Lubichowo. Stanęła tam odblaskowa choinka

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 13:44
Czas świąt nie zwalnia nas z odpowiedzialności za swoje bezpieczeństwo. Przypomina o tym wyjątkowa choinka w Lubichowie, w powiecie starogardzkim. Świąteczne drzewko zostało przystrojone ozdobami, które najmłodsi mieszkańcy wykonali m.in. z opasek i starych kamizelek odblaskowych.
W wielu miejscowościach stanęły świąteczne choinki
W wielu miejscowościach stanęły świąteczne choinki Foto: Arcaion / pixabay
  • Dzieci przygotowały odblaskowe ozdoby choinkowe
  • Każdy może bezpłatnie wziąć odblask, aby być bezpieczniejszym

Andrzej Toczek, wójt gminy Lubichowo, wyjaśnia pomysł takiej dekoracji choinki. - Będzie można zdjąć odblask z choinki i wykorzystać go w drodze do domu - mówi. Wskazuje, że w przedświątecznym zamieszaniu zapomina się o własnym bezpieczeństwie.

Akcja zaczynała się w żłobkach, przedszkolu i szkołach. Magdalena Kijak z działu promocji gminy Lubichowo podkreśla, że dzieci pracowicie wycinały odblaskowe ozdoby z kamizelek i opasek odblaskowych. - I tam zaczęła się ta edukacja - mówi. Zaznacza, że w sposób praktyczny dzieci zobaczyły, jak dbać o bezpieczeństwo, gdyż sucha teoria tak dobrze nie przemawia do młodych ludzi. Jej zdaniem najbardziej zostają w głowach słowa tłumaczące, po co robi się takie odblaskowe elementy.

Mieszkańcy popierają akcję i cały czas wieszają na choince nowe elementy odblaskowe. Ich zdaniem to najpiękniejsze bożonarodzeniowe drzewko w Polsce, tym bardziej, że ozdabiane przez dzieci. - Przygotowując te ozdoby, syn miał okazję czegoś dowiedzieć się o odblaskach i bezpieczeństwie - podkreśla jedna z matek.

Marek Konkolewski, ekspert z zakresu ruchu drogowego, wskazuje, że elementy odblaskowe, które są bezpłatnie rozdawane przez policję, straż miejską, czy firmy ubezpieczeniowe bardzo często trafiają do szuflady. - Mam nadzieję, że drzewko zostanie szybko ogołocone z tych elementów, a potem, jak spełnią swój obowiązek, znów wylądują na choince - mówi.

Na "odblaskowej choince" w Lubichowie nie zabrakło też wielu regionalnych, kociewskich akcentów.

Posłuchaj
02:19 Jedynka-7-12-2021-ekspres-jedynki-choinka.mp3 Choinka z elementami odblaskowymi (Ekspres Jedynki)

 Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Hanna Brzezińska

Data emisji: 7.12.2021 r.

Godzina emisji: 17.24

ag


Czytaj także

Kierowco, ustąp pierwszeństwa pieszemu. To teraz będzie obowiązek

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 15:52
1 czerwca 2021 roku wejdą w życie zmienione przepisy Kodeksu drogowego, które wprowadzają pierwszeństwo pieszych przed wejściem na przejście. - Za wypadki z pieszymi na przejściach w zdecydowanej mierze odpowiadają kierowcy - mówi Anna Zielińska z Instytutu Transportu Samochodowego. Zauważa, że kierujący jeżdżą za szybko i nie uważają.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka" - jak przygotować się do zimy

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 17:26
Okres jesieni i zimy to czas najtrudniejszy dla kierowców. Trzeba nastawić się na gorsze warunki drogowe i gorsze warunki atmosferyczne. Nie dajmy się zaskoczyć zimie. Ale piesi również powinni zadbać o bezpieczeństwo.
rozwiń zwiń