Fidget toys - odstresowująca zabawka (nie) tylko dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 09:48
Gadżety do pykania, ściskania, ugniatania i kręcenia. Coraz więcej dzieci w kieszeniach lub plecakach ma zabawki, które stworzono po to, by pomóc zniwelować poziom stresu. Czym są tak naprawdę fidget toys?
Fidget toysy - kwitnie moda na odstresowujące zabawki (Ekspres JedynkiJedynka)
Fidget toysy - kwitnie moda na odstresowujące zabawki (Ekspres Jedynki/Jedynka)Foto: www.pixabay.com

Czytaj też:
zabawki 2.jpg
UOKiK ostrzega - co trzecia skontrolowana zabawka nie spełniała norm

Kostki antystresowe pozwalające manipulować przyciskami i guzikami, gniotki, które po ściśnięciu ujawniają swoją - najczęściej żelową - zawartość, tangle przeznaczone do wyginania. To tylko skromna próbka szerokiej oferty dostępnych na rynku gadżetów.


Posłuchaj
04:24 PR1_AAC 2021_09_28-16-25-42.mp3 Fidget toys - kwitnie moda na odstresowujące zabawki (Ekspres Jedynki/Jedynka)

 

Przekierować uwagę mózgu

Eksperci wskazują, że o ich przeznaczeniu mówi już sama angielska nazwa. Fidget toys to po prostu zabawki przeznaczone dla osób denerwujących się. - Ich zadaniem jest zrelaksowanie danej osoby - mówi Magdalena Kordaszewska, terapeuta integracji sensorycznej. W przypadku gdy nasz mózg zajęty jest rozpamiętywaniem nerwowych sytuacji, wzięcie do rąk zabawki pozwala na przekierowanie jego uwagi. - Mózg będzie się skupiał na nacisku, na dotyku struktury albo na przykład na wirującym krążku, a przestanie myśleć o stresujących sytuacjach - dodaje.

Aleksandra Piotrowska, doktor psychologii z Uniwersytetu Warszawskiego, zwraca uwagę, że zabawki działają korzystnie na najmłodszych zawsze, bez względu na sytuację. - A wtedy, kiedy dzieci mają więcej powodów do odczuwania lęku, zabawki są wyjątkowo wskazane - mówi gość audycji i jednocześnie dodaje, że zbawiennie na dzieci wpływa również sama zabawa. - Nie o przedmioty przecież tutaj chodzi, tylko przede wszystkim o czynność, którą dzieci wykonują, o bawienie się - przekonuje doktor Piotrowska.

Zobacz też:

Czytaj też:
zabawki1200.jpg
Skontrolowano 316 tysięcy zabawek z importu. Wiele było niebezpiecznych

Brońmy się przed podróbkami

Jednak podobnie jak w wielu innych przypadkach, również tu należy pamiętać o rozsądku i ostrożności. Na rynku pojawiło się wiele firm, które usiłują wykorzystać istniejące trendy. Oferują one zabawki podrabiane, często niebezpieczne. - Te rzeczy udają cudze pomysły, ale są robione bez dbałości o jakość wykonania, o skład materiału, z jakiego są produkowane. Mogą na przykład mieć w sobie przysłowiową całą tablicę Mendelejewa - przestrzega Magdalena Kordaszewska.

Dlatego każdą zabawkę, nie tylko terapeutyczną, należy kupować u sprawdzonych sprzedawców. Ponadto należy czytać wszelkie etykiety. - Należy zobaczyć, czy na opakowaniu widnieje nazwa producenta, możliwość kontaktu z nim. Warto zobaczyć, czy zabawka posiada certyfikat europejski, czy producent deklaruje, że produkt spełnia wszystkie unijne wymogi - wylicza gość Programu 1 Polskiego Radia i dodaje, że fidget toys to propozycja nie tylko dla najmłodszych. - Polecam je każdemu. Jeśli jesteśmy dorośli, nie musimy się wstydzić, jest to bardzo relaksujące.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Karolina Rożej

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 28.09.2021

Godzina emisji: 16.25

mg

Czytaj także

Powrót dzieci do szkół. Psycholog: musimy dać im czas na oswojenie

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 10:42
- Pandemia trwa, są nowe zagrożenia i poziom lęku wśród społeczeństwa cały czas jest i dotyczy to również dzieci. Wszystko wymaga więc czasu i oswojenia - powiedziała Joanna Wiśniewska, psycholog społeczny.
rozwiń zwiń