Niezwykłe "Spotkania z Janem Pawłem II" - wystawa Arkadiusza Walocha w Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 08:45
W Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hrabiego Zamoyskiego w Zakopanem można oglądać wystawę "Arkadiusz Waloch - Spotkania z Janem Pawłem II". Patronem medialnym wydarzenia jest Program 1 Polskiego Radia.
Plakat promujący wystawę Arkadiusz Waloch - Spotkania z Janem Pawłem II
Plakat promujący wystawę "Arkadiusz Waloch - Spotkania z Janem Pawłem II"Foto: mat. promocyjne
  • Do 28 stycznia br. w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hrabiego Zamoyskiego w Zakopanem można oglądać wystawę "Arkadiusz Waloch - Spotkania z Janem Pawłem II".
  • Jak wyjaśniła kuratorka wystawy "Arkadiusz Waloch - Spotkania z Janem Pawłem II" Lidia Rosińska-Podleśny, sam twórca mówi, że to jest jego osobisty pamiętnik. Według niej ekspozycja jest unikatowa ze względu na intymne odniesienia artysty do tematu.
  • Arkadiusz Waloch uprawia malarstwo olejne, akwarelę i rysunek (portret, pejzaż, kompozycję figuralną). Od początku pontyfikatu Jana Pawła II temat papieski jest stałym motywem obrazowym w jego twórczości.

- Sam Arkadiusz Waloch mówi, że to jest jego osobisty pamiętnik. Myślę, że na gruncie sztuki współczesnej ta wystawa jest zjawiskiem unikatowym - nie obserwujemy tutaj prostego podejścia do tematu, nie są to ilustracje z życia papieża, ale intymne odniesienia do tego tematu, do przeżywania go. To są spotkania bezpośrednie artysty z Janem Pawłem II, ale również jego wizje, jak chciałby się spotykać z Ojcem Świętym - powiedziała w Programie 1 kuratorka wystawy "Arkadiusz Waloch - Spotkania z Janem Pawłem II" Lidia Rosińska-Podleśny.

- Ta wystawa jest preludium do ważnego wydarzenia, zostało to ogłoszone na sesji rady miasta, że rok 2022 jest Rokiem Jana Pawła II. Związane jest to z 25-leciem wizyty papieża w 1997 roku i mszą świętą pod Wielką Krokwią - dodała Rosińska-Podleśny. Wystawa potrwa do 28 stycznia 2022 roku. 

Arkadiusz Waloch urodził się w 1932 roku w Poznaniu. Studia artystyczne odbył w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Malarstwa, dyplom w pracowni prof. Emila Krchy uzyskał w 1961 roku. W latach 1961-1992 pracował jako nauczyciel malarstwa i rysunku w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem. Współorganizator Salonów Lutowych i Marcowych, inicjator Galerii "Pegaz". Odznaczony Złotą Odznaką Związku Polskich Artystów Plastyków. W roku 2006 otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2010 roku został wyróżniony Nagrodą Burmistrza Miasta Zakopane.

Od początku pontyfikatu Jana Pawła II temat papieski jest stałym motywem obrazowym w jego twórczości. Uprawia malarstwo olejne, akwarelę i rysunek (portret, pejzaż, kompozycję figuralną). Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, w Domu Księży Pallotynów w Poznaniu, Domu Generalnym Ojców Pallotynów w Rzymie, Ośrodku Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

***

Podczas uroczystego wernisażu wystawy, który odbył się 17 grudnia ubiegłego roku, wystąpili: Dorota Ficoń, aktorka Teatru Witkacego (śpiew), i Jarosław Dzień (gitara). Wybrane teksty z albumu przeczytali: Katarzyna Pietrzyk i Marek Wrona, aktorzy Teatru Witkacego, którzy jednocześnie poprowadzili wernisaż. Otwarcie wystawy połączone było z promocją albumu, wydanego przez Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury. Posłuchaj
03:03 Jedynka/Ekspres Jedynki - 10.01.2022 wystawa zakopane Niezwykłe "Spotkania z Janem Pawłem II" - wystawa Arkadiusza Walocha w Zakopanem (Ekspres Jedynki)

 


Czytaj także:


***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Patryk Michalski

Materiał przygotował: Michał Montowski

Data emisji: 10.01.2022 r. 

Godzina emisji: 15.35

kk

Czytaj także

Wystartował Puchar Zakopanego w Narciarstwie. Lepiej być nie mogło!

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 10:45
Wymarzona pogoda, świetnie przygotowana trasa w Ośrodku Narciarsko – Rekreacyjnym HARENDA i emocjonująca rywalizacja na stoku – za nami bardzo udana, pierwsza edycja amatorskich zawodów o Puchar Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim 2022 oraz Pucharu Dzieci – Szkolnej Ligii Sportów Zimowych.
rozwiń zwiń