie strażakówFoto: KGPSP/gov.pl

Posłuchaj
03:55 Jedynka/Ekspres Jedynki - 20.07.2021 strażacy Strażacy będą wyglądać zupełnie inaczej. Trwa testowanie nowego umundurowania (Ekspres Jedynki)

 

Nowy ubiór służbowy strażaków Państwowej Straży Pożarnej został wypracowany przez zespół mundurowy Komendanta Głównego PSP. Główne przedmioty umundurowania są w większości w kolorze... piaskowym z czarnymi dodatkami. 

Komfortu nie ma

- Zmieniamy umundurowanie, które pamięta jeszcze lata 90. Zmieniamy umundurowanie służbowe, dowódczo-sztabowe, koszarowe na nowoczesne, które będzie odpowiednie do warunków atmosferycznych panujących obecnie - powiedział mł. bryg. Daniel Mucha z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Daniel Mucha zauważył, że teraz, gdy słupek rtęci przekracza często 30 stopni Celsjusza, strażacy w swoich mundurach się po prostu straszliwie pocą, jest im okropnie gorąco. - Są to sztuczne materiały, dawnego typu, które zupełnie nie przepuszczają powietrza. Nie ma żadnego komfortu, jeśli chodzi o użytkowanie takiego munduru - przyznał.

Mł. bryg. Tomasz Mieszała, naczelnik Wydziału Technicznego w KW PSP we Wrocławiu, który testuje nowe umundurowanie, jest zadowolony ze zmiany. - Krój jest zupełnie inny, materiał też, jest bardziej przewiewny. Mundur ma zupełnie inne możliwości. Jest - tak uważam - bardziej dostosowany do naszych codziennych zadań - stwierdził.

Zwrócił uwagę na to, że w starym umundurowaniu pas był na zewnątrz, a w nowym już tego pasa nie ma. - Czyli nic nas już w brzuch, w nerki nie uwiera. To bardzo wygodne. Nie ma też szelek. Jest koszula z długim, ale i z krótkim rękawem. Buty są krótkie, przed kostkę. Są też sztormiaki, które sprawdzą się przy zalaniach, powodziach - wymienił.

Czytaj także:


Jak będą wyglądały nowe mundury?

W skład zestawu wchodzą: czarne buty z oddychającą membraną (z wierzchnią warstwą skórzaną lub tekstylną), spodnie z materiału typu ripstop, koszula z długim rękawem z materiału typu ripstop, koszula z krótkim rękawem z materiału typu ripstop, bluza z materiału typu ripstop, czarna bluza typu polar z dzianiny typu polartec, T-shirt bawełniany z napisami w technice flock.

A także: czapka z daszkiem z materiału typu ripstop, czarna wełniana czapka zimowa, spodenki krótkie typu "bojówki" z materiału typu ripstop, spodnie przeciwdeszczowe z materiału o właściwościach wodoodpornych, kurtka z materiału o właściwościach wodoodpornych oraz pasek do spodni tekstylny w kolorze czarnym.

Planuje się również wprowadzenie: bielizny termoaktywnej trudnozapalnej, rękawic technicznych i płaszcza wyjściowego według nowego wzoru. W nowym ubiorze służbowym uwzględnione zostały oczekiwania kobiet, m.in. kapelusz do ubioru wyjściowego zostanie zastąpiony rogatywką.***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Karolina Rożej

Autorka materiału: Beata Makowska (Radio Wrocław)

Data emisji: 20.07.2021 r. 

Godzina emisji: 15.36

kk

Zobacz więcej na temat: strażak Karolina Rożej

Czytaj także

Gdzie strażak nie może, tam pośle… robota. Wynalazek studenta Politechniki Rzeszowskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 14:30
4 maja to Dzień Strażaka. Sebastian Jakubowski, student mechatroniki na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, w ramach pracy inżynierskiej stworzył prototyp robota, który może pomóc w pracy właśnie wykonującym ten zawód. – Chciałem w ramach mojej pracy inżynierskiej stworzyć robota o praktycznym zastosowaniu, aby ta praca mogła się na coś przełożyć  – powiedział naszemu reporterowi młody inżynier. 
rozwiń zwiń