Bolid studentów z Rzeszowa z kolejnymi sukcesami. Jest naprawdę szybki

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 12:51
Studenci Politechniki Rzeszowskiej zdobyli aż pięć statuetek podczas zawodów na torze FS Alpe Adria w Chorwacji. - Nasz bolid przyspiesza (do setki - red.) poniżej czterech sekund. Jest to dla nas najważniejszym wskaźnikiem, zaraz po prędkości w zakrętach - mówią w Programie 1 Polskiego Radia. Na czym polega rywalizacja w Formule Student?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Corepics VOF/shutterstock

hulajnoga FREE 1200.jpg
Strefa parkowania dla hulajnóg. Sprawdź, o jakich przepisach musisz pamiętać
Posłuchaj
04:28 Jedynka/Ekspres Jedynki - 14.09.2021 bolid Zespół Politechniki Rzeszowskiej przygotował już trzecią konstrukcję bolidu (Ekspres Jedynki)

- Podczas ostatnich zawodów w Chorwacji udało się nam zdobyć: drugie miejsce w kategorii ogólnej spalinowej, pierwsze w kategorii kosztorysu, trzecie w kategorii przyspieszenia, drugie w wyścigu głównym i trzecie w business presentation. Przez cały sezon plasowaliśmy się w pierwszej dziesiątce, mieliśmy też drugie miejsce na zawodach w Czechach w konkurencji przyspieszenie. Jest się z czego cieszyć - komentują Wojciech Branewski, Konrad Ner i Jakub Kamyk z PRz Racing Team.

Jeszcze lepszy niż wcześniejsze wersje

Zespół Politechniki Rzeszowskiej przygotował już trzecią konstrukcję bolidu. Najnowsza wersja różni się od tych poprzednich.

- Jest całkowicie nowy pakiet aerodynamiczny, który służy w tym bolidzie do generowania docisku w taki sposób, żebyśmy mogli jak najszybciej przejechać zakręty. Mamy całkowicie nowe zawieszenie pod nowe, mniejsze koła, przez co jest zmniejszona masa i występuje lepsze zużywanie opon. Silnik jest ten sam, chociaż jest lepiej dostrojony i generujący więcej mocy. Zostało poprawione chłodzenie, mamy dodatkowo więcej elementów z włókna węglowego, które są sztywniejsze i lżejsze - wyliczają studenci.

Bolid z Rzeszowa ma 80 KM i waży 230 kilogramów. Do setki przyspiesza poniżej czterech sekund. Maszyna studentów różni się jednak od tych, które możemy zobaczyć na torach F1.

- Nasz bolid jest o wiele mniejszy. Dla przykładu, nie mamy najniższej masy całkowitej i możemy zrobić tak lekki bolid, jak nam się tylko zamarzy. Mamy też inny rozstaw kół oraz inną pojemność silnika. Różnic jest dużo, ale sama esencja zostaje ta sama. Nie ścigamy się koło w koło z innymi bolidami, tylko mamy przejazdy czasowe - mówią goście Programu 1.

Portfolio na przyszłość

Formula Student, jak tłumaczą, ma za zadanie przybliżyć studentom uczelni technicznych świat przemysłu i pokazać, jak wygląda w nim praca.

- Wychodząc z tego zespołu i wchodząc w przemysł, wiemy, jak się tam odnaleźć. Teraz robimy bardzo podobne rzeczy lub na bardzo podobnej zasadzie, więc jest to coś trochę innego. Esencja pozostaje jednak ta sama, czyli ściganie się, budowanie jak najlepszych konstrukcji, szkolenie kierowców, zarządzanie zespołem czy budowanie budżetu marketingowego oraz wizerunku. Wychodząc ze studiów, mamy już portfolio projektów, które zrealizowaliśmy od początku do końca. Możemy pochwalić się naszym przyszłym pracodawcom, że jesteśmy wartościowymi pracownikami na przyszłość - dodają.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Patryk Michalski

Autor materiału: Agnieszka Lipska (Radio Rzeszów)

Data emisji: 14.09.2021

Godzina emisji: 15.23

DS

Czytaj także

Skradzione tablice rejestracyjne. Co teraz?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 06:51
Złodzieje odkręcają tablice rejestracyjne z samochodów, przytwierdzają podebrane "blachy" do swojego pojazdu, tankują na stacji i odjeżdżają bez płacenia, a już wykorzystane numery porzucają – taki scenariusz powtarza się każdego dnia w całej Polsce. Jak uchronić się przed kradzieżą tablic rejestracyjnych i co zrobić, gdy już zauważymy, że padliśmy ofiarą kradzieży?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przede wszystkim człowiek. W piątek do kin wejdzie film o kardynale Wyszyńskim

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 12:00
Od kilku dni Kościół katolicki ma nowych błogosławionych - matkę Elżbietę Różę Czacką i kardynała Stefana Wyszyńskiego. Sylwetki obu tych postaci przybliża film "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie", którego premiera odbyła się przy okazji niedzielnych uroczystości beatyfikacyjnych. Na ekrany kin film wejdzie w piątek (17.09), a prezydent RP Andrzej Duda objął wydarzenie swoim patronatem.
rozwiń zwiń