Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Kuśmider: Witkacy dla aktora jest dużym wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 17:44
W Zamościu trwa XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Podczas tego wydarzenia nie zabraknie dzieł stworzonych przez Stanisława Ignacego Witkiewicza. - Witkacy daje coś takiego, co dla aktora jest dużym wyzwaniem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Szymon Kuśmider, który wyreżyserował słuchowisko "Oni".
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Cezary Piwowarki/PR

Dwa Teatry Zamość okładka 1200 (1).jpg
Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Serwis specjalny
Posłuchaj
03:38 Jedynka/Ekspres Jedynki - 17.09.2021 Festiwal "Dwa Teatry" 2021 W konkursie słuchowisk znajdują się dwa słuchowiska na podstawie dzieł Witkacego (Ekspres Jedynki)

W sobotę (18.09) mija 82. rocznica śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza, znanego malarza, dramaturga, powieściopisarza i teoretyka sztuki. Z jego utworami można będzie zapoznać się podczas trwającego Festiwalu "Dwa Teatry" 2021.

Dzieła autorstwa Witkacego. Jakie?

W konkursie słuchowisk znajdują się dwa słuchowiska na podstawie dzieł Witkacego. Pierwszym z nich jest dramat "Oni" w wersji radiowej, który zostanie wystawiony już w sobotę o godz. 16.35.

- Witkacy daje coś takiego, co dla aktora jest dużym wyzwaniem, ponieważ bez względu na to, czy czytamy czy wykonujemy na scenie, jest to zawsze ostra forma, która jest pewnym przerysowaniem. Zasadniczo dlatego, żeby w ostrym świetle zobaczyć zderzenia charakterów, problemów i że wiemy, iż nie jest to naturalistyczne, ani wprost wzięte z ulicy. Tylko w ostrym świetle, kontraście, formie, odbiciu i krzywym zwierciadle pokazanie, jacy jesteśmy i z jakimi problemami się zmagamy - komentuje Szymon Kuśmider.

Z kolei w niedzielę o godz. 17.45 odbędzie się prezentacja słuchowiska "Matka Witkacy" - część pierwsza. Słuchowisko w reżyserii Jana Niemaszka powstało w Radiu Rzeszów.

"W małym dworku"

Również w konkursie spektakli Teatru Telewizji pojawiła się sztuka autorstwa Witkacego - "W małym dworku". Wyreżyserował ją Jan Englert. Pokaz tego spektaklu zaplanowany jest na niedzielę na godz. 14.30.

W dramacie "W małym dworku" Witkacy napisał: "Artyści to także rodzaj widm, tylko tu, na ziemi". W Zamościu podczas Festiwalu "Dwa Teatry" można będzie spotkać się jednak nie z widmami, a z twórcami teatru radiowego i telewizyjnego. Oprócz całodniowych prezentacji, najlepszych słuchowisk i spektakli telewizyjnych, w programie znalazły się rozmowy z gwiazdami, czytania na żywo oraz koncerty.

Zobacz też:

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Patryk Michalski

Materiał: Martyna Podolska

Data emisji: 17.09.2021

Godzina emisji: 16.26

DS

Czytaj także

Przede wszystkim człowiek. W piątek do kin wejdzie film o kardynale Wyszyńskim

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 12:00
Od kilku dni Kościół katolicki ma nowych błogosławionych - matkę Elżbietę Różę Czacką i kardynała Stefana Wyszyńskiego. Sylwetki obu tych postaci przybliża film "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie", którego premiera odbyła się przy okazji niedzielnych uroczystości beatyfikacyjnych. Na ekrany kin film wejdzie w piątek (17.09), a prezydent RP Andrzej Duda objął wydarzenie swoim patronatem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolid studentów z Rzeszowa z kolejnymi sukcesami. Jest naprawdę szybki

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 12:51
Studenci Politechniki Rzeszowskiej zdobyli aż pięć statuetek podczas zawodów na torze FS Alpe Adria w Chorwacji. - Nasz bolid przyspiesza (do setki - red.) poniżej czterech sekund. Jest to dla nas najważniejszym wskaźnikiem, zaraz po prędkości w zakrętach - mówią w Programie 1 Polskiego Radia. Na czym polega rywalizacja w Formule Student?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Spinamy klamrą zakopiańskie wakacje". Wiceburmistrz Zakopanego o koncercie finałowym "Lata z Radiem"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 16:38
Jedynka rozpoczęła sezon wakacyjny w Zakopanem i w tym samym miejscu go zakończy. - Na Placu Niepodległości spotkamy się z turystami i mieszkańcami, a przed odbiornikami ze słuchaczami z całej Polski - mówi Agnieszka Nowak-Gąsienica, zastępca burmistrza Zakopanego. 
rozwiń zwiń