Pszczoły szykują się do zimy. Jak podczas mrozów chronią się przed zimnem?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 18:17
Pszczoły po bardzo pracowitym lecie szykują się do sezonu zimowego. - Wpadają w stan hibernacji, w którym energicznymi ruchami skrzydełek i odwłoku wytwarzają temperaturę, która jest im potrzebna do przetrwania - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Smaruj, pszczelarz z pasieki w Modliszewie niedaleko Gniezna. A co w tym czasie jedzą?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Yorkshireknight/shutterstock

fenek free 1200.jpg
Dzika moda na egzotyczne zwierzęta. Chwilowa zachcianka, szpan czy lekkomyślność?
Posłuchaj
03:18 Jedynka/Ekspres Jedynki - 14.10.2021 ule Zimowla u pszczół trwa od 100 do 150 dni. W tym czasie pszczoły nie opuszczają ula, natomiast robotnice i matka tworzą kłąb (Ekspres Jedynki)

Miejskie ule cieszą się w całej Polsce coraz większą popularnością. Można je spotkać m.in. w centrum Gniezna. - Pszczoły w mieście spisują się naprawdę świetnie. Nie mieliśmy z nimi żadnych zdarzeń negatywnych, tylko same pozytywy - twierdzi Małgorzata Kania, kierownik Zakładu Zieleni Miejskiej w Gnieźnie.

W tym roku z gnieźnieńskich uli zebrano 105 kilogramów miodu. Poza tym dzięki nim powstały miliony kwiatów i owoców. - Analiza zeszłorocznego miodu pokazała, że mamy w udziale sporo rzepaku, akacji i najwięcej śliwy. Tak że prawdopodobnie to park miejski i ogródki działkowe - dodaje Małgorzata Kania.

Pszczoły nie śpią zimą

Teraz pszczoły z miejskich uli szykowane są do zimowania. - Po miodobraniu pszczoły zostały w odpowiedni sposób wyleczone, podano im lekarstwa i podkarmiono je, żeby starczyło im pokarmu do wiosny i odpowiednio przeżyły zimę - wyjaśnia Maciej Smaruj.

Pszczelarz zauważa, że pszczoły zimą powinny mieć spokój, ponieważ nie lubią m.in. hałasu.
Z kolei zimowy jadłospis tych owadów nie jest przesadnie zróżnicowany. - Karmione są syropem wodno-cukrowym, który pszczelarz miesza albo kupuje gotowy i podaje w płynnej formie do ula. Pszczoły pobierają ten syrop, układają go w ramki i korzystają z niego w trakcie zimowli - tłumaczy Maciej Smaruj.

Jak to wygląda od środka?

Zimowla u pszczół trwa od 100 do 150 dni. W tym czasie pszczoły nie opuszczają ula, natomiast robotnice i matka tworzą kłąb, czyli skupisko, które pozostaje w ciągłym ruchu. Pszczoły w środku kłębu żywią się zapasami, a następnie wędrują na zewnątrz, gdzie tworzą blisko 7-centymetrową warstwę, która chroni rodzinę przed zimnem. Z czasem najbardziej wychłodzone z nich popadają w odrętwienie i są zastępowane przez robotnice ze środka kłębu.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadziła: Karolina Rożej

Autora materiału: Rafał Muniak

Data emisji: 14.10.2021

Godzina emisji: 15.45

DS

Czytaj także

"Ogromny problem studentów". Część uczelni nadal pracuje zdalnie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 11:54
Rok akademicki ruszył i wiele uczelni pracuje w trybie stacjonarnym, ale wciąż w niektórych szkołach wyższych nawet ćwiczenia i laboratoria odbywają się zdalnie. - Brak możliwości uczestniczenia w edukacji stacjonarnej budzi nasz ogromny niepokój - mówi Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera "Don Kichota" w Soho. "Sztuka o teatrze i sile wyobraźni"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 17:03
Rycerz Smętnego Oblicza ponownie wyrusza w podróż, żeby walczyć "z" lub "o". Tym razem pojawi się na kameralnej scenie Teatru Soho. - Wybrałem adaptacyjnie to wszystko, co jest związane z teatralnością naszego życia i teatralnością szaleństwa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Igor Gorzkowski, reżyser i autor adaptacji "Don Kichota". Premiera tego spektaklu już w tę sobotę.
rozwiń zwiń