Szkoła dba o zdrowie uczniów. Zamiast na krzesłach siedzą na piłkach

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 15:44
Uczniowie szkoły podstawowej w Gulczu na północy Wielkopolski uczą się, siedząc na gumowych piłkach. Zwykłe krzesła odstawili w kąt. Na razie z takich wygód korzysta tylko jedna klasa z lokalnej podstawówki. Pomysł zrodził się w głowie nauczycielki, która podpatrzyła go na szkoleniu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Oksana Shufrych/shutterstock

cmentarz Puławy Forum 1200.jpg
Akcja "Zapal Pamięć". Uczniowie i społecznicy dbają o zapomniane groby

Marta Kempa od kilku lat interesuje się neurodydaktyką. - Na jednym ze szkoleń pani prowadząca mówiła o szkole w Polsce, która zamiast krzeseł wprowadziła do siedzenia piłki - mówi. Wtedy zaczęła zgłębiać temat.


Posłuchaj
02:55 jedynka-27-10-2021-ekspres-jedynki.mp3 Uczniowie zamiast na krzesłach siedzą w szkole na piłkach (Ekspres Jedynki)

morsowanie free 1200 (2).jpg
Czy morsowanie jest zdrowe dla każdego? Wyjaśnia ekspert

Nauczycielka podkreśla, że nawet fizjoterapeuci zalecają siedzenie na piłkach, bo wtedy zmusza się ciało, aby pracowało nad prawidłową postawą i utrzymaniem kręgosłupa w prawidłowej pozycji. O pomyśle powiedziała rodzicom, a ci nie tylko wyrazili aprobatę, ale dorzucili się również do zakupu piłek. 

Dyrektor szkoły Elwira Mąka zapewnia, że uczniowie mają wybór, na czym chcą siedzieć, na piłce, czy na krześle. - Czasem dziecko ma gorszy dzień i chce siedzieć na krześle, więc proszę bardzo, mogą na krześle, mogę na piłce - podkreśla. Dzieci częściej wybierają piłki i chwalą taką możliwość. - Na piłce można się trochę pobujać - mówi jedna z uczennic.

Jacek Mejster, fizjoterapeuta z Piły, popiera eksperyment realizowany przez szkołę. - Na piłce dziecko nie może przyjąć rozleniwionej pozycji z dziwnym ustawieniem miednicy i pleców, i cały czas musi się kontrolować - wyjaśnia. Na klasycznym krzesełku dziecko może przyjąć jakąkolwiek pozycję i w niej trwać. Jego zdaniem, to dobry pomysł, godny pochwały i naśladowania.

Marta Kempa zapewnia, że nie przeszkadza jej to, że w czasie lekcji dzieci bujają się na piłkach. Nauczyciele w czasie lekcji też siedzą na piłkach, bo przykład idzie z góry. Dyrekcja szkoły nie wyklucza, że jeśli eksperyment się sprawdzi, podobne piłki pojawią się też w innych klasach. Na to czekają ponoć już zazdrośni uczniowie.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Materiał: Przemysław Stochaj

Data emisji: 27.10.2021

Godzina emisji: 15.44

ag


Czytaj także

Ucz się, jak chcesz, ale w prawidłowej pozycji

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 15:00
Na leżąco, na siedząco, a może chodząc? Każdy ma swoje ulubione metody na zapamiętywanie nowego materiału, ale jaka pozycja będzie dobra dla naszego zdrowia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie bez mediów społecznościowych i internetu. Czy jest możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 12:50
W poniedziałkowe popołudnie świat się na kilka godzin zatrzymał. Mieliśmy obraz tego, jak by wyglądało współczesne życie bez dostępu do mediów społecznościowych. Przez kilka godzin niedostępny był najpopularniejszy portal Facebook i powiązane z nim Instagram, WhatsApp i Messenger.
rozwiń zwiń