Święty Mikołaj istniał w rzeczywistości, a czynił dobro

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 12:38
Święty Mikołaj, który roznosi prezenty w mikołajki i na Boże Narodzenie, ma związek z prawdziwą osobą, a zwyczaj obdarowywania się prezentami datuje się od średniowiecza. Prekursor św. Mikołaja dał się zapamiętać jako ktoś, kto życzył ludziom dobrze oraz dobrze i szlachetnie czynił.
Święty Mikołaj to autentyczna postać, a nie tylko wytwór marketingu
Święty Mikołaj to autentyczna postać, a nie tylko wytwór marketinguFoto: shutterstock.com / Adam Jan Figel
  • Czyny Świętego Mikołaja znane z legend i baśni
  • Święty, który czynił dobro

Dr Izabela Wodzińska, historyk z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej wyjaśnia, że był to biskup, a z przekazów historycznych wiadomo o nim niewiele. - Natomiast zachowało się bardzo dużo źródeł opartych na legendach i swego rodzaju bajkach o Mikołaju, które zachowały się do dziś - mówi.


Posłuchaj
02:32 Jedynka-6-12-2021-ekspres-jedynki-mikołaj.mp3 Mikołaj, święty, który czynił dobro (Ekspres Jedynki)

 

Rozdawał majątek potrzebującym

Mikołaj żył ok. III-IV wieku, pochodził z bogatej rodziny, a o jego świętości miało świadczyć to, że od dziecka pościł w środy i piątki do tego stopnia, że jako niemowlę odmawiał w te dni przyjmowania mleka matki. Kiedy w jego miejscowości wybuchła pandemia i stracił rodziców, cały swój majątek przeznaczył dla osób, które były schorowane i potrzebujące pomocy.

Kilka wizerunków Mikołaja, biskupa Miry, miasta leżącego obecnie w tureckiej Anatolii, a w czasach Mikołaja w Grecji, ma w swoich zbiorach Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie. Już w holu wita gości duża figura świętego. Zatrzymują się przed nią zarówno dzieci, jak i dorośli.

Tradycja przetrwała do dziś

- W średniowieczu był to jeden z popularniejszych patronów - zauważa Inga Kunisz. Najbardziej odpowiadający rzeczywistości strój Świętego Mikołaja to biskupie szaty, pastorał i mitra na głowie. Inne atrybuty mogą pojawiać się wymiennie i związane są z jego czynami, w które obrosło jego życie. - Np. trzy złote kule związane są z tym, jak uratował trzy ubogie panny przed złym losem, ofiarowując im posag - wyjaśnia.

Wtedy utrwaliła się tradycja, która przetrwała do naszych czasów, że św. Mikołaj jest takim wspaniałym darczyńcą, rozdającym, nie tylko dzieciom, prezenty.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Iwona Piętak

Data emisji: 7.12.2021 r.

Godzina emisji: 16.24

ag

Czytaj także

"To nie jest wytwór marketingu". Jolanta Sosnowska o Świętym Mikołaju

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 07:25
- To była autentyczna postać i autentyczny święty, od którego zwyczaj obdarowywania się prezentami zaczerpnęliśmy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Jolanta Sosnowska, współautor książki "Mikołaj Święty. Żywot, dzieła i cuda wielkiego biskupa z Miry".
rozwiń zwiń

Czytaj także

O ligawkach, gęsiach i rozmowie z wilkami

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 11:30
Jak gra się na ligawkach? Jak wygląda "siodłata" gęś? Czy święty Mikołaj zawsze jest sympatyczny? I co to wszystko ma wspólnego z Adwentem?? Posłuchajcie!
rozwiń zwiń