"Miałam z tego zabawę". Polska mistrzyni świata o finałowej wspinaczce

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 12:50
Natalia Kałucka została w ubiegłym tygodniu mistrzynią świata we wspinaczce sportowej na czas. - Kompletnie się nie stresowałam, tylko miałam z tego zabawę i wygrałam - mówi w Programie 1 Polskiego Radia zawodniczka Klubu Uczelnianego AZS PWSZ w Tarnowie. Jakie to uczucie rywalizować o najwyższe laury… z siostrą?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Jeffrey Swinger / Reuters / Forum

Moskwa 2021 Kałucka Mirosław 1200F.jpg
Wspinaczka sportowa: polskie podium w Moskwie. Kałucka mistrzynią świata, Mirosław trzecia
Posłuchaj
04:50 Jedynka/Ekspres Jedynki - 22.09.2021 wspinaczka Historia Natalii Kałuckiej jest naprawdę niezwykła. Urodziła się w siódmym miesiącu ciąży i lekarze podejrzewali, że podobnie jak siostra bliźniaczka nie będzie chodzić i widzieć (Ekspres Jedynki)

Natalia Kałucka w ubiegłotygodniowym finale pokonała Rosjankę Juliję Kaplinę. Tarnowianka uporała się z 15-metrową ścianą w nieco ponad siedem sekund, natomiast w drodze do finału wygrała także ze swoją siostrą Olą, która ostatecznie zdobyła brązowy medal.

- Naprawdę lubię biegać z moją siostrą i nie mamy z tym w ogóle problemu. Poza tym wtedy stresuję się mniej i wiem, że jak popełnię jakiś błąd, to przynajmniej moja siostra zyska i wygra. Zawsze jedna Kałucka będzie wyżej - komentuje Natalia Kałucka.

Natalia Kałucka przyznaje, że kiedy weszła do najlepszej czwórki mistrzostw świata, nie wierzyła, że będzie najlepsza. - Pogodziłam się z faktem, że będę czwarta. Nie wiem dlaczego. Dla mnie to już było bardzo duże osiągnięcie i w więcej po prostu nie wierzyłam - zdradza.

- W naszym sporcie bardzo ważna jest głowa. Dziewczyny, które były starsze ode mnie, miały bardzo duże oczekiwania. Jak wiemy, oczekiwania są wrogiem rezultatu. Kompletnie nie stresowałam się, miałam uśmiech na twarzy, miałam też z tego zabawę i wygrałam - dodaje mistrzyni.

Lekarze mówili, że może nie chodzić

Historia Natalii Kałuckiej jest naprawdę niezwykła. Urodziła się w siódmym miesiącu ciąży i lekarze podejrzewali, że podobnie jak siostra bliźniaczka nie będzie chodzić ani widzieć. Na szczęście dzięki rehabilitacji te prognozy nie sprawdziły się.

- Miałam być tzw. warzywem, ale moja mama była bardzo uparta i od samego początku chciała, żebyśmy z siostrą były samodzielne. Poświęciła na to dużo pracy i pieniędzy, ale przyniosło to rezultaty - twierdzi Natalia Kałucka.

Tarnów kuźnią talentów

W pierwszej dziesiątce moskiewskich mistrzostw świata znalazło się czterech zawodników trenujących na co dzień w Tarnowie. W jaki sposób Tarnów wychowuje takich sportowców?

- We wspinaczce na czas dwa główne ośrodki w Polsce to Tarnów i Lublin. Są tutaj stworzone idealne warunki do trenowania, do tego dochodzi wiedza trenerska. To zaczęło się już bardzo dawno temu, czyli od sukcesów Tomka Oleksego, Edyty Ropek czy Klaudii Buczek, więc jest to jakby kontynuacja pewnej pracy, wiedzy trenerskiej i tradycji środowiska - wyjaśnia Tomasz Mazur, trener młodzieżowej kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we Wspinaniu Sportowym i jednocześnie trener mistrzyni świata.

Tomasz Mazur przyznaje, że wspinaczka jest bardzo modna m.in. w terapii osób z niepełnosprawnościami. Wymaga też odpowiedniej mentalności.

- Przeważnie wspinaczka odbywa się z kimś, więc wymaga od partnera pewnego zaufania i odpowiedzialności. Od tego, co zrobi partner, zależy nasze życie. To jest absolutnie fantastyczna część wspinania, natomiast drugą jest to, że wspinaczka jest tak różnorodnym ruchowo sportem, że rozwija ciało w bardzo równomierny sposób - tłumaczy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał: Bartłomiej Maziarz (Radio Kraków)

Data emisji: 22.09.2021

Godzina emisji: 17.23

DS

Czytaj także

Za darmo komunikacją miejską. Polskie miasta świętują Dzień bez Samochodu

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 17:43
Osoby na co dzień poruszające się samochodami dziś mogły jeździć komunikacją miejską za darmo. To w związku z Europejskim Dniem bez Samochodu, kończącym Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa metoda oszustów "na bankowca"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 19:11
Było już "na wnuczka", "na policjanta", a teraz oszuści opracowali nową metodę wyłudzania pieniędzy. Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy działają tzw. metodą "na pracownika banku". Dzwonią z ukrytego numeru, a zamiast niego na ekranie wyświetla się nazwa naszego banku. Przez brak ostrożności można nie tylko stracić wszystkie oszczędności, ale także obciążyć swój rachunek kredytem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odpady wielkogabarytowe. Gdzie i jak je wyrzucać?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 21:40
Zniszczone pralki, wanny czy lodówki to częsty widok w lasach bądź w pobliżu altanek śmietnikowych. - Trzeba byłoby załatwić, żeby ktoś to odbierał. Inne odpady są zabierane systematycznie, a lodówki stoją miesiącami - denerwuje się słuchacz radiowej Jedynki. Gdzie możemy wywieźć duże odpady, żeby nie zaśmiecać okolicy?
rozwiń zwiń