Grób Nieznanego Żołnierza - hołd wszystkim poległym za wolność Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 11:49
Przedstawiciele władz, wojskowi oraz warszawiacy uczcili we wtorek (2.11) 96. rocznicę ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza. Odbyła się uroczysta zmiana posterunku, oddano salwę honorową oraz złożono kwiaty przed grobem symbolizującym wszystkich poległych za wolność i niepodległość Polski.
Uroczystości upamiętniające 96. rocznicę ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Uroczystości upamiętniające 96. rocznicę ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Lwów, Pomnik Chwały na cmentarzu Orląt Lwowskich 1200x660.jpg
Bohaterowie drugiego planu w walce o niepodległość

Minister obrony Mariusz Błaszczak mówił, że to miejsce wyjątkowe, ważne dla wszystkich pokoleń Polaków, miejsce, które odwiedzają zagraniczne delegacje, ale również miejsce uświadamiające Polakom cenę wolności.


Posłuchaj
02:41 jedynka-2-11-2021-ekspres-jedynki.mp3 96. rocznica ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie (Ekspres Jedynki)

 

Uroczystości rocznicowe.jpg
W Warszawie odbyły się uroczystości 100-lecia bitwy pod Zadwórzem

Minister przypominał, że przy Grobie Nieznanego Żołnierza przysięgę składają młodzi żołnierze. - To tu, na tym placu odbywają się uroczystości, które przypominają wszystko to, co składa się na naszą historię, na naszą tożsamość narodową - mówił.

Żołnierz ochotnik

Grób Nieznanego Żołnierza został ustanowiony w 1925 roku. Trumnę z ciałem bezimiennego obrońcy Lwowa wybrała polska Ormianka Jadwiga Zarugiewiczowa - matka żołnierza poległego na polach Zadwórza i pochowanego w nieznanym miejscu.

Po otwarciu trumny okazało się, że wybór padł na żołnierza bez szarży, z maciejówką. Był to znak, że wybrano ochotnika, gdyż żołnierze regularnego wojska nosili rogatywki. Lekarz dokonujący oględzin orzekł, że pochowany miał przestrzeloną głowę oraz nogę. Były to przesłanki pozwalające uznać, iż poległ na polu chwały, oddając życie za ojczyznę. Ustalono, iż był w wieku około 14 lat.

Hołd dla wszystkich poległych od początku państwowości

- Oddajemy hołd jemu, jego towarzyszom broni i wszystkim, którzy ginęli za nas i dla nas - mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Przypomniał, że w kolumnadzie Grobu znajdują się tablice przypominające miejsca, gdzie polscy żołnierze, a wcześniej rycerze od początku państwowości w bitwie pod Cedynią, przelewali krew za wolność.

W uroczystościach 2 listopada 1925 roku na ówczesnym placu Saskim wzięły udział tłumy ludzi, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, wojska, zagraniczni dyplomaci oraz warszawiacy.

Pierwszy Grób Nieznanego Żołnierza mający upamiętniać ofiarę tysięcy żołnierzy dla wolności powstał we Francji w 1920 roku, w tym samym roku pomnik poległych został ustanowiony w Wielkiej Brytanii.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Materiał: Przemysław Lis

Data emisji: 2.11.2021

Godzina emisji: 16.15

ag

Czytaj także

Słowem i czynem: w odpowiedzi na szok I rozbioru Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 07:50
W 1768 roku za broń chwycili polityczni przeciwnicy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wezwali do powszechnego powstania szlachty w obronie wiary katolickiej, swobód republikańskich i niepodległości Rzeczpospolitej. Blisko stutysięczny zryw trwał cztery lata i zakończył się klęską konfederatów oraz I rozbiorem Polski, którego dokonały: Rosja, Austria i Prusy w 1772 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

O konspiratorach, legionistach i działaniach na rzecz utrzymania polskości po III rozbiorze RP

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 07:20
Rzeczpospolita, po ośmiu wiekach budowania swojej potęgi, stała się na przełomie XVIII i XIX wieku, po trzech rozbiorach między 1772 a 1795 rokiem, tylko wspomnieniem. Pierwsze organizacje konspiracyjne zawiązały się już w styczniu 1796 roku. 
rozwiń zwiń