40 lat temu na ulice Krakowa wyjechał pierwszy Ikarus 280

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 12:17
Ikarus 280 to autobus przegubowy. W Krakowie pojawił się 12 października 1981 roku. Tego typu przegubowce służyły mieszkańcom przez 26 lat. Zarówno dla kierowców, jak i dla pasażerów, po przesiadce z Jelcza, czyli tzw. ogórka, była to ogromna zmiana jakościowa.
Ikarus 280 w Krakowie
Ikarus 280 w KrakowieFoto: MPK Kraków

transport publiczny autobus tramwaj Warszawa shutter 1200  Martyn Jandula.jpg
Bezpieczna komunikacja miejska. Jak wygląda system kontroli kierowców?

Jacek Kołodziej z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego wspomina, że na ówczesne czasy były to nowoczesne autobusy. Jego zdaniem dzisiejsze elektryczne pojazdy nie robią takiego wrażenia, jak wtedy węgierskie autobusy. Przegubowe Ikarusy jeździły po najbardziej eksploatowanych liniach, a w latach 80. takimi liniami były te, które prowadziły do kombinatu w Nowej Hucie (wtedy Huta im. Lenina, następnie Huta im. Sendzimira, obecnie nieczynna - red.).


Posłuchaj
02:30 Jedynka-12-10-2021-ekspres-jedynki-ikarus.mp3 Ikarus 280 na ulicach Krakowa (Ekspres Jedynki)

 

Marek Gancarczyk z krakowskiego MPK zauważa, że wielu mieszkańców ma sentyment do Ikarusów. - Kiedy Ikarus wyjeżdża na linię muzealną, jest mnóstwo chętnych, żeby się takim pojazdem przejechać - mówi. Przyznaje, że wspomnienia mogą być różne, bo autobus miał swoje mankamenty. Był głośny, ciężko się wsiadało po wysokich stopniach, drzwi też się zamykały z hukiem, a i uderzyć pasażera potrafiły.

Mikołaj Korpa, mechanik z zajezdni w Woli Duchackiej, wspomina, że po dłuższej eksploatacji autobusy te stawały awaryjne. I w odróżnieniu od dzisiejszego taboru strasznie kopciły. Po ulicach Krakowa jeździło łącznie 299 Ikarusów.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Data emisji: 12.10.2021 r. 

Godzina emisji: 17.23

ag

Czytaj także

Darmowe wi-fi na krakowskich przystankach

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 16:05
W Krakowie znajduje się 38 przystanków komunikacji miejskiej, na których pasażerowie mogą skorzystać z bezpłatnego dostępu do sieci wi-fi - podał tamtejszy Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. W mieście powstaną także pierwsze Zielone Przystanki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czystość w komunikacji miejskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 05:00
Pandemia COVID-19 z pewnością nauczyła nas jednego - troski o higienę. Odmieniana przez wszystkie przypadki i jak mantra powtarzana "dezynfekcja" powinna wpłynąć na świadomość Polaków o zagrożeniach bakteriologicznych i wirusowych. Czy rzeczywiście tak jest? Przeprowadzone badania wskazują, że nie jest tak kolorowo, jak byśmy sobie życzyli. Gdzie czai się na nas najwięcej bakterii? SPRAWDŹ
rozwiń zwiń