Specjalny dron sprawdzi, czym palisz w piecu. "Będzie to podstawa do przeprowadzenia kontroli"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 12:10
Wraz z nadejściem jesieni w naszej okolicy często pogarsza się jakość powietrza. Nie inaczej jest w Grudziądzu, gdzie urzędnicy postanowili powalczyć ze smogiem przy pomocy specjalnego drona. - W prosty i szybki sposób można będzie wykryć w atmosferze obecność szkodliwych substancji, co jest podstawą do przeprowadzenia kontroli palenisk przez patrol straży miejskiej - zapowiada w Programie 1 Polskiego Radia Karol Piernicki, rzecznik prezydenta Grudziądza.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: coka/shutterstock

smog alert powietrze 1200.jpg
Uważaj na smog. Jak sprawdzić jakość powietrza w okolicy?
Posłuchaj
02:39 Jedynka/Ekspres Jedynki - 2.11.2021 dron Zdaniem Karola Piernickiego dzięki dronowi w prosty i szybki sposób można będzie wykryć obecność szkodliwych substancji w atmosferze (Ekspres Jedynki)

Mieszkańcy są zgodni, że wykorzystanie drona do sprawdzenia, kto pali czym popadnie i truje innych, to bardzo dobry pomysł. - Na pewno ludzie palą różne rzeczny. Od zwykłego drewna czy pelletu to chyba nie ma takiego smogu? - zastanawia się jeden z mieszkańców.

- Ludzie tak kopcą z kominów, że aż dusi, a w centrum nie idzie oddychać. Powinny być wysokie kary, szczególnie dla tych, którzy palą śmieci czy meble - twierdzi mieszkanka Grudziądza.

Dron z mobilnym systemem pomiarów

Karol Piernicki, rzecznik prezydenta uważa, że Grudziądz podejmuje wiele działań związanych z troską o jakość powietrza. Teraz do walki ze smogiem zaangażowano pilotów z jednej ze spółek miejskich, którzy będą współpracowali ze strażnikami miejskimi.

- Spółka OPEC została wyposażona w specjalnego drona. Przy użyciu tego urządzenia pracownicy OPEC i strażnicy miejscy dokonują kontroli jakości powietrza nad posesjami przy ul. Ruchniewicza, Łyskowskiego, Droga Straconych, Gryfa Pomorskiego i Kasprzaka. Dron jest wyposażony w mobilny system pomiarów jakości powietrza, który wykrywa, mierzy, a także informuje o składzie i ilości emitowanych pyłów i gazów - wyjaśnia Karol Piernicki.

Konsekwencje wobec łamiących prawo

Zdaniem rzecznika dzięki dronowi w prosty i szybki sposób można będzie wykryć obecność szkodliwych substancji w atmosferze. - To z kolei jest podstawą do przeprowadzenia kontroli palenisk przez patrol straży miejskiej. Oczywiście da to strażnikom możliwość wyciągnięcia konsekwencji wobec łamiących prawo - dodaje Karol Piernicki.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Patryk Michalski

Autor materiału: Marcin Doliński

Data emisji: 2.11.2021

Godzina emisji: 16.44

DS

Czytaj także

Wspominamy Andrzeja Zaorskiego. "Swoją chorobę potraktował jako wyzwanie"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 17:10
- Lekcja pokory, ale i hartu ducha, jest udziałem tylko największych, którzy zarówno scenę, jak i estradę, traktowali z najwyższą powagą i szacunkiem - wspomina w Programie 1 Polskiego Radia zmarłego Andrzeja Zaorskiego Małgorzata Raducha. Znany aktor, satyryk, twórca słuchowisk radiowych i programów telewizyjnych odszedł od nas w ostatnią niedzielę w wieku 79 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grób Nieznanego Żołnierza - hołd wszystkim poległym za wolność Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 11:49
Przedstawiciele władz, wojskowi oraz warszawiacy uczcili we wtorek (2.11) 96. rocznicę ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza. Odbyła się uroczysta zmiana posterunku, oddano salwę honorową oraz złożono kwiaty przed grobem symbolizującym wszystkich poległych za wolność i niepodległość Polski.
rozwiń zwiń