Niezwykły projekt Muzeum Historii Polski. "Poznamy kraj kontrastów II RP"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 15:13
Muzeum Historii Polski przygotowało cykl audiobooków "Cuda Polski". Popularni aktorzy czytają w nich serię ilustrowanych przewodników, których autorami byli najlepsi polscy pisarze dwudziestolecia międzywojennego. - To powrót do miejsc, które często bardzo się zmieniły albo których nie ma już w granicach Polski - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Robert Kostro, dyrektor MHP.
Józef Piłsudski przed Belwederem w Warszawie w 1930 roku
Józef Piłsudski przed Belwederem w Warszawie w 1930 rokuFoto: NAC

Łukasz Ciepliński Forum 1200.jpg
Proces ppłk. Łukasza Cieplińskiego i IV Zarządu Głównego WiN
Posłuchaj
03:39 Jedynka/Ekspres Jedynki - 14.10.2021 audiobooki Premiera audiobooków "Cuda Polski" zaplanowana jest na tę sobotę na godz. 12.00 w mediach społecznościowych Muzeum Historii Polski (Ekspres Jedynki)

- Seria "Cuda Polski" została opracowana i wydana przez wydawnictwo Rudolfa Wegnera w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. Dzięki temu, że zatrudnił do pisania przewodników wybitnych pisarzy, ona wciąż jest atrakcyjna z punktu widzenia literackiego. Dzisiaj jednak poznajemy świat, który często już przeminął - opowiada Robert Kostro.

Dyrektor muzeum wyjaśnia, że m.in. w przypadku Warszawy doszło do wielu zniszczeń w wyniku wojny bądź zmian związanych z komunizmem. - Wiele miejsc zostało poza granicami Polski, jak Polesie czy Huculszczyzna. Dlatego powrót do tych tekstów jest powrotem do pięknej polszczyzny początku XX wieku, ale i do miejsc, które często bardzo się zmieniły albo których nie ma już w granicach Polski - dodaje.

Z jednej strony pieniądze, z drugiej bieda

Pomysłodawcą audiobooków jest Wojciech Kalwat, kierownik Działu Projektów Kulturalnych MHP. - Chcieliśmy pokazać różne rejony II Rzeczypospolitej z jej plusami i minusami oraz z jej jasnymi i ciemniejszymi barwami. Na północy mamy rozwijającą się w niesamowitym tempie Gdynię, zaś na wschodzie mamy zacofane gospodarczo Polesie - mówi Wojciech Kalwat.

- Z jednej strony mamy dźwigi, statki i pieniądze, które idą na rozbudowę przemysłu stoczniowego czy Śląsk na zachodzie, a z drugiej strony mamy Polesie, gdzie w zasadzie nie ma obrotu pieniężnego, ludzie są niezwykle biedni i są tam miejscowości, w których mieszka 100 proc. analfabetów. To jest kraj kontrastów i ci autorzy w swoim zamyśle pokazują właśnie różnorodność II RP - słyszymy.

Pięć tomów

Tom "Warszawa" czyta Krzysztof Czeczot. - Aleksander Janowski opisuje Warszawę z perspektywy kilkuset lat wstecz, dlaczego powstała w tym miejscu, jak się rozwijała, jak była palona, jak była odbudowywana i jaka jest Warszawa końcówki XIX i początku XX wieku. Dla mnie to niezwykła przygoda, ponieważ przez dłuższy okres mieszkałem na placu Trzech Krzyży i dopiero przez lekturę tej książki, po stworzeniu audiobooka, spojrzałem na to miejsce zupełnie inaczej. Jakbym patrzył na to z perspektywy autora, który pisze ten audioprzewodnik sto lat temu - zdradza aktor.

W formie audiobooków można będzie jeszcze posłuchać "Polesia" i "Huculszczyzny" Ferdynanda Ossendowskiego, "Morza i Pomorza" Jerzego Smoleńskiego oraz "Sandomierskiego" Aleksandra Patkowskiego, czytanych przez Danutę Stenkę, Wiktora Zborowskiego, Olgę Bołądź i Marcina Bosaka. Premiera wszystkich audiobooków zaplanowano jest na tę sobotę na godz. 12.00 w mediach społecznościowych Muzeum Historii Polski.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadziła: Karolina Rożej

Autor materiału: Witold Banach

Data emisji: 14.10.2021

Godzina emisji: 16.16

DS

Czytaj także

40 lat temu na ulice Krakowa wyjechał pierwszy Ikarus 280

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 12:17
Ikarus 280 to autobus przegubowy. W Krakowie pojawił się 12 października 1981 roku. Tego typu przegubowce służyły mieszkańcom przez 26 lat. Zarówno dla kierowców, jak i dla pasażerów, po przesiadce z Jelcza, czyli tzw. ogórka, była to ogromna zmiana jakościowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera "Don Kichota" w Soho. "Sztuka o teatrze i sile wyobraźni"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 17:03
Rycerz Smętnego Oblicza ponownie wyrusza w podróż, żeby walczyć "z" lub "o". Tym razem pojawi się na kameralnej scenie Teatru Soho. - Wybrałem adaptacyjnie to wszystko, co jest związane z teatralnością naszego życia i teatralnością szaleństwa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Igor Gorzkowski, reżyser i autor adaptacji "Don Kichota". Premiera tego spektaklu już w tę sobotę.
rozwiń zwiń