Piracie, jesteś w ukrytej kamerze! Policyjne drony widzą wszystko

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 09:47
- W zeszłym roku, w ciągu ośmiu miesięcy, drony używane przez policjantów z wydziału ruchu drogowego zarejestrowały ponad 3400 wykroczeń - mówił w "Ekspresie Jedynki" komisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji.
Za pomocą dronów możliwe jest rejestrowanie wykroczeń w ruchu drogowym, które trudno monitorować w inny sposób
Za pomocą dronów możliwe jest rejestrowanie wykroczeń w ruchu drogowym, które trudno monitorować w inny sposóbFoto: Davizro Photography/Shutterstock

Niewidoczny pogromca piratów drogowych

Wyższe mandaty, fotoradary, patrole policji - mimo wszystkich tych środków na polskich drogach nadal nie brakuje kierowców łamiących przepisy. W uniknięciu kary pomagają im rozmaite aplikacje, które ostrzegają przed kontrolą. Policja też potrafi jednak zaskoczyć. Funkcjonariusze coraz częściej do walki z piratami drogowymi wykorzystują drony.

Każda komenda wojewódzka policji posiada przynajmniej jeden taki bezzałogowy statek powietrzny, natomiast w większości komend jest tych urządzeń więcej. Drony mają tę zaletę, że są niewidoczne dla kierowców. Poza tym pozwalają na kontrolowanie dużego obszaru.

- To przede wszystkim możliwość instalacji takiego urządzenia i monitorowania terenu, którego nie można monitorować w sposób tradycyjny, czyli poprzez ustawienie załogi ruchu drogowego. Czasami wynika to na przykład z infrastruktury drogowej - tłumaczył kom. Robert Opas.

Wielozadaniowe drony 

Za pomocą dronów można rejestrować wykroczenia, które trudno wyłapać w inny sposób: przejeżdżanie na czerwonym świetle, wyprzedzanie na linii ciągłej i na wzniesieniach czy wymuszanie pierwszeństwa. To, co rejestrują drony, kierowcy od czasu do czasu mają okazję zobaczyć dzięki filmom udostępnianym przez policję w internecie.


Posłuchaj
02:53 Ekspres Jedynki 10.05.2022 drony.mp3 Drony w policji (Ekspres Jedynki) 

Drony nie służą jednak tylko do filmowania piratów drogowych. Dzięki nim można wykrywać zatory drogowe, kolizje czy badać natężenie ruchu.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Przygotowała: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 10.05.2002

Godzina emisji: 17.25

pg

Czytaj także

W jaki sposób uczyć bezpiecznych zachowań na drodze?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 11:00
„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” – głosi popularne przysłowie. Dzisiejsi kilkulatkowie staną się już niebawem pełnoprawnymi motocyklistami i kierowcami. Już teraz wielu z nich porusza się po drodze rowerem. Stąd potrzeba edukacji drogowej na wczesnym etapie życia. Początek roku szkolnego to doskonały moment, by zadać sobie pytanie o sposób, w jaki powinniśmy przekazywać najmłodszym informacje o bezpieczeństwie komunikacyjnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drony w stołecznej drogówce

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 11:00
Od jesieni zeszłego roku Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji ma na swoim wyposażeniu 10 bezzałogowych statków powietrznych. Wykorzystywane są one do przeróżnych zadań, głównie przy nadzorze ruchu i dbaniu o bezpieczeństwo na stołecznych drogach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrole drogowe, czyli jak rozmawiać z policjantem

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2022 05:00
Kierowcy zwyczajnie boją się kontroli drogowych. Zwykle w ich głowach od razu pojawia się widmo wysokiego mandatu. Nie każde spotkanie z policjantem musi jednak skończyć się nałożeniem kary! Jak gadać, żeby się dogadać?
rozwiń zwiń