Jak ciekawie opowiadać o historii?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 23:17
- Wydarzenia rocznicowe zawsze wywołują większe zainteresowanie historią, ale wydaje mi się, że bardziej spontaniczne jest zainteresowanie historią najnowszą niż dawną - mówi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Audio
  • Jak dziś zainteresować historią? (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Rekonstrukcja historyczna
Rekonstrukcja historyczna Foto: Pixabay/MAKY_OREL

Konkurs Wydarzenie Historyczne Roku jest okazją do tego, by zastanowić się jak możemy dziś ciekawie mówić o historii i zainteresować nią możliwie szeroką grupę odbiorców. - Widać, że jest zainteresowanie II wojną światową, ciekawostkami i ekscytującymi fragmentami historii. Wśród dorosłych jest zaciekawienie i zapotrzebowanie na nowe spojrzenia. Kontrowersyjne tezy wywołują zawsze dyskusje i żywe reakcje - opowiada Robert Kostro.

W programie mówiliśmy o nowych i tradycyjnych sposobach promocji historii wśród różnych grup wiekowych. Opowiedzieliśmy również o tym, jakie tematy, odnoszące się do tej dziedziny wiedzy, interesują nas najbardziej. Podaliśmy przykłady działań, które poprawiają naszą wiedzę historyczną. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 24.06.2016

Godzina emisji: 20.15

sm/gs

Czytaj także

Akcja pod Arsenałem, czyli Meksyk w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 15:08
26 marca minęły 73 lata od akcji pod Arsenałem. W jej wyniku z rąk Gestapo odbito m.in. Janka Bytnara "Rudego". Cała historia rozpoczęła się jednak kilka dni wcześniej...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa o Tobruk - karta historii, o której warto pamiętać

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 09:20
- Chcielibyśmy, by nasza wystawa była wyrazem szacunku dla polskich żołnierzy i oddamy im należny hołd. Nie ukrywam, że mam też nadzieję, iż uda nam się zainteresować młodych Polaków - mówi kurator ekspozycji Mariusz Skotnicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Arsenał Warszawa" chroni od niepamięci

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 09:00
- Nasz konkurs ma wiele kategorii, choć od lat dominuje Powstanie Warszawskie i jego bohaterowie. Ogromną zasługą tych prac jest to, że młodzież dociera do nieznanych postaci, które inaczej bezpowrotnie otuliłby mrok niepamięci - mówi pisarka Barbara Wachowicz.
rozwiń zwiń