Książka z automatu. Kres czy inne życie bibliotek?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 12:09
W bydgoskiej dzielnicy Miedzyń pojawił się pierwszy książkomat. Umożliwia całodobowe wypożyczanie i zwrot książek. Od mieszkańców zależeć będzie, czy takich automatów w Bydgoszczy pojawi się więcej.
Książkomat w bydgoskiej dzielnicy Miedzyń
Książkomat w bydgoskiej dzielnicy MiedzyńFoto: Tatiana Adonis

Krzysztof Gonia, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy wyjaśnia, że to jest urządzenie, które ułatwia dostęp do książek, ale też do gier planszowych, audiobooków, materiałów bibliotecznych mieszkańcom, którzy w godzinach pracy biblioteki nie mogą z niej skorzystać. - Będzie czynne 24 godziny na dobę – dodaje.

Ale nie każdy będzie mógł skorzystać z książkomatu. Aby coś wypożyczyć, trzeba być czytelnikiem danej filii biblioteki i posiadać kartę biblioteczną. Jolanta Wolańska, kierownik biblioteki na Miedzyniu oraz pomysłodawczyni ustawienia urządzenia, porównuje pracę książkomatu do paczkomatu. Wystarczy podejść z kartą biblioteczną, zeskanować ją, otwiera się odpowiednia skrzynka, a w niej będzie zamówiona książka.

Książki zamawia się na stronie bibliotecznej, wybierając ją wcześniej z katalogu i można ją odebrać po potwierdzeniu zamówienia. Są wypożyczane na cztery tygodnie. - Realizacja zamówienia, w miarę możliwości, odbywa się jak najszybciej - mówi Jolanta Wolańska. Książki można też zwrócić za pośrednictwem książkomatu.

Czytelnicy są bardzo zadowoleni z takiego rozwiązania i chwalą wygodę. Nie każdy dysponuje wolnym czasem w godzinach pracy biblioteki. Zaś książkomat pracuje 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Z tym że zamówiona pozycja czeka na odbiór tylko dwa dni. Książkomat pojawił się dzięki inicjatywie mieszkańców, którzy zagłosowali na projekt w bydgoskim budżecie obywatelskim. W tegorocznym budżecie są projekty ustawienia kolejnych pięciu książkomatów.


Posłuchaj
02:38 Jedynka-8-12-2021-ekspres-jedynki.mp3 Pierwszy w Bydgoszczy książkomat (Ekspres Jedynki)

 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Tatiana Adonis

Data emisji: 8.12.2021 r.

Godzina emisji: 17.24

ag

Czytaj także

W Warszawie powstaje mural z pisarzami. Na początek: Norwid

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 05:30
W centrum stolicy, w miejscu zwanym "Patelnią", rozpoczęto malowanie muralu, który ma uhonorować czworo pisarzy, których życie i twórczość wspominamy w 2021 roku. Malowidło jest kolejnym tego typu przedsięwzięciem Narodowego Centrum Kultury. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wzór wynosi się z domu". Dyrektor NCK o czytelnictwie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 13:25
- Gros Polaków po prostu nie czyta. Powiedziałbym, że część manifestuje to swoje nieczytelnictwo - stwierdził w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. 
rozwiń zwiń