Wystawa "LEM" w Ropczycach. Grafiki inspirowane twórczością Stanisława Lema

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 08:35
W Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach na Podkarpaciu można oglądać grafiki współczesnych artystów, inspirowane książkami Stanisława Lema. Wystawa jest częścią projektu pod nazwą "LEM", przygotowanego przez Narodowe Centrum Kultury dla upamiętnienia setnej rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy, eseistów, futurologów i filozofów XX wieku.
Wystawa jest częścią projektu pod nazwą LEM, przygotowanego przez NCK z okazji 100 rocznicy urodzin pisarza
Wystawa jest częścią projektu pod nazwą "LEM", przygotowanego przez NCK z okazji 100 rocznicy urodzin pisarza Foto: mat. promocyjne
  • Wystawa jest częścią projektu pod nazwą "LEM", przygotowanego przez NCK dla upamiętnienia setnej rocznicy urodzin pisarza. 
  • Jedną z części ekspozycji stanowią wybrane grafiki Daniela Mroza, który współpracował ze Stanisławem Lemem.
  •  Projekt "LEM" zawiera również materiały edukacyjne, adresowane do kilku grup wiekowych - od przedszkolaków po seniorów.

"Wystawa Lem" 

- Pierwsza część to jest wystawa grafik, które są inspirowane 10 utworami Stanisława Lema. Są to prace młodych grafików współczesnych, którzy przedstawili swoje interpretacje prozy - mówi Elżbieta Orzech, koordynatorka projektu. - Wśród utworów Lema, które zainspirowały twórców, są m.in. "Powrót z gwiazd", "Pamiętnik znaleziony w wannie", "Eden", "Doskonała próżnia", "Solaris" - wymienia. 

Drugą część ekspozycji stanowią wybrane kultowe grafiki Daniela Mroza, który przez lata współpracował ze Stanisławem Lemem, tworząc charakterystyczne, czarno-białe ilustracje do jego utworów, w tym do "Cyberiady" i "Bajek robotów". - Są to rysunki Daniela Mroza, ulubionego rysownika i ilustratora Stanisława Lema - dodaje koordynatorka projektu. 


Posłuchaj
02:57 EJ LEM.mp3 "Wystawa LEM". Grafiki inspirowane twórczością pisarza (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Cytaty z utworów 

Wystawie towarzyszą cytaty z utworów Stanisława Lema, a także nagrania, które można odsłuchać w czasie oglądania wystawy. Jak powiedziała Polskiemu Radiu Rzeszów opiekunka wystawy w Ropczycach Elżbieta Orzech, grafiki opatrzone są kodami QR z linkami do audiobooków z wybranymi fragmentami powieści Lema. - Każdy zwiedzający może podejść, zeskanować sobie dowolny kod i wysłuchać fragmentu prozy Lema. To jest ciekawostka tej wystawy, że jest ona trochę stacjonarna, a trochę wirtualna - podkreśla opiekunka wystawy. 

Materiały edukacyjne dla wszystkich 

Powieści Stanisława Lema przetłumaczono na ponad 40 języków i wydano w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. Projekt "LEM" Narodowego Centrum Kultury zawiera również materiały edukacyjne, adresowane do kilku grup wiekowych - od przedszkolaków po seniorów, w których poruszane są wielkie lemowskie tematy, m.in. roboty i robotyka oraz kosmos i kosmici.

- Lektura Lema jest lekturą wymagającą. Czytając nie tylko jego prozę, ale również wspomnienia, odkrywamy niezwykle cięty, dowcipny język - mówi Elżbieta Orzech. - Ja bardzo podziwiam sprawność językową, prozatorską i elokwencję Stanisława Lema, kiedy czytam fragmenty jego wspomnień na zajęciach edukacyjnych - podsumowuje. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadzi: Patryk Michalski 

Materiał: Iwona Piętek 

Data emisji: 29.12.2021 r. 

Godzina emisji: 15.46 

IAR/ans