Okazja czyni złodzieja. Dlatego lepiej uważaj, co pokazujesz w internecie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 18:00
Wakacje to nie tylko czas odpoczynku czy wyjazdów, ale również okres, kiedy nasz dobytek może znajdować się na celowniku złodziei. Gdy akurat cieszymy się beztroskim urlopem, włamywacze mogą obserwować nasz dom oraz media społecznościowe, szukając okazji do kradzieży. W radiowej Jedynce podpowiadamy, jak nie dać się okraść.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Prostock-studio


fotoradar free shutterstock 1200.jpg
Nadmierna prędkość wciąż problemem. Jak walczyć z piratami drogowymi?
Posłuchaj
04:09 Jedynka/Ekspres Jedynki - 27.07.2021 złodzieje Dr Maciej Kawecki: nasza uwaga spada, ponieważ spędzając czas na wakacjach, zwracamy mniejszą uwagę na bezpieczeństwo i jednocześnie bardzo często korzystamy z mediów społecznościowych (Ekspres Jedynki)

- Każdy okres dłuższego wypoczynku, jakim są też wakacje, to czas, który próbują wykorzystać przestępcy, m.in. oszuści, złodzieje czy włamywacze. Obserwują, czy wyjeżdżamy na wczasy i czy nie ma nas, o czym mogą świadczyć chociażby ulotki zalegające przed mieszkaniem lub przed wejściem do domu. Stąd apel, żebyśmy unikali takich sytuacji, ponieważ po powrocie możemy być niemile zaskoczeni - mówi insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

Źródło: Miasto Kraków/Jak zabezpieczyć mieszkanie przed złodziejem?

W wakacje nasza uwaga spada

Zdaniem dr. Macieja Kaweckiego, dziekana Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie i prezesa Instytutu Lema, to nie złodzieje są aktywni w wakacje, tylko domownicy dają im bardzo dużo okazji do aktywności.

- Nasza uwaga spada, ponieważ spędzając czas na wakacjach, zwracamy mniejszą uwagę na bezpieczeństwo i jednocześnie bardzo często korzystamy z mediów społecznościowych, chwaląc się zdjęciami oraz tym, gdzie i jak spędzamy czas. To jest naprawdę niebezpieczne - wyjaśnia dr Maciej Kawecki.

Ekspert Jedynki tłumaczy, że nie należy udostępniać zdjęć, które pokazują też, gdzie mieszkamy. - Czasami nawet zrobienie sobie selfie z okna, wskazuje dokładnie, gdzie mieszkamy. Ktoś może rozpoznać piętro lub kamienicę i przy zestawieniu z innymi danymi jest to informacja, która może być niebezpieczna. Dlatego starajmy się udostępniać tylko te informacje, które są niezbędne, oraz posiadać zgody osób, których wizerunki udostępniamy na zdjęciu. Pamiętajmy, że dzisiaj nasze dane są tak naprawdę walutą XXI wieku - słyszymy.

Zabezpieczmy dom

Karol Klos ze Stowarzyszenia Dom Bezpieczny mówi wprost, że dla włamywaczy kluczowy jest czas. - Im bardziej wydłużymy im czas, jaki będą potrzebowali na sforsowanie naszych zabezpieczeń, tym prędzej zrezygnują. Mają też większe ryzyko wpadki i złapania na gorącym uczynku - twierdzi.

Gość Jedynki podpowiada, że jeżeli często wyjeżdżamy z domu i nie mamy monitoringu, powinniśmy pomyśleć o zabezpieczeniach mechanicznych, czyli na przykład o przeciwwłamaniowych oknach i drzwiach. - Jeżeli takich nie mamy, to przynajmniej nawierzchniowe blokady na okna i na drzwi. To są dodatkowe urządzenia, które montuje się na wierzchu i które sprawią dużo kłopotu włamywaczowi - dodaje.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Patryk Michalski

Autorka materiału: Klaudia Porębska

Data emisji: 27.07.2021

Godzina emisji: 17.22

DS

Czytaj także

Piękne stroje i wytworne figury. Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 12:17
Ruszyła 22. edycja Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza". W programie widowiska na Rynku Głównym, a także seria pokazów tanecznych w ramach cyklu "Kraków tańcem malowany" prezentowanych w przestrzeni miejskiej. Wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty taneczne online i na żywo oraz warsztaty dla dzieci "Kraków tańczy pod Wawelem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strażacy będą wyglądać zupełnie inaczej. Testowanie nowego umundurowania

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 09:25
Czarne ciężkie spodnie i kurtki, koszule z długim rękawem, szelki i wysokie buty. No i obowiązkowy pas. Tak wygląda umundurowanie polskich strażaków. Niedługo się to zmieni. Nowe mundury nie tylko będą wykonane z nowoczesnych materiałów, będą też... w innym kolorze. Jak będą prezentować się strażacy? 
rozwiń zwiń