Krystyna Krahelska. Dziewczyna, która oddała swoją twarz Syrence Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 11:37
W Galerii Brama Bielańska, mieszczącej się na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, można już oglądać wystawę poświęconą poetce, autorce tekstów piosenek powstańczych, harcerce i sanitariuszce Krystynie Krahelskiej, która pozowała Ludwice Nitschowej, autorce pomnika Syrenki Warszawskiej, który został odsłonięty na Powiślu w 1939 roku.
Krystyna Krahelska. Opowieść o dziewczynie, która oddała swoją twarz Syrence Warszawskiej
Krystyna Krahelska. Opowieść o dziewczynie, która oddała swoją twarz Syrence WarszawskiejFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
03:00 Jedynka/Ekspres Jedynki - 2.08.2021 syrenka Krystyna Krahelska. Dziewczyna, która oddała swoją twarz Syrence Warszawskiej (Ekspres Jedynki)

 

Wicedyrektor Muzeum Niepodległości (Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej to oddział Muzeum Niepodległości) Beata Michalec zwróciła uwagę, że pomnik Syrenki Warszawskiej nie został zburzony podczas nalotów we wrześniu 1939 roku, nie został wywieziony i zniszczony przez Niemców, przetrwał Powstanie Warszawskie, dobijanie przez Niemców miasta. - Kiedy wypalano wszystkie budynki i niszczono pomniki, ten jeden ostał się i strzegł Warszawy - podkreśliła.

powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

O tym, co można zobaczyć na ekspozycji "Krystyna Krahelska. Opowieść o dziewczynie, która oddała swoją twarz Syrence Warszawskiej", opowiedziała kurator wystawy, Weronika Krzemień. Wśród eksponatów jest m.in. tekst piosenki powstańczej autorstwa Krystyny Krahelskiej pt. "Hej chłopcy, bagnet na broń". - Tę piosenkę śpiewało całe miasto, nie tylko harcerze, nie tylko uczestnicy Powstania Warszawskiego. Wszyscy ją śpiewali - zauważyła.

Krahelska była studentką, etnografką, poetką, śpiewaczką - pieśniarką (nagrywała w Polskim Radiu, niestety, nagrania zaginęły podczas Powstania Warszawskiego), harcerką i sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim. Została ranna 1 sierpnia, gdy skulona biegła po rannych. Dzień później zmarła. Miała 30 lat.


Czytaj także:


Wystawie towarzyszy zbiór fotografii "Czy wiesz ile jest Syrenek w Warszawie?" autorstwa Moniki Gligi, która od lat spaceruje po mieście i fotografuje wizerunek Syrenki w przestrzeni miejskiej. Jak się okazuje, Syrenka to nie tylko pomnik nad Wisłą i na Starym Mieście. Pomysłowość warszawiaków, w wykorzystywaniu tego symbolu miasta, nie ma granic.powstanie warszawskie.jpg

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Patryk Michalski

Autor materiału: Martyna Szymczakowska

Data emisji: 2.08.2021 r. 

Godzina emisji: 15.40

kk

Czytaj także

Krystyna Krahelska – twarz warszawskiej Syrenki

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 05:55
108 lat temu, 24 marca 1914 roku, przyszła na świat Krystyna Krahelska – harcerka, poetka, żołnierz Armii Krajowej i autorka jednej z najpopularniejszych piosenek Polski Walczącej: "Hej, chłopcy, bagnet na broń!". 
rozwiń zwiń