Co możemy zrobić, kiedy zgubimy kluczyki do samochodu?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 11:48
Czy ktoś z naszych słuchaczy zgubił kiedyś jakieś klucze? Podobno zdarza się to co trzeciemu właścicielowi auta. - Przede wszystkim powinniśmy mieć komplet kluczy zapasowych. - Maciej Więcek z Automobilklubu Podkarpackiego podpowiada, jak uniknąć stresu w takiej sytuacji. A co, jeżeli jednak nie będziemy mieli drugiego kompletu kluczyków?
Co trzeciemu kierowcy zdarzyło się przynajmniej raz zgubić kluczyki
Co trzeciemu kierowcy zdarzyło się przynajmniej raz zgubić kluczykiFoto: Denis Torkhov/shutterstock

1200_ciężarówka_shutterstock.png
Szukasz dobrze płatnej pracy? Zostań kierowcą autobusu lub ciężarówki
Posłuchaj
03:34 Jedynka/Ekspres Jedynki - 23.11.2021 kluczyki Jak otworzyć nasze auto, kiedy zgubimy do niego kluczyki? (Ekspres Jedynki)

- Kobiety chyba słyną z tego, że gubią przeróżne klucze. Ja zgubiłam kluczyki do samochodu męża i to było straszne. Mąż był umówiony na konkretną godzinę do mechanika z tym samochodem. Musiał jednak pojechać w inne miejsce, więc zabrał moje auto i dał mi kluczyki do swojego. Po drodze zachciało mi się jeszcze jechać do sklepu, zrobiłam szybkie zakupy, wychodzę na parking i nie ma klucza. Przeszukałam kieszenie, torebkę i zrobiło mi się gorąco. Rozpłynął się - mówi pani Renata, słuchaczka Programu 1.

Zdaniem Macieja Więcka mając drugi kluczyk, możemy zabezpieczyć się przed taką sytuacją. - Powinniśmy mieć komplet kluczy zapasowych ulokowany w takim miejscu, że w przypadku zatrzaśnięcia lub zgubienia kluczy w miarę szybko będziemy mogli do nich dotrzeć. To zdecydowanie poprawia naszą sytuację - wyjaśnia.

Większy problem z kartą

Pani Renata nie miała jednak innego wyjścia i musiała zadzwonić po pomoc do męża. - Zdobyłam się na odwagę i zadzwoniłam do niego. Oczywiście usłyszałam to, co miałam usłyszeć, a mąż za jakąś godzinę był na miejscu. Problem był z kluczem, bo mąż miał zapasowy i trzeba było dorobić w jakimś specjalnym serwisie - opowiada.

- Jeśli chodzi o kluczyki, takie konwencjonalne, które współpracują z immobilizerem, to nie jest jeszcze wielki problem - twierdzi Andrzej Melon, mechanik samochodowy. - Gorzej jest w nowszych autach, gdzie mamy kartę. Dorobienie takiej karty to już koszt kilkuset złotych, czasem około tysiąca. Zajmują się tym firmy, które wyrabiają kluczyki konkretnie do samochodów, i te firmy również najczęściej dorabiają duplikaty kart - dodaje.

Mechanik przyznaje, że na wszelki wypadek dobrze wyrobić dodatkową kartę, zanim zgubimy dwie oryginalne. Inaczej trzeba będzie wymienić w aucie czytnik, co będzie wiązać się z dużo większymi kosztami.

Firmy od otwierania pojazdów

Maciej Więcek zauważa, że na rynku istnieje także sporo firm, które świadczą usługi awaryjnego otwierania pojazdów. - Chodzi o otworzenie samochodu w miarę możliwości w sposób, który go nie uszkodzi. I w tym momencie np. o demontaż stacyjki i dorobienie kluczyka, czy jej wymianę i dorobienie kluczyka już do danego typu systemu, jaki w danym pojeździe obowiązuje - wyjaśnia.

- Od tamtej pory nigdy nie noszę pojedynczego kluczyka. Zawsze mam pęk kluczy albo wkładam do portfela lub w takie miejsce, z którego kluczyk mi nie wypadnie. To była solidna nauczka życiowa - zapewnia pani Renata.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Patryk Michalski

Materiał: Monika Chrobak

Data emisji: 23.11.2021

Godzina emisji: 15.36

DS

Czytaj także

"Zabytek zadbany". Znamy rozstrzygnięcia konkursu

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 11:33
Znamy laureatów tytułu "Zabytek zadbany 2021" i "Samorząd dla dziedzictwa". Doceniono osoby zaangażowane w utrwalanie zagrożonych ruin zamku w Rabsztynie czy renowację kościoła św. Wojciecha i św. Stanisława biskupa w Kaliszu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka "Miłość po dwóch stronach Atlantyku". Jak reagować na starość?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 13:34
Dwie siostry żyją daleko od siebie, jedna w Wiedniu, a druga na Florydzie. I nagle ich matka zaczyna mieć problemy ze wzrokiem. Nowa sytuacja zmusza do przeorganizowania życia całej rodziny. Autorka i reżyserka Bożenna Intrator uważa, że sztuka może dać ludziom impuls do refleksji, co ich może czekać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zrobić, gdy brak skierowania na kolejne szczepienie przeciw COVID-19?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 09:36
Od 2 listopada 2021 r. osoby w wieku powyżej 18 lat mogą przyjąć dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19. Zależnie od rodzaju preparatu otrzymanego wcześniej będzie to dawka trzecia lub druga, a e-skierowanie wystawiane jest automatycznie po upływie 6 miesięcy od pełnego zaszczepienia. Co zrobić w przypadku, gdy nie otrzymamy automatycznego skierowania na dawkę przypominającą?
rozwiń zwiń