Czy ktoś jeździ jeszcze autobusami?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 11:00
Z okazji dzisiejszego Dnia bez Samochodu pytamy o to, czy ktokolwiek jeździ jeszcze autobusami. Jaka jest ich społeczna rola? Czy rzeczywiście jest to mało popularny środek podróżowania? Ile nowych pojazdów wyposażonych jest w napęd alternatywny?
Bakterie w komunikacji miejskiej
Bakterie w komunikacji miejskiejFoto: Georgios Karkavitsas/ shutterstock

Czym są autobusy?

Pytanie wydaje się stosunkowo proste. Każdy podświadomie potrafi w dwie sekundy określić, czy coś jest autobusem, czy nim nie jest. Troska o definiowanie przez Unię Europejską każdego możliwego aspektu życia znana jest na całym świecie – wszyscy słyszeliśmy o regulacjach dot. krzywizny banana i klasyfikacji marchewki jako owocu.

Europejski system definiuje autobusy i autokary jako „pojazdy mające co najmniej cztery koła, zaprojektowane i skonstruowane do przewozu pasażerów, mające oprócz miejsca dla kierowcy więcej niż osiem siedzeń”.

Społeczna rola autobusów

Autobusy i autokary to narzędzia do walki z tzw. społecznym wykluczeniem. Zapewniają dostęp do edukacji, pracy i opieki zdrowotnej wszystkim obywatelom danego kraju. W związku z tym, że przejazdy tym środkiem komunikacji należą do stosunkowo najtańszych, dostępne są także dla osób z niskimi dochodami, starszych oraz niepełnosprawnych. Autokary przewożą ludzi wygodnie i niedrogo na duże odległości. Są także istotnymi czynnikami rozwoju turystyki.

Korzyści z jazdy autobusem

Jeden autobus bez problemu zastępuje 30 samochodów. Gdyby większość z nas przy codziennych podróżach do pracy przesiadła się do tego środka komunikacji, zapomnielibyśmy o korkach i znacząco zmniejszyli negatywne oddziaływanie na środowisko.

Autobusy to bezpieczny środek transportu, który odpowiada za zaledwie 2 proc. śmiertelnych wypadków drogowych w UE.

W związku z niskimi kosztami budowy, dostosowania i utrzymania obsługującej linie infrastruktury, dla lokalnych i centralnych władz jest to najbardziej opłacalna i elastyczna forma organizacji transportu publicznego.

Autobus w liczbach

  • 55,7 proc. wszystkich podróży transportem publicznym w Unii Europejskiej (czyli 32,1 miliarda podróży rocznie) odbywa się autobusami miejskimi i podmiejskimi.
  • 8,5 proc. europejskiego ruchu pasażerskiego na lądzie realizowane jest przez autobusy i autokary – to 511,4 miliardów kilometrów rocznie.
  • 72,9 proc. wszystkich nowych autobusów sprzedawanych w Unii Europejskiej jest napędzanych olejem napędowym.
  • 27 proc. sprzedaży nowych autobusów stanowią pojazdy z napędem alternatywnym – elektryki, hybrydy typu plug-in, hybrydy i te zasilane paliwami alternatywnymi.
  • 692 207 autobusów jeździ aktualnie po drogach Unii Europejskiej.
  • 11,7 lat to średni wiek floty autobusowej UE.
  • 29 147 nowych autobusów i autokarów zarejestrowano w 2020 roku.

CZYTAJ TAKŻE:

-

Źródło: https://www.acea.auto/fact/buses-what-they-are-and-why-they-are-so-important/

Czytaj także

Specjalne autobusy przewiozą chorych na COVID-19 do szpitala na Stadionie Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 15:21
- Podjąłem decyzję, żeby dwa autobusy miejskie wraz ze specjalną aparaturą tlenową zostały przystosowane do przewozu chorych na COVID-19 do tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym - poinformował w piątek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Podkreślił też, że pojazdy są już gotowe do przewozu pacjentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Systemowe rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo na drogach

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 05:00
Znaki wskazujące maksymalną dopuszczalną prędkość to nie wszystko – respektuje je tylko 25% uczestników ruchu drogowego. W związku z tym konieczne są inne rozwiązania, które zmuszą kierowców do zdjęcia nogi z gazu. Jak to zrobić? Sprawa jest prosta! 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łódź: tramwaj wypadł z szyn i uderzył w estakadę

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 18:10
Pod estakadą przy al. Włókniarzy w Łodzi wykoleił się tramwaj. Pojazd wypadając z szyn na zwrotnicy, przełamał się na przegubie i uderzył o kolumnę estakady. W wypadku lekkie obrażenia odniosły trzy osoby.
rozwiń zwiń