Opiekunowie polskich mogił na Kresach chcą porządkować kolejny cmentarz

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 16:56
Mimo wojny na Ukrainie Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy z Kazimierza Dolnego pamięta o polskich cmentarzach na Kresach. Członkowie tej organizacji zbierają biało-czerwone szarfy, które za kilka tygodni chcą zawiesić na grobach znajdujących się na polskich nekropoliach za naszą wschodnią granicą. - Nie porzucamy naszej podstawowej działalności, czyli pamięci o zamordowanych Polakach na Kresach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Henryk Kozak, prezes stowarzyszenia.
Polski nagrobek na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy z Kazimierza Dolnego opiekuje się polskimi cmentarzami w miejscowościach Brody i Kuropatniki
Polski nagrobek na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy z Kazimierza Dolnego opiekuje się polskimi cmentarzami w miejscowościach Brody i KuropatnikiFoto: Dominika Mroz-Toton / Forum

Henryk Kozak przyznaje, że przedstawiciele stowarzyszenia widzieli kilka dni temu, w jakim stanie jest polski cmentarz w Brodach, na którym pochowano żołnierzy z czasów I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej.

- Jego stan jest zatrważający. To, co wolontariusze zrobili cztery lata temu, już zostało pogrzebane. Krzyże są pochylone do ziemi, niepomalowane i zarośnięte. Jest tam kilkaset kwater żołnierskich - mówi.

Gość Jedynki dodaje jednak, że cmentarz ma zostać uporządkowany siłami władz samorządowych Brodów na Ukrainie.

Pojadą na cmentarz w Kuropatnikach

Drugi cmentarz położony jest w miejscowości Kuropatniki w rejonie brzeżańskim i województwie tarnopolskim.

- Przed dniem Wszystkich Świętych w ubiegłym roku porządkowaliśmy ten cmentarz. Wtedy został zrobiony w około 70 proc., ponieważ na więcej nie starczyło czasu. Założyliśmy sobie, że w tym roku, o ile się uda, będziemy ten cmentarz porządkować dalej. Zbieramy biało-czerwone szarfy, które zawisną na tych żołnierskich krzyżach, jak również farbę do betonu, którą chcemy pomalować - twierdzi Henryk Kozak.

Stowarzyszenie planuje rozpocząć rajd już 2 maja.

Pomagają szkoły, pomagają Ukraińcy

Henryk Kozak zwraca uwagę, że szkoły z Kazimierza Dolnego podchodzą bardzo pozytywnie do inicjatyw i zbiórek stowarzyszenia. - Dla młodzieży jest to też nauka patriotyzmu, chociażby przez tę zbiórkę biało-czerwonych szarf. Dlatego teraz także liczymy, że szkoły będą wspierać naszą zbiórkę - zauważa.

- Wszystkie szkoły w kazimierskiej gminie angażują się. Jestem takim łącznikiem ze stowarzyszeniem. Zawsze możemy liczyć na odzew ze szkół - mówi Anna Ewa Soria, wolontariuszka i nauczycielka w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym.

Henryk Kozak dodaje, że wszystkie podejmowane działania na polskich cmentarzach od lat możliwe są także dzięki zwykłym Ukraińcom i władzom samorządowym. - Gdyby nie oni, to na pewno nie zrobilibyśmy tylu dobrych rzeczy - słyszymy.

Czytaj także:

Posłuchaj
03:39 Jedynka/Ekspres Jedynki - 13.04.2022 cmentarze Polskie mogiły na Kresach mają swoich opiekunów. Chcą porządkować kolejny cmentarz (Ekspres Jedynki)

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Patryk Michalski

Autor materiału: Łukasz Grabczak

Data emisji: 13.04.2022

Godzina emisji: 15.22

DS

Czytaj także

Historia kryptologii i działań wywiadów wojskowych podczas I i II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 21:10
Nazwa pochodzi od greckich słów - "kryptos" i "logos", co w dosłownym tłumaczeniu znaczyć może "ukryte słowo". Postęp technologiczny przyniósł rewolucyjne rozwiązania w dziedzinie kryptoanalizy, która pokazuje, że o końcowe zwycięstwo walczyć można na zapleczu frontu, bez karabinów i czołgów. Czego uczy historia i jak jest obecnie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marian Zyndram-Kościałkowski - sylwetka polityka okresu międzywojennego

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 12:23
Marian Zyndram-Kościałkowski - w młodości członek Związku Walki Czynnej i Polskiej Organizacji Wojskowej, żołnierz Legionów Polskich, polityk PSL "Wyzwolenie", Partii Pracy, Zjednoczenia Pracy Wsi i Miast oraz BBWR, poseł (1922-1939), wojewoda białostocki (1930-1934), komisaryczny prezydent Warszawy (od marca do lipca 1934), minister spraw wewnętrznych (1934-1935), premier Polski (1935-1936), minister pracy i opieki społecznej (1936-1939), wolnomularz - był bohaterem audycji "Eureka".
rozwiń zwiń