Jerzy Kawalerowicz. "Kino traktował jak sztukę"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 17:55
Dokładnie 100 lat temu urodził się jeden z polskich gigantów kina, którego obrazy były pokazywane i nagradzane na światowych festiwalach. - Jerzy Kawalerowicz realizował filmy wysmakowane artystyczne. Do formy przywiązywał ogromną wagę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dziennikarka filmowa Joanna Sławińska.
Jerzy Kawalerowicz reżyserował m.in. film Faraon
Jerzy Kawalerowicz reżyserował m.in. film "Faraon"Foto: Krzysztof Wojciewski / Forum
  • Jerzy Kawalerowicz, należący do pokolenia Kolumbów, swój debiut w postaci socrealistycznej "Gromady" nakręcił w 1951 roku
  • Jego wybitnym dziełem był "Pociąg", który został nagrodzony na festiwalu w Wenecji
  • Jednym z najważniejszych filmów Jerzego Kawalerowicza był "Faraon" z 1966 roku

Jerzy Kawalerowicz urodził się 19 stycznia 1922 roku. Był wybitnym reżyserem filmowym, prekursorem szkoły polskiej. - Kino traktował jak sztukę - twierdzi Joanna Sławińska.

- Ja się nie poddawałem nigdy tendencji czy konieczności robienia filmu komercjalnego za wszelką cenę - mówił Jerzy Kawalerowicz.

Fascynujący "Pociąg"

Filmem przełomowym dla Jerzego Kawalerowicza był "Pociąg" z 1959 roku, w którym zerwał z socrealistycznym okresem swojej twórczości. Film ten opowiadał o spotkaniu dwojga samotnych ludzi, którzy przez przypadek muszą spędzić noc w jednym przedziale sleepingu.

- Fascynująca jest nie tylko para głównych bohaterów, granych przez Lucynę Winnicką i Leona Niemczyka, ale także ukazanie przekroju polskiego społeczeństwa w tym filmie. Reżyser wykorzystał w sposób niezwykle twórczy fakt, że zdjęcia kręcono w pociągu. Operator prowadził kamerę na wąskim wózku, a aktorzy przechodzący korytarzem mijali ją, jak innego pasażera - opowiada Joanna Sławińska.

Dziennikarka dodaje, że "ciasne i bliskie kadry pozwalały zaglądać w oczy i dusze bohaterów".

"Matka Joanna od Aniołów"

Jerzy Kawalerowicz opowiadał uniwersalne historie. Tak jak "Pociąg" mówił o samotności, tak "Matka Joanna od Aniołów" z 1960 roku mówiła o miłości i namiętności jako wielkiej sile, która zmiata po drodze wszystko.

- To był w końcu film o głodzie uczuć, tzn. o uczuciach w ogóle. O tym, że w pewnym momencie dogmaty stanęły na drodze temu najbardziej ludzkiemu uczuciu, jakim jest miłość mężczyzny i kobiety - wyjaśniał Jerzy Kawalerowicz.

Za "Matkę Joannę od Aniołów" reżyser otrzymał Srebrną Palmę w Cannes.

Na liście Martina Scorsese

Z kolei ówczesna superprodukcja "Faraon", do której zdjęcia zapierały dech w piersiach, mówiła o mechanizmach władzy.

- Okazuje się, że te mechanizmy, które rządzą sprawami polityki i władzy, ze względy na czas, w którym mają miejsce, są takie same - twierdził Jerzy Kawalerowicz.

"Faraon" był nominowany do Oscara. - Zabawne, że podczas pokazów w Los Angeles ktoś próbował dociec, jak to się stało, że reżyser zatrudnił aktorów mówiących w języku staroegipskim. Tak egzotycznie brzmiał język polski - przytacza Joanna Słowińska.

Znany amerykański reżyser Martin Scorsese na swojej osobistej liście arcydzieł kina polskiego umieścił właśnie "Faraona", "Pociąg", "Matkę Joannę od Aniołów", a także "Austerię". Ten ostatni tytuł sam Jerzy Kawalerowicz uważał za swoje największe dokonanie.

Posłuchaj
03:11 Jedynka/Ekspres Jedynki - 19.01.2022 Kawalerowicz 100 lat temu urodził się Jerzy Kawalerowicz, współtwórca polskiej szkoły filmowej (Ekspres Jedynki)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał: Joanna Sławińska

Data emisji: 19.01.2022 

Godzina emisji: 15.36

DS

Czytaj także

Moda na płyty winylowe. Dlaczego sprzedają się chętniej niż CD?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 16:03
Do niedawna leżały w piwnicach i na śmietnikach, teraz są towarem deficytowym, który zyskuje na wartości - mowa o płytach winylowych, na które wróciła moda, i to nie tylko w Polsce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obława augustowska. Wyjątkowa wystawa ku pamięci ofiar Armii Czerwonej

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 18:36
W Suwałkach otwarto wystawę "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej". - Spoglądając na fotografie tych ludzi, widzimy ogrom tragedii i strat. Widzimy przerwane życiorysy i również to wszystko, co się nie wydarzyło, ponieważ zostali aresztowani i zginęli - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Stefanek, pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. programowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grupa Ładosia upamiętniona. Znaczek pocztowy przypomina tych, który ratowali Żydów przed zagładą

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 12:34
Poczta Polska przedstawiła nowy znaczek, który upamiętnia Grupę Ładosia, czyli bohaterów akcji ratowania Żydów przed Zagładą. Grupę stanowili polscy dyplomaci w Szwajcarii pod kierunkiem ambasadora Aleksandra Ładosia oraz działacze żydowskich organizacji pomocowych.
rozwiń zwiń