Kolejny sekret Sanktuarium w Łagiewnikach odkryty

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 08:53
W Żołyni na Podkarpaciu dokonano niezwykłego odkrycia. W kamienicy rodziny Dąbrowskich, właścicieli słynnej firmy rzeźbiarskiej z przełomu XIX i XX wieku, odnaleziono kilka tysięcy szkiców ołtarzy i figur sakralnych, a wśród nich szkice i projekty o epokowym znaczeniu.
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego - Kraków - Łagiewniki
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego - Kraków - Łagiewniki Foto: Piotr Tumidajski / Forum

Czytaj też:
forum-0376917243.jpg
Utrzymać związki z Polską. Twórczość Ursuli von Rydingsvard

Od kilku lat pamięć o rzeźbiarzach przybliża Magdalena Kątnik-Kowalska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Żołyni, która stała się współwłaścicielką kamienicy rodziny Dąbrowskich. Do współpracy przy inwentaryzacji zbiorów zaprosiła licznych naukowców. Ich prace zaowocowały sensacyjnymi odkryciami.


Posłuchaj
03:57 PR1_AAC 2021_10_19-17-23-05.mp3 W Żołyni na Podkarpaciu dokonano niezwykłego odkrycia ("Ekspres Jedynki"/Jedynka)

 

Morze dokumentów

Prof. Katarzyna Chrudzimska-Uhera i prof. Anna Czyż z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie inwentaryzują ponad pięć tysięcy szkiców ołtarzy i figur sakralnych z prawie 200 miejscowości w Polsce i za granicą. Obie zgodnie podkreślają, że dokumenty, z którymi się zetknęły, mają znaczenie epokowe. - To wielkie zaskoczenie i radość odkrywców. Prawdziwe morze dokumentów, które były dotąd skryte w żołyńskiej szafie - mówi prof. Chrudzimska-Uhera.

Badaczki zwracają uwagę na niezwykłe bogactwo szkiców, plastyczny obraz realizacji projektów we wnętrzach sakralnych, ale również świeckich. Co istotne, w zbiorach Franciszka Dąbrowskiego odnaleziono również materiały przygotowane przez Ferdynanda Majerskiego z Przemyśla. - Kolekcja pracowni Majerskich zachowała się w Żołyni. Ten zbiór dotychczas był uważany za zaginiony - wyjaśnia prof. Anna Czyż.

Zobacz też:

Epokowe odkrycie

Dotychczasowe badania pozwoliły odkryć projekty przeznaczone do katedry wawelskiej, do świątyń we Lwowie, do Zamku w Łańcucie czy Pałacu w Krasiczynie. Ostatnim odkryciem jest jednak projekt ołtarza głównego kaplicy klasztornej w Łagiewnikach. - Kaplica ta mieści grób siostry Faustyny, w kaplicy tej znajduje się słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Adolfa Hyłę - wylicza prof. Katarzyna Chrudzimska-Uhera. Kaplica klasztorna ufundowana została w latach 90. XIX wieku przez Aleksandra Lubomirskiego. Wówczas właśnie stworzono szkic i realizację ołtarza.


Czytaj też:
mozaika ceramika 1200.jpg
Ceramiczny sen - opowieść o Bolesławie Książku

- Projekt powstał właśnie w warsztacie Ferdynanda Majerskiego w Przemyślu. Odnajdujemy go w żołyńskiej kolekcji - dodaje gość audycji. Swojej radości nie kryje również siostra Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia z Sanktuarium w Krakowie - Łagiewnikach. - Kiedy okazało się, że źródła tej informacji są wiarygodne, to pojawiła się ogromna radość. Tym bardziej że dotyczy to stolicy Miłosierdzia Bożego dla całego świata - dodaje siostra Siepak. - Do tej pory myślałyśmy, że ołtarz główny został wykonany przez nieznanego artystę - podsumowuje.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Karolina Rożej

Autorka materiału: Iwona Piętak

Data emisji: 20.10.2021

Godzina emisji: 17.23

mg

Czytaj także

Taka wystawa zdarza się raz na sto lat. "Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 10:46
"Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921" – na wystawie o takim tytule można podziwiać 137 XVI-wiecznych królewskich arrasów, które zachowały się w Polsce do dzisiaj. Jako że ekspozycja dobiega końca, Zamek Królewski na Wawelu w dniach od 18 do 24 października organizuje uroczysty finisaż ekspozycji pod hasłem "Pożegnajmy arrasy".
rozwiń zwiń