"Powrót do tamtych dni". Film zaangażowany

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 13:53
W piątek na ekrany kin wejdzie film "Powrót do tamtych dni" Konrada Aksinowicza. To biograficzny obraz o znaczeniu nie tylko artystycznym, ale również społecznym. Przede wszystkim jest to film dla Dorosłych Dzieci Alkoholików.
Reżyser Konrad Aksinowicz oraz aktorzy Weronika Książkiewicz i Maciej Stuhr podczas premiery filmu Powrót do tamtych dni w Kinotece w Warszawie, 6 bm
Reżyser Konrad Aksinowicz oraz aktorzy Weronika Książkiewicz i Maciej Stuhr podczas premiery filmu „Powrót do tamtych dni” w Kinotece w Warszawie, 6 bmFoto: PAP/Albert Zawada
  • W najbliższy piątek na ekrany kin wejdzie debiut reżyserki Konrada Aksinowicza, "Powrót do tamtych dni".
  • Siłą filmu są wyraziste kreacje aktorskie. Weronika Książkiewicz, Oliwia Gołębiowska, Zuzanna Tomczyk, Maciej Stuhr, Teodor Koziar, Szymon Ożga, Marek Marchewa.
  • "Powrót do tamtych dni" to artystyczna dedykacja dla Dorosłych Dzieci Alkoholików.

Na początku lat 90. w Polsce wiele rodzin przeżywało kryzys spowodowany wyjazdem matki lub ojca w celach zarobkowych za granicę. Film "Powrót do tamtych dni" Konrada Aksinowicza, porusza jednak wiele innych problemów. To powrót reżysera w czasy dzieciństwa. Powrót słodko-gorzki, pobudzający do refleksji.

Film silny kreacjami aktorskimi

Główny bohater, kilkunastoletni Tomek, ma kochających rodziców, ale jednocześnie wiele problemów. Ojciec, chcąc poprawić byt rodziny, wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych. Nie radzi sobie jednak i powraca do kraju, gdzie wpada w nałóg alkoholowy, który burzy spokój jego bliskich. Zaniedbania i traumy stara się wynagradzać prezentami. Film oparto na znakomitych kreacjach rodziców, które stworzyli Weronika Książkiewicz i Maciej Stuhr. W postać Tomka wcielił się Teodor Koziar.

Reżyser, Konrad Aksinowicz, jest pełen uznania dla młodego odtwórcy, który wziął udział w organizowanym przez realizatorów filmu castingu. - Świetny chłopak. Przeszedł wszystkich. Swoją oryginalnością, naturalnością i zrozumieniem - wylicza. Dodaje jednocześnie, że specyfika filmu wymusiła wybór chłopca introwertycznego. Teodor Koziar w ocenie reżysera jest autentyczny. - Czujemy sympatię do bohatera i smutek - przyznaje.

Film terapeutyczny

Konrad Aksinowicz poświęcił swój film ojcu, ale zadedykował go wszystkim Dorosłym Dzieciom Alkoholików. Przyznaje, iż chciał pokazać osobom współuzależnionym, że nie są na świecie same. - Że są wyjątkowe, że to co przeżyliśmy uczyniło nas osobami ciekawymi. To, że potrzebujemy wzlotów i upadków, to efekt nabytej choroby - tłumaczy. Film powinni zobaczyć jednak również wszyscy, którzy żyli w latach 90. XX wieku, a także osoby młodsze. "Powrót do tamtych dni" to brawurowy debiut reżyserski.


Posłuchaj
03:27 PR1_AAC 2021_12_08-15-38-10.mp3 Od piątku, w kinach film "Powrót do tamtych dni" Konrada Aksinowicza (Ekspres Jedynki/Jedynka)

 

Konrad Aksinowicz urodził się 8 listopada 1978 we Wrocławiu. Już w liceum realizował filmy krótkometrażowe. Za film "Alabama" (1996) otrzymał nagrodę Ministra Edukacji Narodowej.  Został stypendystą School of Visual Arts w Sydney. Jest autorem reklam i teledysków dla polskich i zagranicznych wytwórni płytowych.

Zobacz też:

YouTube/KinoSwiatPL

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Daniel Wydrych

Materiał: Joanna Sławińska

Data emisji: 8.12.2021

Godzina emisji: 15.38

mg

Czytaj także

Zmarł Sylwester Chęciński, reżyser trylogii o Pawlakach i Kargulach

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 08:38
We Wrocławiu, w wieku 91 lat, zmarł reżyser Sylwester Chęciński - poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Jego najsłynniejszymi dziełami są filmy o Pawlakach i Kargulach - "Sami swoi”, "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć".
rozwiń zwiń